Globální průměrná teplota se 12 měsíců po sobě pohybovala nejméně 1,5 stupně nad úrovní v předindustriálním období. Napsal o tom server Live Science s odkazem na evropskou meteorologickou službu Copernicus. Podle ní byl každý měsíc teplejší než ten předchozí.
Červen označila služba Copernicus za dvanáctý měsíc s globální průměrnou teplotou nejméně 1,5 stupně nad průměrem v předindustriálním období. Každý měsíc od června 2023 překonal teplotní rekord a stal se teplejším než ten předchozí.
Globální průměrná teplota mezi červnem 2023 a červencem 2024 byla o 1,64 stupně Celsia nad úrovní během průmyslové revoluce, kdy začalo lidstvo spalovat fosilní paliva a spustilo destruktivní proces oteplování planety, píše server Live Science.
'The last 12 months have broken records like never before': Earth exceeds 1.5 C warming every month for entire year https://t.co/qBjPsZMIZX
— Live Science (@LiveScience) July 8, 2024
Uplynulý červen byl třináctým měsícem v řadě, jenž překonal svůj vlastní rekord, píše s odkazem na Copernicus Los Angeles Times. Zaznamenal asi o čtvrt stupně vyšší teploty než poslední rekordní červen z roku 2023.
„Je to více než statistická zvláštnost a poukazuje na velkou a výraznou změnu našeho klimatu,“ upozornil Carlo Buontempo, šéf Copernicus a dodal, že lámání rekordů bude nevyhnutelně pokračovat, neboť se planeta stále otepluje.
Ještě máme šanci
Vědci považují za kritickou hranici oteplení o 2 stupně Celsia. I 1,5 stupně je ale důležitým milníkem. Přibližuje totiž globální klima k několika bodům zvratu, které rozpoutají intenzivní vlny veder, záplavy, hladomor a rozsáhlou destrukci ekosystémů.
Přestože jde o zprávu znepokojivou, podle vědců máme čas tak 20 až 30 let. Což znamená, že jsme ještě své sliby neporušili. Podle některých odborníků se však časové okno pro akce zavírá a někteří dokonce tvrdí, že už se zavřelo.
I když už klimatický jev El Niño ustoupil a formuje se jeho klima ochlazující dvojče La Niňa, nepředpokládá se, že letos teploty klesnou. V atmosféře se totiž stále drží teplo uvolněné prvně zmíněným fenoménem, což ještě nějakou dobu potrvá.
„Odhadujeme, že rok 2024 teplotně překoná rok 2023 na 94 procent a že bude nejteplejším rokem od poloviny 19. století, kdy jsme začali zaznamenávat globální povrchové teploty,“ napsal Zeke Hausfather, klimatický vědec z neziskové organizace Berkeley Earth.