Ústavní soud (ÚS) nedávno rozhodl, že porodní asistentky mohou vést domácí porody. Toto rozhodnutí však zároveň zdůrazňuje, že takové porody nelze považovat za zdravotní péči ve smyslu platné legislativy. Domácí porody s asistentkou tak nejsou kryté stejnými zárukami jako porody v nemocnici. Rizika spojená s domácím porodem nese plně rodička a osoby, které jí asistují.
Ústavní soud vyjádřil nesouhlas s dosavadním výkladem zákona, který porodním asistentkám umožňoval vést porody pouze v nemocnicích. Podle soudu tento přístup vedl k absurdní situaci, kdy žena mohla rodit doma, ale pouze za přítomnosti někoho jiného než zdravotníka. Soud proto dospěl k závěru, že ženy mají právo využít odborných služeb porodních asistentek i při domácích porodech, i když se nejedná o zdravotní péči.
Porodní asistentky mohou vést domácí porody. Při poskytování této služby však nepůjde o poskytování zdravotní péče. Tisková zpráva, nález i shrnutí nálezu formou otázek a odpovědí 👉🏼 https://t.co/S2nXWkyE0N pic.twitter.com/lueePJ4DOb
— Ústavní soud (@usoud_official) September 3, 2024
Ministerstvo zdravotnictví zatím na rozhodnutí soudu nereagovalo konkrétně, pouze uvedlo, že nález ÚS respektuje a podrobněji ho bude analyzovat. Dosavadní právní úprava totiž asistentkám zakazovala vést porody mimo zdravotnická zařízení, což bylo předmětem stížnosti, kterou soud řešil. Soud však zároveň upozornil na to, že současná právní úprava týkající se činnosti porodních asistentek je velmi nepřehledná a pro veřejnost obtížně srozumitelná.
Liga lidských práv rozhodnutí soudu uvítala. Podle advokátky Zuzany Candiglioty bylo cílem zabránit kriminalizaci žen, které chtějí rodit doma, a ochránit porodní asistentky před pokutami za poskytování pomoci při domácích porodech. Soud svým rozhodnutím de facto legalizoval jejich účast u domácích porodů.
Ústavní soud zároveň vyzval zákonodárce zákona, aby do budoucna vyjasnili legislativní rámec pro domácí porody. Soudce Jan Wintr navrhl, že jednou z možných cest by mohla být přímá regulace domácích porodů, podobně jako v některých západních zemích, kde jsou definovány požadavky na vybavení nebo vzdálenost do nemocnice pro případ komplikací. Wintr zdůraznil, že je na zákonodárcích, aby situaci řešili, protože ÚS nemůže tuto roli převzít.
Domácí porody zůstávají v České republice kontroverzním tématem. I když některé ženy preferují domácí prostředí jako alternativu k porodnici, většina lékařů a odborníků je nadále vnímá jako riskantní. Nemocnic, které dávají porodním asistentkám větší autonomii, však postupně přibývá.