Jak oznámil končící polský ministr národní obrany Mariusz Blaszczak v předchozích dnech, polští piloti z 1. aeromobilní brigády polských pozemních sil zahájili letový výcvik na vrtulnících AH-64. Americké „Apache“ Polsko pořizuje v celkovém počtu 96 kusů, čímž se stane druhým největším provozovatelem tohoto typu.
Výcvik pilotů začal na základně Fort Novosel v Alabamě. Polsko vypsalo poptávku na nákup až 96 vrtulníků Apache v nejnovější verzi E, ale ještě předtím se má na polském nebi objevit osm pronajatých strojů ve variantě AH-64D Apache Longbow. Půjde o největší exportní kontrakt na vrtulníky tohoto typu v celé jeho historii. Větší množství těchto strojů mají pouze Spojené státy, které jich mají více než 800. Částečně ve starší verzi D, která je důsledně modernizována na verzi E.
Podle Generálního štábu polských ozbrojených sil: „Plnění praktických úkolů ve vzduchu předcházel intenzivní teoretický a simulátorový výcvik. Zahrnoval prvky jako: předletová a poletová kontrola vrtulníku, manévrování, lety po okruhu, vzlety s omezeným vzletovým výkonem a klouzavé přistání na způsob letounu.“ Informoval o tom polský server Zbiam. Zahájení letového výcviku tedy znamená, že Poláci již absolvovali významnou část programu.
Apache
AH-64E Apache je moderní víceúčelový bojový vrtulník vyráběný společností Boeing. Jedná se o nejnovější verzi z rodiny bojových vrtulníků AH-64 Apache, která nahradila předchozí variantu AH-64D Apache Longbow. AH-64E je vybaven moderními systémy, které zlepšují jeho bojové, průzkumné a velitelské schopnosti. Patří sem integrovaná avionika, komunikace, zaměřovací systémy a také schopnost operovat v různých povětrnostních a terénních podmínkách. AH-64E může plnit úkoly, jako jsou útoky na pozemní a vzdušné cíle, doprovod vojsk, průzkum nebo velení bezpilotním operacím.
Stroje tohoto typu mají kompozitní vrtulové listy, nové převodovky a rotorové hlavy, schopné přenášet výkon z výkonnějších motorů T700-GE-701D. Vrtulník je také vybaven vylepšenou avionikou a zaměřovacími systémy, které mimo jiné umožňují řízení bezpilotních letounů a obousměrnou výměnu operačních dat prostřednictvím datového spoje Link-16. Vrtulník je díky svým pokročilým bojovým schopnostem a přizpůsobivosti různým úkolům hojně využíván různými armádami po celém světě.
Obří nákup
Součástí polského nákupu, který je doposud pouze rámcový (část z něj Polsko nemusí odebrat) je 96 útočných vrtulníků AH-64E Apache. Dále 210 motorů T700-GE 701D (192 instalovaných a 18 náhradních), 97 zaměřovačů AN/ASQ-170 a 37 radiolokátorů pro řízení palby AN/APG-78. Starší typ zastoupí 37 radiolokátorů Longbow, 102 systémů ochrany proti raketám a dále vysílačky VHF/UHF.
Z výzbroje Poláci hodlají nakoupit 1844 AGM-114R2 Hellfire (naše armáda jich pro srovnání ke svým deseti vrtulníkům AH-1Z kupuje 14). K tomu 96 cvičných střel M36E8, 460 protizemních střel AGM-179A JAGM a 508 protiletadlových řízených střel Stinger 92K Block I. K již dříve dodaným neřízeným raketám pak polské pozemní síly dokupují 7650 naváděcích sekcí APKWS-II. Ty původně neřízeným raketám umožňují navádění po laserovém paprsku.
Součástí dodávek budou také soupravy pro detekci radarového signálu, laserové detekční soupravy a transpondéry pro identifikaci přítele nebo nepřítele (IFF). Doplní je datové modemy, taktické terminály a přijímače GPS. Chybět samozřejmě nebudou ani výcviková zařízení, přilby, simulátory, vybavení pro přežití posádky, nářadí a zkušební zařízení, manuály. Zkrátka vše, co bude polská armáda potřebovat k provozu.
Odhadované celkové náklady na pořízení činí 12 miliard dolarů. Za ty se však polské pozemní síly stanou jedněmi z nejlépe vyzbrojených na světě.