Političtí představitelé Demokratické republiky Kongo v neděli oznámili, že povstalci z hnutí M23 podporovaní Rwandou obsadili strategické město na východě země poblíž hlavního města provincie Severní Kivu. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Skupina M23 vedená Tutsii vede od roku 2022 na východě Konga obnovené povstání. Kongo a OSN obviňují sousední Rwandu, že skupinu podporuje vlastními jednotkami a zbraněmi. Rwanda tvrdí, že přijala tzv. obranná opatření.
V posledních týdnech se rozhořely boje, které vedly k územním ziskům M23. Rebelové nyní ovládají město a místní správní středisko Masisi, řekl agentuře Reuters člen provinčního parlamentu Alexis Bahunga.
„Vláda přijme opatření k obnovení státní moci nad celým územím,“ dodal. Další poslanec parlamentu Jean-Pierre Ayobangira Safari uvedl, že Masisi bylo „prozatím“ obsazeno. Mluvčí armády odmítl okamžitý komentář.
O den dříve ovládli rebelové jiné město
Podle BBC se jedná o druhé město, které skupina M23 obsadila během několika dní v provincii Severní Kivu bohaté na nerostné suroviny.
Masisi, které má asi 40 000 obyvatel, je hlavním městem stejnojmenného území. Nachází se asi 80 kilometrů severně od hlavního města provincie Severní Kivu Gomy, které M23 krátce obsadila v roce 2012.
V pátek se M23 zmocnila nedalekého města Katale. V loňském roce panovaly obavy, že M23 opět vytáhne na Gomu, město s přibližně dvěma miliony obyvatel. Poté však došlo k útlumu bojů až do začátku prosince, kdy byly boje obnoveny.
Corneille Nangaa, vůdce protivládní Konžské říční aliance (AFC), jejíž součástí je i M23, uvedl, že povstalecké síly dosáhly centra Masisi v sobotu odpoledne.
M23 rebels in the Democratic Republic of Congo are reported to have captured another eastern town. Masisi is the second settlement to fall to the Rwandan- backed group in two days.https://t.co/repGQ6pPY1 pic.twitter.com/wevMvIhAvp
— BBC News Africa (@BBCAfrica) January 5, 2025
K jednání prezidentů o míru nedošlo
Postup a pokračující boje navzdory dohodě o příměří dále podkopávají snahy o omezení konfliktu v zemi. Plánované setkání konžského a rwandského prezidenta dohodnuté prostřednictvím Angoly bylo v prosinci odloženo. Padla tak naděje na dohodu o omezení násilí. Vnitřní konflikt už vyhnal z domovů více než 1,9 milionu lidí.
Vedoucí mezinárodní organizace působící v Masisi uvedl, že tamní zaměstnanci jsou v šoku a nemohou pokračovat v práci. Obchody jsou zavřené, což ztěžuje zásobování.
„Nevědí, jak město opustit, protože se obávají, že konžské síly zahájí protiútok,“ uvedl zdroj, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity.