Před 50 lety Journal of the American Medical Association zveřejnil článek odsuzující užívání konopí mladými lidmi. Od té doby se rostoucí počet výzkumů zabýval spojením mezi užíváním marihuany dospívajícími a jejich zdravím, včetně zvýšeného rizika deprese později v životě, srdečních onemocnění či poklesu IQ. Informuje o tom server ScienceNews.
Před půl stoletím došli vědci k závěru, že kouření marihuany je zvláště škodlivé pro dospívající. Od té doby legalizovalo rekreační užívání marihuany nejméně 15 států USA, ovšem až od 21 let. Mezi americkými studenty druhých stupňů a středních škol nicméně 25 % žáků v 8., 10. a 12. třídách dle vědců uvedlo, že v roce 2020 drogu užívalo.
Konopí je po alkoholu celosvětově nejběžněji užívanou rekreační látkou. Dle European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction je na tom Evropa ale co se týče legalizace jinak. Žádná vláda v Evropě nepodporuje legalizaci prodeje konopí pro rekreační účely a všechny země mají tresty odnětí svobody za nelegální dodávky.
Dr. Emmet Power uvedl pro ScienceDaily, že užívání konopí během mládí je velmi znepokojující, protože vyvíjející se mozek může být během tohoto období obzvláště náchylný k poškození.
Vliv na IQ i srdce
Studie vydaná v lednu v Psychological medicine zjistila, že u adolescentů, kteří často užívají konopí, může dokonce dojít v průběhu času k poklesu inteligenčního kvocientu (IQ). Studie zahrnovala analýzu přes 800 mladých lidí, kteří užívali konopí alespoň jednou týdně po dobu minimálně 6 měsíců, a přes 5300 mladých lidí, kteří neužívali konopí. Výsledky odhalily, že u těch, kteří užívali pravidelně konopí, došlo v průběhu času k poklesu IQ přibližně o 2 body ve srovnání s těmi, kteří konopí neužívali.
Kouření konopí během mládí Může zvýšit riziko vzniku srdečních onemocnění později v životě.
„Předchozí výzkum nám říká, že mladí lidé, kteří užívají konopí, mají často horší výsledky v životě než jejich vrstevníci a jsou vystaveni zvýšenému riziku závažných duševních onemocnění, jako je schizofrenie. Ztráta bodů IQ v raném věku by mohla mít významný dopad na výkon ve škole a na vysoké škole a na pozdější vyhlídky na zaměstnání,“ uvedla vedoucí autorka příspěvku profesorka Mary Cannon.
Podle další nedávné studie může kouření konopí během mládí zvýšit riziko vzniku srdečních onemocnění později v životě. Vědci sledovali jedince ve věku 19 až 30 let a za pomoci ultrazvuku pozorovali jejich srdce a tepny. Ukázalo se, že u uživatelů konopí byla srdeční funkce nižší než u neuživatelů.
Není ale opředeno jen negativy
Konopí však může mít i pozitivní vliv. Kupříkladu lidé s obsedantně-kompulzivní poruchou (OCD) uvádějí, že závažnost jejich příznaků byla snížena přibližně o polovinu během čtyř hodin po kouření konopí.
Jiná studie se pak zaměřila na vliv konopí na kreativitu. Vědci zjistili, že podnikatelé užívající konopí dostali nové nápady, které byly ve srovnání s těmi, kteří konopí neužívají, originálnější. Byly ale méně proveditelné.
Studie zabývající se vlivem marihuany se tak objevují stále a je jich mnoho. Je proto otázkou, kolik toho budeme o jejím vlivu vědět za dalších 50 let.