Polský parlament odhlasoval výstavbu kontroverzní zdi na hranicích s Běloruskem, která má zabránit přílivu migrantů. Informuje o tom BBC.
Tisíce lidí – většinou z Blízkého východu a Asie – se v posledních měsících pokusily překročit polské hranice. Přes ně v tuto chvíli každý den proudí z Běloruska kolem pěti stovek migrantů. Pro srovnání, vloni jich bylo jen 120 za rok. Evropská unie obviňuje běloruskou vládu z toho, že tento nárůst je odvetou za sankce proti jejímu režimu. Nyní na bělorusko-polské hranici stojí žiletkový plot, který ale zřejmě nestačí.
Polsko na to zareagovalo tak, že na hranicích postaví zeď. Ta má být vysoká pět a půl metru a pokrývat přibližně polovinu délky 400 kilometrů dlouhé polské hranice s Běloruskem. Bude vybavená pohybovými čidly a monitorovacím systémem. Vláda ji plánuje postavit do léta příštího roku. Bude stát 353 milionů eur, tedy zhruba devět miliard korun. Někteří kritici polskou vládu teď viní z toho, že zbytečně vyhazuje peníze.
Zákon musí nyní ještě podepsat polský prezident Andrzej Duda. Podobný plot proti migrantům funguje na maďarských hranicích.
Nutnost nebo drahá zbytečnost?
Minulý týden se Polsko zařadilo mezi deset členských států, které požádaly EU o zaplacení zábran, které by migrantům bránily ve vstupu. Šéfka EU Ursula von der Leyen to však odmítla. Podle OSN zemřelo na bělorusko-polské hranici nejméně osm migrantů.
Polský premiér Mateusz Morawiecki (Právo a spravedlnost) ve čtvrtek prohlásil, že Polsko je „terčem útoku Běloruska„, a uvedl, že zeď je nezbytná k ochraně země.
S tím ale nesouhlasí opoziční poslanci. Ti oponují, že výstavba zdi bude zbytečně drahá a nakonec neúčinná. S tím souhlasí i humanitární organizace. Barbora Černušáková, výzkumná pracovnice Amnesty International, řekla BBC, že zeď pravděpodobně neodradí migranty od toho, aby do Polska dále pronikali. „Z minulých zkušeností na jiných hranicích víme, že to má jen velmi malý vliv,“ řekla. „Cesta bude pro běžence zřejmě delší a obtížnější, ale není to skutečně účinný způsob, jak situaci řešit,“ dodala.