Na příměří v Pásmu Gazy není čas, zní z USA. Francouzský prezident Emmanuel Macron naopak vyzval Izrael k opatrnosti, aby se konflikt nerozšířil a za prioritu označil osvobození rukojmích. Mnoho Palestinců se mezitím vrací z jihu Pásma Gazy na sever, přestože tam chystá Tel Aviv pozemní invazi s cílem zlikvidovat Hamás. Informují o tom The Guardian a Euronews.
Mluvčí Rady národní bezpečnosti Bílého domu John Kirby v návaznosti na komentáře amerického prezidenta Joe Bidena prohlásil, že teď není čas na příměří v Gaze. Izrael má podle něj ještě s bojem proti Hamásu hodně práce, píše list The Guardian.
Biden uvedl, že jednání o příměří se může uskutečnit pouze v případě, že Hamás propustí více než dvě stovky rukojmích držených v Gaze. Katar a Egypt se stále snaží jako prostředníci vyjednat propuštění asi padesáti rukojmích s dvojím občanstvím.
Teroristé mezitím propustili dvojici izraelských zajatkyň Yokheved Lifshitz (85) a Nurit Yitzhak (79). Jejich předání pracovníkům Mezinárodního červeného kříže využili k propagaci svého „humánního chování“.
Not the time for a ceasefire in Gaza, says US, with Hamas still holding hostages https://t.co/6whJD0hUb9 pic.twitter.com/g8bP6VY49O
— Guardian Weekly (@guardianweekly) October 24, 2023
Francouzský prezident Emmanuel Macron podle webu Euronews během setkání se svým izraelským protějškem Jicchakem Herzogem upozornil, že Izrael by neměl riskovat rozšíření konfliktu na regionální válku. Prioritou by mělo být vysvobození rukojmích.
Navrhl však, aby současná koalice proti Islámskému státu (IS) v Sýrii a Iráku rozšířila působnost i na boj proti Hamásu. Palestinská teroristická skupina vládne Pásmu Gazy a částečný vliv má i na Západním břehu Jordánu.
Macron se pak setkal s rodinami zabitých či pohřešovaných osob s francouzským občanstvím. Teroristické hnutí podle něj zabilo třicet francouzských občanů a dalších devět se stále pohřešuje.
Napětí u hranic s Gazou kvůli pozemnímu úderu
Situace na jihu Gazy je kritická. Ředitel Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě Gaze Thomas White uvedl, že nedostatek přístřeší, jídla a pitné vody přiměl některé Palestince k návratu na sever. Tel Aviv tam nařídil evakuaci více než 1,1 milionu obyvatel.
„Lidé opustili své domovy na severu. Přišli na jih, kde se snaží najít úkryt, jídlo je tu vzácné, mnoho z nich musí pít znečištěnou vodu, takže situace na jihu je hrozná,“ vysvětlil White. Izrael mezitím zintenzivnil bombardování hustě osídlené oblasti menší než Praha.
Během uplynulých 24 hodin zasáhlo izraelské letectvo 400 cílů Hamásu včetně velitelského centra, mešity a vchodu do tunelu, oznámily Izraelské obranné síly (IDF). Podle Hamásu zahynulo v Gaze během dvou týdnů nejméně 5 087 osob včetně mnoha dětí.
Tyto údaje ale mohou být nadsazené. Hamás zavraždil v Izraeli 7. října 1 400 osob a 220 jich unesl. Izraelská média mezitím píšou o rozporech mezi premiérem Benjaminem Netanjahuem a armádním velením ohledně odkládané pozemní invaze.
Jeho kancelář vydala v pondělí prohlášení, v němž uvedla, že „premiér, ministr obrany a generální náčelník štábu IDF spolu úzce spolupracují“. Pozemní úder byl odložen v důsledku špatného počasí a nadále se odkládá kvůli vyjednávání ohledně rukojmích.
Bidenova administrativa je podle amerických představitelů znepokojena absencí jasného plánu Izraele na zničení Hamásu. Pentagon vyslal k hranicím s Gazou vojenské poradce včetně generála námořní pěchoty, experta na městské boje. Pomohou s přípravami pozemních operací.