menu

9 C
Czech
Sobota 29. března 2025

Depardieu u soudu: Pařížský prokurátor žádá pro herce 18měsíční podmíněný trest

Pařížský soud projednává případ francouzského herce Gérarda Depardieu, který čelí obvinění ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu před čtyřmi lety. Prokurátor pro umělce požaduje osmnáctiměsíční podmíněný trest odnětí svobody, pokutu a odškodnění obětí.

V Rijádu začala jednání mezi ruskou a americkou delegací, píší agentury

Jednání mezi ruskou a americkou delegací o možnostech zastavení bojů na Ukrajině začala v Rijádu. Krátce po 8:00 to uvedly agentury Reuters a TASS, které to sdělil nejmenovaný ruský představitel. Podle agentur se na schůzce očekává diskuse o zastavení bojů v Černém moři. Zástupci USA jednají v Rijádu odděleně s oběma stranami konfliktu, v neděli měli první schůzku s ukrajinskou delegací.

Polsko jako regionální velmoc

Polsko již dlouho chápe „dohodu“ s Evropou: pokud Rusové napadnou některou zemi, Poláci budou pravděpodobně první v palebné linii. Proto se Polsko po skončení studené války rychle přihlásilo, aby získalo ochranu od NATO. A proto dnes tak sebevědomě zbrojí.

Dnes, kdy státy NATO vyzbrojují sousední Ukrajinu pro její boj s Ruskem, vedou všechny cesty pro většinu zbraní přes Polsko. Den po loňské návštěvě Kyjeva vystoupil prezident Joe Biden na venkovní pódium ve Varšavě a pronesl projev ve stylu Kennedyho. „Když víte, kdo stojí na vaší straně, je to velký rozdíl. Polský lid to ví, víc než kdokoli jiný,“ řekl Biden.

Nyní Polsko očekává, že ho jeho transatlantičtí partneři vyzbrojí, vybaví a podpoří více než kdy jindy. Varšava chce vidět posun směrem k přijetí Ukrajiny do aliance a mezitím nové investice a bezprecedentní spolupráci mezi evropským obranným průmyslem. Skutečnou pozvánku pro Ukrajinu ale aliance nepošle dříve než za několik let. Zatímco někteří evropští představitelé chtějí formálnější bezpečnostní dohodu, francouzský prezident Emmanuel Macron na Slovensku prohlásil, že Ukrajina by měla získat ochranu podobnou něčemu mezi plným členstvím v NATO a bezpečností, kterou Západ nabízí Izraeli. Polsko na druhé straně zřejmě zůstane u toho, co již funguje.

Podporovat Ukrajinu přitom bude v kompetenci příštího generálního tajemníka NATO. A Polsko již nyní má velký vliv na výběr kandidátů. Staví se proti jednomu z hlavních kandidátů, dánské premiérce Mette Frederiksenové. Mimo jiné proto, že poslední dva generální tajemníci pocházeli ze skandinávských zemí. Dalším hlavním uchazečem je populární estonská premiérka Kaja Kallasová.

Válka na východě

Přestože Poláci očekávají, že budou bojovat po boku Američanů, mají plánovači polských ozbrojených sil své cíle. Po roce 2023 bude mít Polsko 1 500 moderních tanků, druhou největší flotilu vrtulníků Apache na světě, největší samohybné dělostřelectvo atd. Polsko nakupuje zbraně a systémy americké a korejské výroby, ale uzavírá dohody o společné výrobě některých z nich pro sebe. Na vrcholu polského seznamu přání jsou tak Tanky Abrams, ale také dlouhodobější kontrakty s jihokorejským průmyslem na výrobu tanků a jejich prosazení v Evropě.

„Nyní jsme ve fázi vyjednávání o financování dohody o vybudování celého výrobního řetězce pro tanky K-2 Black Panther v Polsku. Totéž platí pro raketové dělostřelectvo,“ uvedl náměstek polského ministerstva obrany. Systémy HIMARS výrobce montuje na polské podvozky s polským systémem zaměřování cílů. S výrobcem systému, firmou Lockheed Martin, se navíc jedná o výrobě raket v Polsku. „Evropa neměla to, co potřebujeme. Pro systémy, které máme, je absolutní nedostatek náhradních dílů,“ dodal náměstek.

