Bezpečnostní složky objevily v poušti na jihovýchodě Libye masový hrob s těly nejméně 28 migrantů poblíž místa, kde byli proti své vůli zadržováni a mučeni. V souvislosti s tímto případem byly zatčeny tři osoby. Servery Dawn a BBC News píšou o zátahu na „gang“, který záměrně lovil ilegální migranty a vystavoval je nelidskému zacházení. Nejde ani zdaleka o první takový případ v zemi.
Lybijské bezpečnostní síly provedly severně od města Kufra zátah na pašeráky s lidmi. Ti měli podle tamních úřadů lovit ilegální migranty a vystavovat je krutému zacházení. Na místě našly masový hrob s nejméně 28 těly a 76 přeživších. Na tělech měli jizvy, zejména na obličeji, zádech a končetinách.
Libya uncovers 50 migrant bodies in mass graves
— africanews (@africanews) February 9, 2025
➡️ https://t.co/Vl57mzTAJu pic.twitter.com/7o5ZFHQMzW
Zásah byl zaměřen na „gang“, jehož členové „záměrně zbavovali ilegální migranty svobody, mučili je a podrobovali je krutému, ponižujícímu a nelidskému zacházení“, uvedla v neděli podle Dawn kancelář generálního prokurátora. Dodala, že na místě byli zadrženi tři lidé, jeden Libyjec a dva cizinci.
Na internetu se podle BBC News objevily snímky policistů a dobrovolníků, jak vykopávají hrob a ukládají těla do černých pytlů. Pátrání po migrantech v oblasti vzdálené asi 1700 kilometrů od hlavního města Tripolis pokračuje. Nalezená těla byla podle generálního prokurátora odvezena k pitvě. Potvrdil spojení s pašeráckými sítěmi. Úřady mezitím dokumentují svědectví přeživších.
Chtějí do Evropy, končí pod zemí
Nejde ani zdaleka o první takový případ v zemi. Před pár dny objevila policie na farmě ve stejné oblasti masový hrob s 19 těly.
Minulý měsíc zadržely úřady na východě země dvě osoby podezřelé z „uvěznění“ a týrání 263 ilegálních migrantů. Od jejich rodin požadovaly výkupné.
V loňském roce našla policie na jihozápadě Libye hrob s nejméně 65 těly ilegálních migrantů. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) tehdy nález označila za „hluboce šokující“.
Libye je nestabilní od povstání podporovaného Severoatlantickou aliancí (NATO) v roce 2011, které skončilo svržením diktátora Muammara Kaddáfího. Této nestability od té doby využívají pašeráci lidí. Země je dlouhodobě kritizována za zacházení s ilegálními migranty, lidskoprávní organizace ji obviňují z jejich vydírání či posílání do otroctví.
Jedná se o klíčový výchozí bod pro migranty hlavně ze subsaharské Afriky, kteří absolvují nebezpečnou cestu do Evropy přes Středozemní moře. Mnoho z nich během ní umírá. Libye se nachází jen zhruba 300 kilometrů od Itálie.