Zima je náročným obdobím nejen pro naši pleť, ale i dýchací cesty. Vinou mrazu máme problém se suchou a popraskanou kůží a díky vytápění se zase doma potýkáme se suchým vzduchem. V takové chvíli nám může zvlhčovač vzduchu výrazně zpříjemnit život. Umíte s ním ale správně zacházet? Pojďme se podívat, jak na to.
Dlouhodobým pobytem v suchém vzduchu ztrácí pokožka svou přirozenou ochrannou vrstvu, což vede k jejímu praskání, olupování a celkové ztrátě vlhkosti. Dermatolog Howard Sobel upozorňuje na to, že poškozená kožní bariéra se snáze zanítí, a navíc skrze ni mohou proniknout bakterie. Zvlhčovač vzduchu dokáže udržet relativní vlhkost mezi 40–60 % a to napomáhá znovu hydratovat pokožku. Díky tomu se mohou zmírnit obtíže jako svědění, šupinatění či zvýšená citlivost pokožky. Vyšší vlhkost vzduchu také prospívá lidem s kožními problémy. Ačkoli nám to vrásky „nevyžehlí“, dobře hydratovaná pleť vypadá pružněji a jemné linie nemusí být tak výrazné.
Vliv na dýchací cesty a možná rizika používání
Kromě zlepšení stavu pleti mohou zvlhčovače vzduchu ulevit při respiračních problémech. Podle serveru HuffPost vlhký vzduch zmírňuje suchost dutin, krvácení z nosu nebo také vysychání rtů. Pro děti jsou zvlhčovače s chladnou mlhou obzvlášť užitečné, protože mohou pomoci uvolnit ucpaný nos. Jak ale zdůrazňuje server Mayo Clinic, je důležité mít přehled o hladině vlhkosti v místnosti. Pokud se vlhkost vyšplhá příliš vysoko, hrozí vznik plísní, a to by naopak mohlo způsobit problémy s dýchacími cestami.
Jaký zvlhčovač vzduchu vybrat?
Na trhu najdete více druhů zvlhčovačů vzduchu a každý má svá specifika:
- Ultrazvukové: Produkují chladnou mlhu pomocí zvukových vln a při provozu jsou velmi tiché.
- S přirozeným odparem: Využívají ventilátor, který prohání vzduch přes mokrý filtr a rovnoměrně zvlhčují prostor.
- Parní zvlhčovače: Ohřívají vodu a z přístroje vychází teplá až horká pára. Při používání je třeba dbát zvýšené opatrnosti, obzvlášť když se v domácnosti nacházejí malé děti nebo zvířata.
Odborníci nejčastěji doporučují zvlhčovač vzduchu s chladnou mlhou. Je bezpečný a nenáročný na údržbu. Některé modely navíc umí i čistit vzduch, takže se jako bonus zbavíte i prachu nebo alergenů.
Nezapomínejte na pravidelnou údržbu
Zvlhčovač vzduchu potřebuje pravidelnou péči a vždy byste se měli řídit pokyny výrobce. Jen tak zabráníte usazení choroboplodných zárodků nebo usazeninám. Ostatně jakou péči přístroji dáte, takovou se vám odvděčí. Pár pravidel, která byste měli dodržovat:
- Každodenní údržba: Po skončení provozu vyprázdněte nádržku a vypláchněte ji.
- Týdenní čištění: Odstraňte nánosy minerálů a dezinfikujte přístroj roztokem peroxidu vodíku nebo octa.
- Volte destilovanou vodu: Voda z kohoutku často obsahuje minerály, které se pak v zařízení usazují a tvoří vodní kámen.
- Výměna filtrů: Respektujte doporučení výrobce, abyste předešli snížené účinnosti a kontaminaci.
Zvlhčovač vzduchu může nejen výrazně přispět k pohodlí vašeho domova, ale i k vašemu zdraví. Pokud ho nemáte, nezoufejte – není to jediné řešení. Nezapomínejte na používání hydratačních krémů a balzámů na rty, dostatečný pitný režim a zvlhčování sliznic pomocí sprejů s mořskou vodou.