Organizace spojených národů (OSN) upozorňuje, že poskytovaná pomoc v Afghánistánu nemůže pokračovat, dokud Tálibán nezruší zákaz pro ženy pracovat v nevládních humanitárních organizacích. Informoval o tom deník The Guardian a agentura Reuters.
Šéf OSN pro humanitární pomoc Martin Griffith podle listu The Guardian řekl, že OSN nemůže v Afghánistánu poskytovat pomoc, dokud nezruší Tálibán zákaz pro ženy pracovat v humanitárních organizacích.
Agentura Reuters píše, že příští týden se neveřejně sejde Rada bezpečnosti OSN a za zavřenými dveřmi nařízení Tálibánu projedná. Griffith navštíví Afghánistán v následujících týdnech.
Afghan aid at risk from Taliban ban on women, warns United Nations https://t.co/7rAEoTKqaH
— Guardian news (@guardiannews) January 6, 2023
Griffith přiznal, že nechce před rozhovory předbíhat a zmínil ochotu nařízení Tálibánu přezkoumat, jeho poznámky ale podle The Guardian naznačují patovou situaci mezi islámským hnutím a OSN.
Celkem 150 nevládních organizací a humanitárních agentur kvůli politice Tálibánu dočasně či trvale ukončilo v Afghánistánu činnost. Už nyní se přitom objevují zprávy, že během tuhé zimy nemocnice zaplavují děti se zápalem plic.
OSN coby vládní organizace zákazu nepodléhá, její program pomoci však často zajišťují právě nevládní organizace. OSN již pozastavila letadla s hotovostí na humanitární pomoc směřující do Kábulu.
Tálibán nefinancujeme
„Bez pracujících žen nemůžeme poskytovat lidem služby,“ řekl Griffith a jako primární objekt humanitární pomoci označil právě ženy a dívky, z toho důvodu nejde jen o práva, ale i praktičnost.
Nařízení Tálibánu neplatí ve všech částech země. „V současné době jsou části země, kde ženy smějí pracovat. Takže uděláme vše, co je v našich silách, abychom to obešli a věci zase mohly fungovat,“ vysvětlil Griffith.
„V Afghánistánu jsme pro 28 milionů lidí. Jedná se o největší program humanitární pomoci na světě, a proto hovoříme o ráně pro naši schopnost dodávat pomoc,“ přiznal Griffit a vyvrátil pomluvy, že OSN ve skutečnosti financuje Tálibán.
Uvedl, že peníze jsou očíslovány, označeny a použity pro stanovené účely. OSN finance nevypouští jen tak na ulici mezi Tálibán. Organizace má systém, jehož využívají humanitární agentury.
„Takže ano, finanční prostředky jdou do země, ale jsou velmi přísně kontrolovány,“ vysvětlil a dodal, že Tálibán podle něj na žádné mezinárodní financování nespoléhá. Prostředky získává hlavně daněmi ze všech možných zdrojů.