Ruinami centra libyjského města Derna, které smetla povodeň, se probírají přeživší. Mezi tisíci mrtvými hledají své blízké. Úřady se obávají propuknutí nemocí z tlejících těl. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.
Příval vody ze silné bouře v neděli večer protrhl hráze. Voda se prořítila korytem řeky, které půlí město, a spláchla do moře vícepodlažní budovy se spícími rodinami uvnitř.
Potvrzené počty mrtvých, které úředníci dosud uvedli, se různí, ale všechny jsou v tisících. Další tisíce jmen jsou na seznamech pohřešovaných. Starosta Derny Abdulmenam al-Ghaithi uvedl, že počet úmrtí ve městě může dosáhnout 18 000 až 20 000 v závislosti na rozsahu škod.
10,000 people are missing after severe floods in Libya. @SandraGathmann explains the story in 1 minute ⤵️ pic.twitter.com/6rj1uBXyue
— Al Jazeera English (@AJEnglish) September 12, 2023
„Odhadovaný počet úmrtí ve městě by mohl dosáhnout počtu mezi 18 000 až 20 000, na základě počtu budov ve čtvrtích zničených povodní,“ řekl Ghaithi saúdskoarabské televizní stanici Al Arabiya.
„Vlastně potřebujeme týmy specializované na vyprošťování těl,“ řekl agentuře Reuters v Derně. „Obávám se, že město bude kvůli velkému množství těl pod troskami a ve vodě zamořeno epidemií.“
Nejméně 10 000 lidí se pohřešuje a další desítky tisíc byly vysídleny.
Všechny smetla voda do moře
Dvaapadesátiletý řidič Usama Al Husadi od katastrofy hledá svou manželku a pět dětí. „Šel jsem je hledat pěšky… Šel jsem do všech nemocnic a škol, ale bez úspěchu,“ řekl agentuře Reuters a plakal s hlavou v dlaních. Husadi, který v noci bouře pracoval, znovu vytočil telefonní číslo své ženy. Bylo to vypnuté. „Ztratili jsme nejméně 50 členů rodiny mého otce, mezi nezvěstnými a mrtvými,“ řekl.
Wali Eddin Mohamed Adam, 24 let, súdánský dělník z cihelny žijící na předměstí Derny, se v noci bouře probudil. Spěchal do centra města, aby zjistil, že je pryč. Devět jeho spolupracovníků bylo ztraceno a asi 15 dalších přišlo o své rodiny, řekl.
„Všechny smetla voda do moře,“ řekl. „Kéž se nad nimi Bůh smiluje a dá jim nebe.“
Pláž Derny je poseta oblečením, hračkami, nábytkem, botami a dalším majetkem, který proud vynesl z domů. Ulice pokrývá hluboké bahno, vyvrácené stromy a stovky zdemolovaných aut.
Mezinárodní pomoc
Záchranné týmy dorazily z Egypta, Tuniska, Spojených arabských emirátů, Turecka a Kataru. Turecko vyslalo loď s vybavením, aby zřídila dvě polní nemocnice. Itálie vyslala tři letadla se zásobami a personálem a také dvě námořní lodě. Ty měly potíže s vykládkou, protože troskami zasypaný přístav Derny byl téměř nepoužitelný.
Záchranným pracím v zemi se 7 miliony obyvatel brání politické rozkoly. Libye je ve válečném stavu od povstání podporovaného NATO, které svrhlo Muammara Kaddáfího v roce 2011.
Mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty (GNU) sídlí v Tripolisu na západě. Paralelní administrativa operuje na východě, pod kontrolou Libyjské národní armády Chalífy Haftara. Té se v roce 2020 během 14měsíčního obléhání nepodařilo dobýt Tripolis.
Delegace ministrů GNU byla ve čtvrtek očekávána v Benghází na východě, aby projevila solidaritu a prodiskutovala úsilí o pomoc. Jedná se o vzácný jev, protože parlament na východě jejich administrativu loni odmítl.
Představitel OSN uvedl, že jak východní, tak západní vláda požádaly o mezinárodní pomoc a mluvily spolu. „Obě vlády oslovily mezinárodní společenství s žádostí o služby a pomoc,“ řekl Tauhid Pasha z Mezinárodní organizace pro migraci podle BBC.
„Vláda národní jednoty [západní vláda] nám rozšířila svou podporu a svou žádost jménem celé země a také koordinuje s vládou na východě,“ řekl.