Boje na Ukrajině do jisté míry vypadají tak, že na ukrajinské pozice nabíhají masy ruských vojáků sloužících jako lidské štíty lépe vycvičených jednotek. Jak se ale žije těm, kteří posílají často mladé vojáky na jistou smrt? S jedním z operačních plánovačů mluvil server The Moscow Times a upozornil na to Business Insider.
Konflikt na Ukrajině ukazuje budoucnost válčení (hojné využití dronů), podobá se ale i první nebo druhé světové válce. Z ruské strany frontové linie se na zákopy Ukrajinců valí masy vojáků na jedno použití.
Jejich cílem je prolomit ukrajinskou obranu počtem. Velení okupačních sil na ztráty nehledí, lidské síly má na rozdíl od Kyjeva nadbytek. Útoky na frontě však musí někdo naplánovat a posílat muže do útoku. Tato úloha náleží Pavlovi.
“If I didn’t risk five years in prison for desertion, I would get off the train now and go home, even by foot,” one soldier confessed. “This war is pointless.” https://t.co/2hy3846T4A
— The Moscow Times (@MoscowTimes) June 3, 2024
Ruský voják se stará o plánování ofenzív. V rozhovoru s listem The Moscow Times přiznal, že je opravdu náročné posílat vojáky do situací, v nichž pravděpodobně zemřou. A nejhorší na tom je, že jim pravdu o šancích na přežití říct nemůže.
„Na mapu nakreslím šipky a vojáci postupují vpřed,“ tvrdí podle webu Business Insider Pavel. „Mužům to říct nemůžu (že jdou na smrt), jinak by nebojovali s nadějí o vítězství,“ vysvětlil voják reportérovi se slzami v očích. „Po tom všem se mi špatně spí.“
V minulosti se s odkazem na ukrajinské zdroje již několikrát psalo, že Rusko používá své vojáky jako potravu pro děla. Jejich úkolem je často obránce zahltit a jejich síly rozměnit tím, že donutí velitele poslat vojáky na jiné úseky fronty.
Peklo na zemi
Tyto „masové vlny“ tvoří převážně branci a trestanci, často z etnických menšin. Jakmile zahltí ukrajinské pozice, za nimi už postupují lépe vycvičení, někdy elitní vojáci. Ruské velení si jich cení a vysokým ztrátám v těchto řadách se snaží zabránit.
Rusko přišlo o většinu elitních vojáků na začátku invaze. Podle informací britského ministerstva obrany z minulého měsíce na bojišti padlo nebo bylo zraněno celkem 500 tisíc ruských vojáků. Každý květnový den jich v průměru zemřelo 1200.
Pavel zrovna seděl ve vlaku poblíž ukrajinské hranice na jihozápadě Ruska. I další vojáci tam popsali drastické podmínky na frontě. „Mnoho mladých lidí, které jsem znal, je mrtvých. Nebylo jim ani 30,“ uvedl Yegor.
„Tentokrát to asi nestihnu,“ řekl smířlivě voják s ještě nezahojeným průstřelem na hrudi. Zrovna se vracel na frontu. Vojáci ji popisují jako peklo na zemi. Smrt často z nebes doručují drony a někdy doráží zraněné.
„Vést válku proti Ukrajincům je těžké,“ říká čtyřicetiletý Dima. „Je to jako bojovat proti některým z našich.“ U pasu vždy nosí granát jako pojistku, aby se nedostal do ukrajinského zajetí. Mučení se obává více než smrti.