Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak varoval západní státy před případným ropným embargem. Pokud by k němu spojenci přistoupili, zavřelo by následně Rusko hlavní plynovod do Německa. Vlády Nizozemí, Německa a Velké Británie však podobný krok zatím neplánují. Evropa je podle nich na Rusku příliš energeticky závislá. Informoval o tom server BBC a Reuters.
Podle Ruska by mělo odmítnutí ruské ropy Západem pro globální trh katastrofické následky. V pondělí to oznámil ruský místopředseda vlády Alexandr Novak. Podle něj by se pak ceny za barel ropy mohly vyšplhat až na 300 dolarů. Podobně tvrdý krok v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu však evropští spojenci prozatím neplánují.
V pondělí takový postoj odmítly především vlády Německa, Nizozemí a Velké Británie. „Evropa vyčlenila ruskou energetiku ze svých sankcí úmyslně, jelikož dodávky ropy a plynu nemůže v současnosti zajistit jinou cestou,“ vysvětlil podle serveru BBC své rozhodnutí německý kancléř Olaf Scholz.
Evropská unie totiž od Ruska kupuje 40 procent svého plynu a 30 procent ropy. Nahrazení dodávek v takovém množství by proto trvalo poměrně dlouho. „Museli byste na to mít roky a stejně by evropští konzumenti platili mnohonásobně víc. Nakonec by to byli právě oni, kdo by vaším rozhodnutím trpěli,“ varoval Novak Evropu.
Proto například také britský premiér Boris Johnson podle serveru DW News uvedl, že s tlakem na Rusko souhlasí, musí však být vyvíjen „krok po kroku“. Podle něj by se také státy Evropy měly postupně zaměřit na alternativní zdroje energetiky.
Jiný názor má však americký prezident Joe Biden, který na potencionální zákaz vývozu ruské ropy tlačil mnohem více. Americká energetika ale není na Rusku zdaleka tak závislá jako Evropa. Ze stejného důvodu si mohla ropné embargo minulý týden „dovolit“ zavést Kanada, která je čtvrtým největším producentem ropy na světě.
O dalším postupu rozhodnou evropští lídři na čtvrtečním summitu
Rusko rovněž vyhrožuje případnou odplatou Německu za přerušení schvalovacího procesu plynovodu Nord Stream 2. „Máme veškeré právo učinit odpovídající rozhodnutí a uvalit na Evropu plynné embargo skrze plynovod Nord Stream 1,“ prohlásil v pondělí místopředseda ruské vlády Alexandr Novak.
Ve čtvrtek by se pak měli na summitu ve Francii setkat lídři členských států Evropské unie. Plánují na něm probrat především „postupné vyřazení dovozu ropy a plynu z Ruska“. Ceny ropy globální značky Brent pak v pondělí dosáhly 139 dolarů za barel.
Mezitím se uskutečnilo třetí kolo vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou. Nemělo však žádné zásadní výsledky. Ruská vláda totiž po té ukrajinské požaduje, aby přestala odporovat, stala se konstitučně neutrální zemí a uznala ruskou anexi Krymu a regionů držených ruskými separatisty.