Světové zelené energetice vládne slunce. Polsko se však obrací na vítr. Několik desítek kilometrů od břehu už roste jedna z největších větrných elektráren světa, která bude dodávat energii více než dvěma milionům polských domácností. Jedná se o milník v polské ekonomice a energetice. A to je jen začátek. Informují o tom The New Voice of Ukrajine (NV) a Telewizja Polska (TVP).
„Rok 2025 bude pro polskou ekonomiku zlomový. Energie nám zajistí bezpečnost a impuls pro ekonomický rozvoj. Tato investice je součástí gigantického projektu, v jehož rámci vybudujeme do roku 2040 větrné elektrárny o celkovém výkonu 18 gigawattů,“ prohlásil při slavnostním zahájení projektu Tusk.
The offshore construction of Poland’s first wind farm #BalticPower in the Baltic Sea has begun! After months of preparation, a fleet of 11 vessels is now installing its foundations. Starting from 2026, clean and sustainstable energy from the sea will power over 1.5 million… pic.twitter.com/XElCDcXnjO
— ORLEN Group (@ORLEN_Group) February 6, 2025
Do Baltského moře už vyplulo jedenáct polských lodí. Na projektu za 7,1 miliardy eur (v přepočtu asi 178 miliard korun) se spolu s největší polskou energetickou společností PGE podílí i dánský energetický gigant Ørsted. Jedná se o společný podnik s podílem 50:50. PGE přitom získala úvěry od 24 finančních institucí, včetně EIB a EBRD.
Výstavba už začala a první fáze by měla zahrnovat odstraňování balvanů z mořského dna. V roce 2026 se začnou instalovat základy pro turbíny, podmořské kabely a transformační stanice. Samotné turbíny dodá firma Siemens Gamesa a vztyčeny budou v roce 2027. Skladování, předmontáži a instalaci komponent poslouží přístav Gdaňsk.
Nová větrná velmoc
Větrná farma Baltica 2, jak byl projekt pojmenován, má vyrůst asi 40 kilometrů od pobřeží u města Ustka na rozloze asi 190 kilometrů čtverečních. Vznikne rozmístěním 107 větrných turbín o výšce 250 metrů a celkovém výkonu 1,5 gigawattu. Do roku 2027 bude Baltica 2 zásobovat čistou elektřinou více než 2,5 milionu polských domácností, píše server NV.
„Baltica 2 diverzifikuje polskou výrobu elektřiny, posílí energetickou bezpečnost a poskytne čistší a cenově dostupnější energii,“ dodal k projektu podle TVP generální ředitel PGE Dariusz Marzec. „Do roku 2027 bude energie z Baltského moře poprvé proudit ke spotřebitelům,“ doplnil Ireneusz Fąfara, generální ředitel Ørsted. „Společně píšeme novou kapitolu v polském energetickém sektoru a budujeme průmysl, který přinese pracovní místa a průmyslový rozvoj na desetiletí dopředu,“ dodal zástupce generálního ředitele Ørsted Rasmus Errboe.
Polsko má velmi ambiciózní energetickou politiku, jejímž prostřednictvím chce dosáhnout energetické nezávislosti. Do roku 2030 hodlá na moři vybudovat větrné elektrárny o celkovém výkonu 5,9 gigawattu a do roku 2040 to má být 11 gigawattů.