Policisté v Česku se chystají na sérii protestních akcí proti nízkým platům a špatným pracovním podmínkám. Hlavním znakem protestu bude týden, během kterého místo pokutování za drobné přestupky budou policisté řešit situace pouze domluvou. Cílem je upozornit veřejnost i vládu na dlouhodobé problémy, které v bezpečnostních sborech narůstají.
Protest, který začne v pondělí 4. listopadu, potrvá do pátku 8. listopadu. Během této doby se policisté zaměří pouze na domluvy u mírných přestupků, jako jsou špatné parkování či jízda v pruhu pro autobusy. Závažné přestupky však nadále pokutovat budou. Jak dle CNN Prima News uvedl místopředseda policejních odborů Martin Červenka, cílem je udržet veřejný prostor bezpečný, ale zároveň upozornit na situaci v policii.
Příští týden bez pokut. Na protest je nebudou vybírat tisíce policistůhttps://t.co/iOtmHPFi27
— novinkycz (@novinkycz) November 1, 2024
Důvody k protestům jsou především nízké platy a nedostatek personálu. Podle Unie bezpečnostních sborů se současné navýšení platů o 1500 korun, plánované na příští rok, policistům zdá nedostačující. „Naše představa je minimálně 2200 až 2500 korun,“ uvedl předseda odborů Tomáš Machovič. Mnohá okresní oddělení se potýkají s vážným nedostatkem personálu, což komplikuje jejich činnost a zvyšuje pracovní zátěž stávajících zaměstnanců.
Protestní akce však neznamená úplnou stávku. Jak připomíná deník Echo24, policisté nemohou přímo stávkovat. Proto se rozhodli pro „tichý protest“ bez pokut, při kterém budou zároveň vysvětlovat důvody svého postoje občanům. Prezidium Policie ČR nehodlá policistům v protestu bránit, zároveň však požaduje, aby „nedocházelo k přehlížení porušování zákona“.
Policie chystá další formy protestů, pokud se situace nezlepší. Unie bezpečnostních sborů plánuje 21. listopadu demonstraci před budovou ministerstva vnitra na pražské Letné. S kampaní nazvanou „Bezpečnost něco stojí“ chtějí odbory oslovit nejen veřejnost, ale i politiky, aby zajistili důstojné ohodnocení pro příslušníky bezpečnostních složek.
Podle politologa Jana Kubáčka je situace vážná, protože protesty se objevují napříč profesemi důležitými pro chod společnosti, od policie až po zdravotnictví. „Je možné, že začnou vyjednávat společně napříč,“ varoval Kubáček v rozhovoru pro CNN Prima News.