Když manželství začíná ztrácet pevnou půdu pod nohama, často se jeho zánik odehrává podle určitého vzorce. Uvědomění si těchto fází vám může pomoci zachránit vztah dříve, než bude příliš pozdě.
Manželská a rodinná terapeutka Becky Whetstone, autorka připravované knihy I (Think) I Want Out, se ve své praxi zabývá páry, které procházejí krizí. Na základě více než dvacetiletých zkušeností a vlastního výzkumu popsala pět fází, kterými prochází manželství před svým rozpadem. Tyto fáze jsou do značné míry psychologické a probíhají zejména v mysli jednoho z partnerů, který se rozhoduje, zda v manželství setrvat, nebo ho ukončit.
These Are The 5 Stages Of A Dying Marriage. Are You In One Of Them? https://t.co/wjxnj5om6X
— HuffPost UK Life (@HuffPostUKLife) October 18, 2024
Fáze 1: Deziluze
První fází úpadku manželství je deziluze. Jeden z partnerů si uvědomí, že není v manželství šťastný, ale ještě se rozhodne nic nepodnikat. „Říkají si, že vztahy mají své vzestupy a pády, a čekají, zda se situace nezlepší,“ vysvětluje Whetstone. V tomto bodě si člověk často nechává své pocity pro sebe, což však postupně prohlubuje propast mezi partnery. Socioložka Diane Vaughan, autorka knihy Uncoupling, upozorňuje, že „když skrýváte věci, které vás v manželství trápí, začíná se objevovat trhlina, která se postupně zvětšuje“.
Fáze 2: Eroze
Ve druhé fázi, známé jako eroze, si partner uvědomuje, že jeho nespokojenost nepomine sama od sebe. Přesto stále váhá s rozvodem. Důvodem mohou být děti, finance, reputace nebo hodnoty. „Začnou se objevovat trhliny,“ popisuje Whetstone. Nespokojený partner může být sarkastický, stěžovat si nebo se tvářit lhostejně, ale své narážky drží mezi čtyřma očima, aniž by to řešil veřejně. Napětí v této fázi roste, ale stále není zcela na povrchu.
Fáze 3: Odpojení
Třetí fáze je odpojení, kdy nespokojený partner začne emocionálně ustupovat od svého protějšku a hledat jiné zdroje naplnění. To může zahrnovat investici času do nového koníčku, cvičení nebo dokonce nevěru. Tento partner si vytváří strategii, jak ve vztahu zůstat, aniž by byl skutečně spokojený. „Soustředí se na svou nespokojenost a stávají se slepými vůči věcem, které jim dříve přinášely radost,“ říká Whetstone. V této fázi už začínají napětí a nepřátelské pocity prosakovat i mimo uzavřené dveře.
Fáze 4: Poslední kapka
V této fázi, nazývané poslední kapka, je tolerance nespokojeného partnera téměř vyčerpána. Whetstone vysvětluje, že partner má moment, kdy mu dojde, že už nemůže zůstat s někým, kdo udělal nebo řekl něco konkrétního. To může být malicherná záležitost nebo něco významného, ale v očích tohoto partnera se všechno náhle změní. „V ten okamžik se emocionálně odpojí a odmítá se nadále podílet na udržování iluze šťastného manželství,“ dodává Whetstone.
Fáze 5: Smrt manželství
Poslední fáze, kterou Whetstone během svého výzkumu identifikovala, je smrt manželství. V této fázi je původní podoba vztahu nevratně pryč. I když je rozvod velmi pravděpodobný, za určitých okolností je stále možné vztah obnovit, ale nikdy se nevrátí k tomu, jaký byl dříve. „Status quo už je navždy mimo hru,“ říká terapeutka.
Jak a kdy zachránit vztah?
Podle Whetstone by páry měly vyhledat terapeutickou pomoc už ve fázi eroze, kdy si uvědomí, že problémy samy nezmizí. Čekání a hromadění negativních pocitů může situaci jen zhoršit. Terapeut Kurt Smith radí, že s terapií je nejlepší začít co nejdříve, než problémy přerostou do krize. „Bohužel většina párů vyhledá pomoc, až když je téměř příliš pozdě,“ varuje. Pokud jeden z partnerů odmítá terapii, je dobré začít i bez něj – změna v manželství je možná i tehdy, když se o ni snaží jen jeden z partnerů.