Nedostatky zdůrazňují obtížnost vyzbrojování Evropy, odvěký problém přesvědčit země, aby spolupracovaly na společném vývoji zbraní namísto toho, aby o jejich výrobu soutěžily. Poláci například deklarovali velký zájem připojit se k projektu příštího evropského tanku v rámci programu MCGS. Mezi evropskými partnery, Německem a Francií, však nebyla vcelku překvapivě politická ochota. Patrně na popud německých a francouzských producentů KMW a Nexter. Takže Polsku nezbylo než hledat řešení jinde. Proto Poláci nakupují Abramsy. Polsko bude prvním evropským spojencem, který je bude provozovat. Proto kupují licenci na vlastní produkci korejských tanků K2.

Společné vyzbrojování selhává

Role NATO při řešení tohoto problému je převážně poradní. Jak tvrdí sami Poláci, NATO to nemůže vyřešit nějakým rozhodujícím způsobem. NATO může poskytnout platformu, pobídky, větší informovanost o těchto otázkách a společné standardy. V otázce vzájemné podpory vyzbrojování však podle Polska členové NATO doposud selhávají.

I proto Polsko zbrojí takříkajíc „po svém“, i proto se obrací na dříve nepříliš preferované výrobce. A proto se Polsko stává nezpochybnitelnou středoevropskou velmocí.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Teleskopy Euclid a Webb zachytily vzácné Einsteinovy prstence v nevídané kráse

Vesmír znovu ukázal svou magii. Astronomové hlásí ne jeden, ale hned dva mimořádně vzácné Einsteinovy prstence – jeden zachytil evropský teleskop Euclid, druhý americký Webbův teleskop. Jde o úkazy, které vznikají jen při výjimečně přesném uspořádání galaxií a vypadají jako zářící kruhy na černém plátně vesmíru.

Prach na Marsu může být větší hrozbou než přistání samotné

Vědci varují před nenápadným, ale nebezpečným protivníkem budoucích misí na Mars. Nejde o extrémní chlad ani kosmické záření. Největší potíže může způsobit prach, který je doslova všude.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Viceprezident USA JD Vance na návštěvě Grónska zpražil Dánsko. Trump kvůli ostrovu vyhrožuje Evropě

Viceprezident USA JD Vance na návštěvě Grónska zkritizoval Dánsko, že se nedostatečně stará o tento poloautonomní ostrov, na nějž mají USA zálusk. Také prezident Donald Trump stále hovoří o tom, že by Amerika měla Grónsko převzít.

Trumpova cla uvalená na automobilový průmysl mají jediného vítěze

Americký prezident Donald Trump ve středu uvalil 25procentní cla na dovoz automobilů, což poslalo akcie světových automobilek dolů. Jen jedné z nich akcie vzrostly – Tesle miliardáře a „ministra pro vládní efektivitu“ Elona Muska. Musk může slavit. Trump mu totiž pomohl v boji s konkurencí. Sám ovšem neváhal upozornit, že ho tarify nepřímo zasáhnou taky.

Turecké úřady zatkly právníka uvězněného Erdoganova rivala Imamoglua

Turecké úřady zadržely Mehmeta Pehlivana, právníka uvězněného opozičního lídra a nyní již bývalého starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. Na sociální síti X to dnes napsal sám Imamoglu a vyzval k propuštění svého advokáta. Protesty kvůli obvinění Imamoglua z korupce a podpory terorismu zmítají Tureckem už déle než týden. Imamoglu je rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Ukrajina po nočních ruských útocích hlásí škody v Poltavské nebo Oděské oblasti

Dronové útoky, které v noci na dnešek Rusko podniklo proti Ukrajině, způsobily škody v sedmi regionech napadené země. Informuje o tom ukrajinské letectvo, podle něhož ruská armáda nad ukrajinské území vyslala 163 dronů. Protivzdušná obrana jich 89 sestřelila, dalších 51 strojů, které vzdušné síly označují za atrapy útočných dronů, zmizelo z radarů a nezpůsobilo žádné škody. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila 78 ukrajinských dronů.

