Jedním z obrovských problémů druhé největší světové ekonomiky je krize trhu s nemovitostmi. Všechny prázdné byty v komunistické Číně by nezaplnilo ani 1,4 miliardy obyvatel. Podle některých expertů se v zemi nachází prázdné byty pro tři miliardy lidí. Informují o tom Business Insider, WION a Reuters.
O krizi čínského trhu s nemovitostmi hovořil na fóru v jihočínském městě Tung-kuan bývalý zástupce vedoucího čínského statistického úřadu (NBS) He Keng. Přiznal extrémní nadbytek prázdných bytů po celé Číně.
Nevyužité domy by podle něj nezaplnilo ani 1,4 miliardy lidí, což je celá čínská populace. „Kolik je teď prázdných bytů? Každý expert uvádí velmi odlišné číslo,“ upozornil podle serveru Business Insider v Tung-kuanu Keng.
In a rare public condemnation of the crisis-hit real estate market in the nation, a former official in Chinahttps://t.co/CBvAdOI2cy
— WION (@WIONews) September 25, 2023
A pokračoval: „Ti, kteří zacházejí hodně do extrému, věří, že současný počet prázdných domů je dostatečný pro tři miliardy lidí. Takový odhad je možná trochu přehnaný, ale 1,4 miliardy je pravděpodobně nemůže zaplnit.“
Jenom pro srovnání, tři miliardy lidí je desetinásobek americké populace a patnáctinásobek populace západní Evropy. Tyto odhady sice mohou působit přehnaně, jsou však založeny na odhadech špičkových expertů.
Čínská ekonomika už není odolná
Celková výměra neprodaných bytů v Číně představovala na konci října 648 milionů metrů čtverečních, což odpovídá asi 7,2 milionu bytových jednotek. S takovými výpočty přišla agentura Reuters, která vycházela z průměrné velikosti jednotky 90 metrů čtverečních.
Realitní sektor byl dlouhá léta symbolem prosperity čínské ekonomiky. Tvořil třicet procent celkového čínského hrubého produktu (HDP). O koupi nemovitostí ale už v zemi není zájem. Časy, kdy se tam mohutně stavělo a prodávalo, jsou pryč.
Tato krize sice začala už v roce 2020, ale výrazně se zhoršila s platební neschopností realitního giganta China Evergrande Group a dalších společností. Většina volných bytů zahrnuje nemovitosti koupené spekulanty v roce 2016 během předchozího oživení trhu.
A nesmíme zapomenout na četné rezidenční projekty, které už byly prodány, ale nebyly dokončeny kvůli problémům s „cash flow“, upozornila televize WION. Čínská rétorika přesto vykresluje druhou největší ekonomiku jako „odolnou“.
Negativní pohled Kenga tomu však odporuje. Krize na trhu s nemovitostmi může částečně za pomalé oživení čínské ekonomiky po zrušení pandemických restrikcí. Dalším faktorem je nízká domácí a zahraniční poptávka po čínském zboží.