Poslanci dnes ve třetím čtení schválili novelu zákona o léčivech, která má pomoci omezit nedostatek léků na českém trhu. Pro návrh hlasovalo 156 ze 173 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti. Novelou se nyní budou zabývat senátoři.
Novela zákona o léčivech ukládá nové povinnosti jak výrobcům, tak distributorům a lékárnám. Výrobci budou muset podle předlohy poskytovat léčivý přípravek až dva měsíce po přerušení nebo ukončení jeho dodávek. U léků, které ministerstvo zdravotnictví zařadí na zvláštní seznam, budou udržovat měsíční zásobu i distributoři léčiv.
Schváleno ‼️
— Vlastimil Válek (@vlvalek) November 15, 2023
V poslední době nebylo mnoho důvodů k radosti, ale dnes jeden mám. V Poslanecké sněmovně jsme totiž konečně schválili novelu zákona o léčivech, a to drtivou většinou, včetně hlasů z opozice. Jde o nejvíce PROpacientskou změnu za posledních 15 let a děkuji všem, kteří… pic.twitter.com/JqdEbEzkbe
Výrobci, distributoři a lékárny budou podle novely o léčivech hlásit ke stanovenému dni Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv stav zásob léčivého přípravku. To bude platit pro léky, jejichž dostupnost je v ohrožení. Opatření má zabránit vytváření neúměrných zásob v některých lékárnách. Distributoři podle novely nebudou zvýhodňovat vybrané partnerské lékárny.
Poslanci dnes navíc odsouhlasili posílení některých pravomocí Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ ČR). Úřad bude například oprávněn regulovat podmínky distribuce, předepisování a výdeje léčiv s omezenou dostupností. A to tak, „aby v případech významné potřeby mohl aktivně zasáhnout do cesty léčivého přípravku od výroby až k pacientovi“.
Cílem předlohy je podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) dostat léky rovnoměrně do všech lékáren a získat větší kontrolu nad cestou léků. MZ ČR podle důvodové zprávy každoročně eviduje v průměru 2 000 přerušení dodávek léčivých přípravků. Od krátkodobých, řádově několikatýdenních, po dlouhodobé, které mohou trvat i několik měsíců. Ukončení dodávek léků do Česka je každý rok podle zdůvodnění téměř 700.
Na novele o léčivech pracoval odborný tým náměstka Jakuba Dvořáčka. „Výpadky léků budou i v budoucnosti. Avšak já předvídám, že už nebudou tak hluboké, budou krátké. Pokud dobře nastavíme systémy, které jim zabrání, tak pacient nebude mít třeba jeden konkrétní lék, ale získá náhradu v té dané skupině, kterou potřebuje,“ uvedl na téma novely Jakub Dvořáček v podcastu Zdravé Zprávy.
Avšak ne všichni jsou z novely nadšení. Což se promítlo i do jednání ve Sněmovně. „S tímto zákonem mají problémy prakticky všichni, snad kromě pana ministra a ministerstva,“ uvedl stínový ministr zdravotnictví za ANO Kamal Farhan. Podle Karly Maříkové (SPD) jsou naděje vkládané do novely docela přehnané: „Novela jako taková problém úplně nevyřeší.“
Podle Jakuba Dvořáčka novela ale dává MZ ČR nástroje a čas na reakci v případě, kdy hrozí výpadek léků z trhu. „Musíme znovu nastavit systém výroby, dodávek a výdeje léků, protože ten příběh, kdy vyrobím, vydám, vyrobím a vydám, aniž by se cokoli kdekoli zadrhlo, skončil. Svět bohužel začíná fungovat jinak. A bohužel ne lépe, ale hůře,“ vysvětlil Dvořáček v další epizodě poscastu Zdravé Zprávy.
V průběhu projednávání došlo k některým změnám. Poslanecká sněmovna dnes například upravila dovoz cizojazyčných šarží léků v souladu s Farhanovými pozměňovacími návrhy. Například cizojazyčné šarže by mohly být v ČR povoleny přímo ze zákona. Jedná se o léky, které jsou volně prodejné. V případě léků s omezenou dostupností bude mít předepisující lékař v systému eRecept informaci o tom, ve kterých lékárnách je dostupný, podle schválené koaliční novely. A také vystaví recept na náhradní lék, pokud se to ukáže jako nezbytné. Informace o dostupnosti léku v konkrétní lékárně by pacient mohl získat také prostřednictvím webové nebo mobilní aplikace.
Sněmovna naopak neschválila úpravu Kamala Farhana, která by umožnila vytvoření strategických státních rezerv kriticky důležitých léků. Neuspěl ani pozměňovací návrh zpravodaje Petra Fifky (ODS). Ten navrhl, aby se zákon o významné tržní síle a nekalých obchodních praktikách nevztahoval na distributory a lékárny. A to ty, které nakládají i s potravinami pro zvláštní lékařské účely, doplňky stravy, počáteční a pokračovací kojeneckou výživou a s bylinnými čaji. Sněmovna rovněž neumožnila prodej volně dostupných léků v automatech, což prosazoval s cílem zvýšení dostupnosti léčit Jan Kuchař (STAN).