Putin nastínil svou představu příměří, pro Ukrajinu je nerealistická

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k námořníkům z jaderné ponorky Archangelsk v Murmansku zopakoval, že ukrajinská vláda není legitimní a mír podmínil konáním „demokratických“ voleb. Navrhnul zřízení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by umožnila jejich uspořádání a vyjednání mírové dohody mezi Kyjevem a Moskvou.

Thajsko a Barmu zasáhlo silné zemětřesení, rozsah škod zatím není jasný

Thajsko a Barmu dnes zasáhlo silné zemětřesení. V Bangkoku se zřítila stavba třicetipatrového mrakodrapu a v troskách podle agentury AFP uvízlo nejméně 40 dělníků. Agentura AFP informovala, že premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v metropoli nouzový stav, tuto informaci ovšem následně podle Reuters popřel místopředseda vlády Anutin Čánvirakun. Zároveň ale připustil, že situace v hlavním městě je vážná. Zemětřesení o síle 7,7 stupňů dnes postihlo i sousední Barmu, odkud nejsou k dispozici zprávy o rozsahu škod.

Ferrari kvůli clům zvyšuje ceny svých vozů v USA až o deset procent

Italský výrobce luxusních sportovních aut Ferrari oznámil, že od dubna výrazně zdraží vybrané modely prodávané na americkém trhu. Reaguje tím na nové dvacetipětiprocentní clo na dovoz automobilů, které nedávno zavedl americký prezident Donald Trump.
Reklama

DOPORUČUJEME

Teleskopy Euclid a Webb zachytily vzácné Einsteinovy prstence v nevídané kráse

Vesmír znovu ukázal svou magii. Astronomové hlásí ne jeden, ale hned dva mimořádně vzácné Einsteinovy prstence – jeden zachytil evropský teleskop Euclid, druhý americký Webbův teleskop. Jde o úkazy, které vznikají jen při výjimečně přesném uspořádání galaxií a vypadají jako zářící kruhy na černém plátně vesmíru.

Prach na Marsu může být větší hrozbou než přistání samotné

Vědci varují před nenápadným, ale nebezpečným protivníkem budoucích misí na Mars. Nejde o extrémní chlad ani kosmické záření. Největší potíže může způsobit prach, který je doslova všude.

Vědci našli genetický přepínač, který může zvrátit rakovinu

Vědecký tým z jihokorejského KAIST přišel s objevem, který může zásadně změnit přístup k léčbě rakoviny. Nejde o ničení nádorových buněk, ale o jejich přeprogramování zpět do stavu zdravých. Klíčem je molekulární přepínač, který podle výzkumníků dokáže zvrátit osud rakovinné buňky, pokud ho vědci aktivují ve správný okamžik.

Noční oblohu nad Českem ozářila spirála způsobená raketou Falcon 9

Obyvatelé Česka i dalších částí Evropy mohli v neděli večer sledovat neobvyklý světelný jev. Nad hlavami se jim zjevila jasná spirála, kterou mnozí zpočátku považovali za UFO. Záhadné světlo však mělo zcela pozemské vysvětlení – šlo o brzdící manévr druhého stupně rakety Falcon 9 společnosti SpaceX.

Leguáni fidžijští připluli přes oceán na plovoucím „ostrově“

Vědci dlouho přemýšleli, jak se leguáni dostali na Fidži. Většina jejich příbuzných žije v Americe, tedy tisíce kilometrů daleko. Dříve se předpokládalo, že se na ostrovy rozšířili přes Asii nebo Austrálii, ale nová studie přinesla překvapivou odpověď: leguáni nejspíš dopluli na velkém kusu plovoucí vegetace.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Viceprezident USA JD Vance na návštěvě Grónska zpražil Dánsko. Trump kvůli ostrovu vyhrožuje Evropě

Viceprezident USA JD Vance na návštěvě Grónska zkritizoval Dánsko, že se nedostatečně stará o tento poloautonomní ostrov, na nějž mají USA zálusk. Také prezident Donald Trump stále hovoří o tom, že by Amerika měla Grónsko převzít.

