Před šesti lety ukrajinská zpěvačka Džamala dobyla Evropu písní o deportaci stovek tisíc lidí z Krymu pod taktovkou Josifa Stalina během druhé světové války. Nyní ji s celou rodinou zasáhla válka na Ukrajině. O jejím příběhu napsala agentura Reuters.
„Když přicházejí cizí lidé, přijdou k vám domů. Všechny vás zabijí a řeknou: ‚Jsme nevinní,‘“ zpívala Džamala v ponuré písni, s níž si v roce 2016 podmanila Eurovizi.
Teď se sama Džamala stala uprchlíkem poté, co po ruské invazi na Ukrajinu, k níž dal pokyn prezident Vladimir Putin, vyhledala se svými dětmi útočiště v jiné zemi.
„24. února mě můj manžel probudil a řekl mi, že začala válka a že nás Rusko napadlo. V tu chvíli jsem byla v šoku. Připadalo mi to jako noční můra,“ řekla agentuře Reuters v rozhovoru v Istanbulu.
Osmatřicetiletá zpěvačka, vlastním jménem Susana Jamaladinova, se ukryla v kyjevském protileteckém krytu, než se svými dvěma dětmi utekla do Turecka. Manžel na Ukrajině zůstal, aby se postavil blížící se ruské armádě.
Cesta do bezpečí nebyla jednoduchá, Džamala proto dětem zpívala. „Byly jsme v autě a slyšely ten zvuk. Viděly jsme před sebou (raketu),“ popsala své emoce při rozhodování, zda pokračovat, nebo se vrátit. „Byla jsem ztracená, ale musela jsem jet dál. Bylo to děsivé,“ popsala dramatickou situaci.
Rusko podle Džamaly vede válku proti evropským hodnotám
Krymská Tatarka Džamala, jejíž příbuzní byli oběťmi deportací v roce 1944, vyzvala Evropany ke sjednocení v podpoře Ukrajiny.
„Není to jen ukrajinská válka, je to válka (vedená) proti evropským hodnotám,“ prohlásila umělkyně. „Myslím, že jsme všichni na jedné lodi,“ dodala.
Se svým poselstvím začátkem března zavítala do Berlína, kde znovu zazpívala svou píseň z roku 2016 na předkole letošní Eurovize, tentokrát na podporu ukrajinské armády. Rusko, které nasazení svých vojsk na Ukrajině označuje jako „zvláštní vojenskou operaci“, pořadatelé letos z hudební soutěže vyloučili.
Mezi favority finále Eurovize, které má obrovskou globální televizní sledovanost, patří ukrajinská skupina Kalush Orchestra. Členové kapely zasažení tři týdny trvající válkou musejí zkoušet odděleně, zatímco se v rámci vojenského konfliktu ujali nových rolí.
Zpěvák Oleh Psjuk řídí dvacetičlennou dobrovolnickou skupinu, která dodává léky a pomáhá lidem uprchnout před válkou. Jeho přítelkyně vyrábí Molotovovy koktejly a další člen kapely slouží v jednotce teritoriální obrany.