Ruského velvyslance v Polsku potřísnili protestující odpůrci války na Ukrajině červenou barvou. Zabránili mu uctít památku vojáků Rudé armády, kteří padli během druhé světové války, na varšavském hřbitově. Informuje o tom AP News, Daily Mail a další servery.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová útok odsoudila a na svém kanálu v aplikaci pro zasílání zpráv uvedla, že Rusové se nebojí. „Lidé v Evropě by se měli bát vidět svůj odraz v zrcadle,“ uvedla ministryně.
Velvyslanec Sergej Andrejev přijel na hřbitov sovětských vojáků položit květiny ke Dni vítězství, který připomíná porážku nacistického Německa spojenci. Hlavní ruský vlastenecký svátek se slavil s pompou v průvodu na Rudém náměstí v Moskvě.
Při příchodu na sovětský vojenský hřbitov v polském hlavním městě Andrejeva přivítaly stovky aktivistů vystupujících proti ruské válce na Ukrajině. Protestující mu nejprve vytrhli věnec s květinami, který chtěl na hřbitově položit, a rozdupali ho. Zezadu na něj házeli červenou barvu, načež mu jeden z protestujících stojících vedle něj chrstl velký kýbl barvy, která připomínala krev, do obličeje.
Protestující nesli ukrajinské vlajky a skandovali na něj „fašisti“ a „vrazi“. Někteří byli oblečeni do bílých prostěradel potřísněných červenou barvou, která symbolizovala ukrajinské oběti ruské války. Další lidé z jeho doprovodu byli také viděni potřísnění něčím, co vypadalo jako červená barva.
Sám velvyslanec po incidentu uvedl, že nebyl zraněn. Chytla se ho ale prokremelská propaganda.
Zacharovová uvedla, že „obdivovatelé neonacistů opět ukázali svou tvář“. Prohlásila, že spolu s odstraněním pomníků hrdinů sovětské armády z druhé světové války odráží útok „začátek reinkarnace fašismu“.
Někteří ruští komentátoři naznačili, že útok na velvyslance by mohl Moskvu přimět k jeho odvolání a požádat polského velvyslance o odchod.
Za incident sklidila kritiku vláda
Polská vláda čelila kritice za to, že velvyslanci nezajistila větší bezpečnost. Údajně tak může teď Rusko incident využít k vykreslení Polska jako nepřátelského vůči Moskvě.
Mezi kritiky patřil i bývalý ministr vnitra Bartlomiej Sienkiewicz, který uvedl, že nechápe, proč nebyla zajištěna větší ochrana velvyslance, když po celé týdny „bylo cítit, jak by 9. květen mohl ve Varšavě dopadnout“.
Současný polský ministr vnitra nicméně poznamenal, že polská vláda nedoporučila ruskému velvyslanci pokládat květiny na hřbitov, a poznamenal, že policie mu umožnila bezpečně opustit místo.
„Shromáždění odpůrců ruské agrese proti Ukrajině, kde se každý den odehrává zločin genocidy, bylo legální,“ dodal ministr vnitra Mariusz Kaminski. „Emoce ukrajinských žen účastnících se demonstrace, jejichž manželé statečně bojují na obranu své vlasti, jsou pochopitelné.“
V neděli večer protestovali ve Varšavě také demonstranti, kteří na protest proti válce přivezli na traktoru tank a zaparkovali ho před ruským velvyslanectvím. Od začátku války 24. února jsou obrázky ukrajinských traktorů odvážejících ruské tanky symbolem ukrajinského odporu.
Sovětský hřbitov se nachází uprostřed rozlehlého parku na trase spojující centrum města s mezinárodním letištěm. Je místem posledního odpočinku více než 20 000 vojáků Rudé armády, kteří zahynuli na polské půdě v bojích, když pomáhali porazit nacistické Německo.