Úřady v Saúdské Arábii zaznamenaly už více než tisícovku mrtvých poutníků při cestě do Mekky na nemoci spojené s horkem. Výstup na kopec Arafát podle svědků lemovala těla mrtvých. Informují o tom BBC a The Guardian.
Pouť hadždž je jedním z pěti základních pilířů islámu a každý muslim ji musí, pokud mu to zdravotní stav dovoluje, alespoň jednou za život absolvovat. Nemá pevný termín a odvíjí se od lunárních cyklů. Většinou však připadá na léto.
Během letních měsíců na Blízkém východě převládají extrémně vysoké teploty. Právě kvůli nemocem spojeným s horkem podle serveru BBC News odvolávajícího se na blízkovýchodní úřady zemřelo 1081 poutníků.
Poor Egyptian pilgrims 'totally abandoned' in Hajj heat https://t.co/Kc3Z322Tph
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 20, 2024
Meteorologové ze saúdskoarabské Mekky hlásí podle deníku The Guardian teploty dosahující 50 stupňů Celsia. Více než polovina obětí horka byla neregistrovaná, což znamená, že nedostala od úřadů povolení k účasti.
Tato skupina je nejvíce zranitelná, neboť nemá přístup do klimatizovaných stanů. Nejhorší situace panovala na kopci Arafát východně od Mekky. Svědkové při výstupu podél cesty viděli mrtvá těla zahalená v poutnických oděvech.
Nejvíce mrtvých je z Egypta
Poutníky mezi jejich místy vozí autobusy a po trasách mají stanoviště zdravotníci. Ale neregistrovaní muslimové jsou ponecháni napospas svému osudu. Svou náboženskou povinnost bez povolení letos chtěly splnit stovky tisíc poutníků.
Saúdskoarabské úřady to považují za porušení předpisů. Bezpečnostní síly osoby bez povolení pronásledovaly. „Lidé z toho byli vyčerpaní,“ řekl nejmenovaný saúdskoarabský diplomat. Dostat povolení však je nákladné a někdy komplikované.
Pro některé muslimy, kteří navíc často pocházejí z chudých vesnic, je hadždž velkým snem. Za pouť utrácejí celoživotní úspory. Jednou z nich byla žena jménem Effendiya (70), jež se zúčastnila s turistickým, nikoli oficiálním vízem pro hadždž.
Její účast zorganizoval místní zprostředkovatel se slibem všech služeb. „Autobus je vysadil 15 kilometrů u kopce Arafát a odjel,“ popsal úplně jinou realitu syn ženy. „Při našem posledním hovoru vypadala vyčerpaně“.
Effendiya svou vysněnou pouť nepřežila. Aby se jí mohla zúčastnit, prodala všechny své šperky. Nejvíce zesnulých, celkem 658, zaznamenal Egypt, odkud vycestovala i ona.