Trumpova cla uvalená na automobilový průmysl mají jediného vítěze

Americký prezident Donald Trump ve středu uvalil 25procentní cla na dovoz automobilů, což poslalo akcie světových automobilek dolů. Jen jedné z nich akcie vzrostly – Tesle miliardáře a „ministra pro vládní efektivitu“ Elona Muska. Musk může slavit. Trump mu totiž pomohl v boji s konkurencí. Sám ovšem neváhal upozornit, že ho tarify nepřímo zasáhnou taky.

Turecké úřady zatkly právníka uvězněného Erdoganova rivala Imamoglua

Turecké úřady zadržely Mehmeta Pehlivana, právníka uvězněného opozičního lídra a nyní již bývalého starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. Na sociální síti X to dnes napsal sám Imamoglu a vyzval k propuštění svého advokáta. Protesty kvůli obvinění Imamoglua z korupce a podpory terorismu zmítají Tureckem už déle než týden. Imamoglu je rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Ukrajina po nočních ruských útocích hlásí škody v Poltavské nebo Oděské oblasti

Dronové útoky, které v noci na dnešek Rusko podniklo proti Ukrajině, způsobily škody v sedmi regionech napadené země. Informuje o tom ukrajinské letectvo, podle něhož ruská armáda nad ukrajinské území vyslala 163 dronů. Protivzdušná obrana jich 89 sestřelila, dalších 51 strojů, které vzdušné síly označují za atrapy útočných dronů, zmizelo z radarů a nezpůsobilo žádné škody. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila 78 ukrajinských dronů.

Putin nastínil svou představu příměří, pro Ukrajinu je nerealistická

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k námořníkům z jaderné ponorky Archangelsk v Murmansku zopakoval, že ukrajinská vláda není legitimní a mír podmínil konáním „demokratických“ voleb. Navrhnul zřízení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by umožnila jejich uspořádání a vyjednání mírové dohody mezi Kyjevem a Moskvou.

Thajsko a Barmu zasáhlo silné zemětřesení, rozsah škod zatím není jasný

Thajsko a Barmu dnes zasáhlo silné zemětřesení. V Bangkoku se zřítila stavba třicetipatrového mrakodrapu a v troskách podle agentury AFP uvízlo nejméně 40 dělníků. Agentura AFP informovala, že premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v metropoli nouzový stav, tuto informaci ovšem následně podle Reuters popřel místopředseda vlády Anutin Čánvirakun. Zároveň ale připustil, že situace v hlavním městě je vážná. Zemětřesení o síle 7,7 stupňů dnes postihlo i sousední Barmu, odkud nejsou k dispozici zprávy o rozsahu škod.

Ferrari kvůli clům zvyšuje ceny svých vozů v USA až o deset procent

Italský výrobce luxusních sportovních aut Ferrari oznámil, že od dubna výrazně zdraží vybrané modely prodávané na americkém trhu. Reaguje tím na nové dvacetipětiprocentní clo na dovoz automobilů, které nedávno zavedl americký prezident Donald Trump.

Král Karel byl krátce hospitalizován. Drobná komplikace v léčbě, hlásí palác

Britský král Karel byl ve čtvrtek krátkodobě hospitalizován kvůli vedlejším účinkům probíhající léčby rakoviny, uvedl Buckinghamský palác. Královna Camilla svého chotě do nemocnice nedoprovázela. Šestasedmdesátiletý panovník se se závažným onemocněním léčí od loňského února, přičemž přes počáteční obavy se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje.

V Egyptě došlo k havárii turistické ponorky, nepřežilo šest Rusů

Při výletu turistické ponorky u pobřeží egyptské Hurghady zahynulo šest ruských občanů. Plavidlo typu batyskaf, které patřilo k hotelovému komplexu Sindbad, se nevrátilo z běžné prohlídky korálových útesů. Příčina tragédie zatím zůstává nejasná.

Pražská burza znovu překonala rekord, táhly ji akcie ČEZ a Komerční banky

Index PX ve čtvrtek posílil o 0,37 % na 2 145 bodů a opět přepsal své historické maximum. Tahounem růstu byly především akcie energetického ČEZ, Komerční banky a pojišťovny VIG. Burza tak pokračuje ve výrazném růstu, který od začátku roku překvapil i některé investory.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás