Polský hnědouhelný důl Turów, nacházející se na hranici s Německem a Českou republikou, by měl být dle příkazu nejvyššího soudního orgánu Evropské unie okamžitě zavřen. Polská vláda se tomu ovšem vzepřela. Dle ministra rozvoje by to způsobilo ztrátu desítek tisíc pracovních míst. Informuje o tom deník Guardian.
Soudní dvůr Evropské unie v pátek nařídil Polsku, aby okamžitě zastavilo provoz dolu Turów. Jedná se o dočasné opatření, dokud nebude vydáno úplné rozhodnutí soudu. Dle úředníků se však příkazu polská vláda vzepřela. Uzavření by otřáslo celým energetickým systémem země a připravilo o práci mnoho lidí.
Polský ministr rozvoje Jarosław Gowin uvedl, že Polsko důl nacházející se v jihozápadním cípu země nezavře. Místo toho se dle něj zapojilo do „velmi intenzivního diplomatického a právního úsilí“ k zajištění nerušeného provozu dolu a připojené elektrárny. Ta vyrábí 7 % polské energie.
Dle Gowina je rozhodnutí soudu naprosto nepřiměřené situaci a vedlo by ke „ztrátě desítek tisíc pracovních míst a velmi vážným narušením v polském energetickém systému“. Česká republika a Německo navíc v oblasti taktéž provozují doly a elektrárny.
Soudní dvůr vzal při rozhodnutí v potaz stížnosti Česka, že zařízení čerpalo podzemní vodu z českého území. Polsko navíc nedávno prodloužilo licenci, a to bez řádného předchozího posouzení vlivů na životní prostředí.
Polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že Polsko má v plánu s Českem jednat a vyhnout se „katastrofě“. V pondělí se proto před summitem EU v Bruselu setkal se svým českým protějškem Andrejem Babišem.
Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že vyšší představitelé české a polské vlády a další úředníci se scházejí, aby o situaci diskutovali.
Brabec dodal, že se debatuje o různých návrzích a nápadech a Česko je připraveno jednat. „Nikdy jsme nedostali žádné jasné písemné záruky o tom, jak by Polsko kompenzovalo negativní dopad dolu na české občany,“ uvedl Brabec.
V rámci cílů EU v oblasti snižování emisí oxidu uhličitého Polsko postupně upouští od černého uhlí, stále však spoléhá na hnědé uhlí. Závislost země na uhlí je tak zdrojem napětí v EU. EU totiž chce, aby měly země do roku 2030 podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny alespoň 32 %. Polsko však plánuje 23% podíl zelené energie a stále až 56% podíl uhlí.
Podle nedávného energetického plánu bude poslední uhelný důl v zemi uzavřen do roku 2049. Kritici ovšem uvádějí, že k tomu dojde dříve, neboť polská těžba uhlí je neefektivní a obrovské náklady jsou hrazeny ze státního rozpočtu.