Křesťansky orientované crowdfundingové stránky GiveSendGo.com využilo k financování svých cílů i několik členů americké extrémně pravicové organizace Proud Boys. Její stoupenci se 6. ledna zapojili do útoku na washingtonský Kapitol. Informuje o tom server CNN.
Nick Ochs, který se k organizaci hlásí, získal pomocí platformy 300 dolarů, které využil na cestu do hlavního města. Následně byl v souvislosti s obléháním sídla amerického kongresu zatčen a obviněn. Jeden z jeho příznivců pak prostřednictvím GiveSendGo uspořádal sbírku na pokrytí nákladů spojených s Ochsovou obhajobou. V rámci této kampaně bylo vybráno 20 000 dolarů.
Více kontroverzních sbírek
Jak zjistila stanice CNN, nejedná se přitom o jedinou kontroverzní sbírku. Prostřednictvím stránek jsou nebo byly vybírány peníze na více než dvě desítky projektů spojených například s protesty proti výsledkům prezidentských voleb, nebo s cestou do Washingtonu na protestní shromáždění konané 6. ledna.
Ali Alexander, jeden z organizátorů kampaně Stop the Steal, která zpochybňuje výsledky prezidentských voleb, shání pomocí platformy finance na „bezpečnostní a administrativní tým“. Zatím se mu podařilo vybrat 75% z plánovaných 40 000 dolarů.
Přátelé Enriqua Tarria, čelného představitele Proud Boys, získali prostřednictvím GiveSendGo.com více než 113 000 dolarů. Využijí je na uhrazení nákladů spojených s jeho obhajobou. Jak připomíná CNN, Tarrio byl zatčen dva dny před dramatickými událostmi ve Washingtonu. Obviněn byl mimo jiné z držení vysokokapacitních zásobníků pro střelné zbraně.
Přes 135 000 dolarů získal ve dvou kampaních také zakladatel konzervativního zpravodajského serveru Gateway Pundit Jim Hoft. Chce je využít na vyšetření údajného volebního podvodu v Michiganu a k boji „proti cenzuře konzervativních hlasů od technologických gigantů“.
Nejméně dalších pět sbírek, které společně vynesly 200 000 dolarů, mělo lidem, kteří se označují za příslušníky Proud Boys, uhradit náklady na „ochranné vybavení“, cestu na lednové protesty do Washingtonu nebo lékařskou péči po prosincové demonstraci ve Washingtonu, provázené násilnostmi.
Alexander, Tarrio ani Hoft na žádost o komentář zaslanou CNN nereagovali.
Podle Jacoba Wellse, spoluzakladatele platformy GiveSendGo, na sebe sice tyto sbírky „strhávají pozornost“, ale stránky podporují také „tisíce“ dalších kampaní, které nijak kontroverzní nejsou. Skutečnost, že nějaký projekt není populární, přitom podle Wellse ještě neznamená, že by neměl mít možnost získat podporu od podobně smýšlejících lidí.
Rozhodnutí o povolení konkrétní sbírky se podle něj řídí podle toho, jestli je projekt legální, a zda jeho cíle „někomu nezpůsobí újmu“. Podmínky užívání platformy zakazují „urážlivé a nenávistné vyjadřování“ a kampaně by neměly směřovat k „propagaci nenávisti, násilí a rasové nesnášenlivosti“.