menu

8.9 C
Czech
Středa 2. dubna 2025

Spojené státy rozšířily exportní černou listinu o 80 subjektů, většina je z Číny

Spojené státy rozšířily svou exportní černou listinu zhruba o 80 subjektů, z toho více než 50 pochází z Číny. Zařazení na seznam znamená, že americké podniky nesmějí těmto firmám dodávat své produkty a služby bez povolení vlády. Na seznam přibyly zvláště technologické společnosti. Je to poprvé od nástupu prezidenta Donalda Trumpa, co byl seznam rozšířen. Trump se snaží omezit schopnost Číny rozvíjet pokročilé počítačové technologie včetně umělé inteligence (AI), uvedl server televize CNBC.

Litvínov mění trenérský tým, končí Mlejnek, Reichel i Kočí

Hokejový klub HC Verva Litvínov se po nevydařené sezoně rozhodl pro radikální krok. Vedení se rozloučilo s trenérskou trojicí Karel Mlejnek, Robert Reichel a David Kočí. Všichni dostali nabídku pokračovat, ale odmítli. Klub tak hledá nové vedení pro příští extraligový ročník.

Přednáška jako příběh. A minimozky ve zkumavce

Cenu Wernera von Siemense v kategorii Nejlepší pedagogický pracovník získal doc. Ing. Jiří Jaroš, Ph.D., z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce v rámci Ceny Wernera von Siemense získala Mgr. Dáša Bohačiaková, Ph.D., z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

 

Docent Jiří Jaroš byl nominován na Cenu Wernera von Siemense za mimořádný přínos vědě, vzdělávání, inovacím a rozvoji Vysokého učení technického v Brně. Je uznávanou osobností v oblasti superpočítačových technologií, jeho kariéra zahrnuje špičkový výzkum, excelentní pedagogiku i aktivní roli v akademickém vedení. Je spoluzakladatelem projektu k-Wave, který se během patnácti let stal globálním standardem v modelování medicínského ultrazvuku pro akademickou i průmyslovou sféru. Tento software má v současnosti více než 25 tisíc uživatelů a podporuje rozvoj personalizované medicíny. Jiří Jaroš je však také a možná především inovativním pedagogem, který své kurzy průběžně obohacuje o nejnovější poznatky z výzkumu i z praxe. Nebojí se zavádět do výuky nové postupy a své studenty motivuje zapojováním do mezinárodních projektů. Byl to právě on, kdo zpřístupnil národní superpočítače všem studentům fakulty, a tím jim umožnil pracovat se špičkovými technologiemi.

Výuka je divadelní představení

Na otázku, v čem se jako pedagog odlišuje od svých kolegů, Jiří Jaroš odpovídá: „Od malička jsem tak trochu showman, extrovert, který měl vždy potřebu být středem pozornosti. A to se logicky promítlo i do mého přístupu k výuce. Snažím se, aby to nebyla jen přednáška, ale spíš takové malé divadelní představení. Ale základem je pochopitelně příprava. Každou přednášku si pečlivě trénuji, procházím videozáznamy z minulých let, doplňuji nejnovější poznatky a ladím detaily tak, aby vše do sebe hezky zapadalo. V podstatě stavím příběh – s úvodem, zápletkou, rozuzlením i ponaučením. Teorii prokládám historkami ze života, včetně všech vědeckých karambolů, u kterých jsem měl tu čest být.“

Učení jako celoživotní vášeň

Stalo se ustáleným klišé, že se v každé době lamentuje nad špatnou úrovní současných studentů a vzpomíná na „staré dobré časy“. Je něco, co na dnešní generaci oceňuje? „Oceňuji, že stále existuje skupina zapálených studentů, kteří dělají věci s nadšením a dotahují je do úžasných výsledků. Občas se nám podaří vytvořit projekt, který je daleko za hranicí „běžné studentské práce“, a já ho pak se vzrušením prezentuji na vědeckém fóru. Na druhou stranu si nelze nevšimnout rostoucí pasivity a povrchnosti. Polovina studentů na přednášky nechodí, o dění na fakultě se nezajímá a jede na naprosté minimum. A to je v přímém rozporu s mou filozofií – dělat věci pořádně. Proto se snažím vymýšlet způsoby, jak je dostat zpět do přednáškových místností a laboratoří,“ říká Jiří Jaroš.

Vědkyně, která vytvořila „minimozky“ ve zkumavce

Dáša Bohačiaková se od bakalářského studia zabývá výzkumem kmenových buněk, za který již získala mnoho akademických cen. V současné době se specializuje na modelování Alzheimerovy nemoci a nádoru mozku s využitím kultivačních modelů mozkových organoidů – „minimozků“ ve zkumavce. Jako žena vědkyně v minulých letech dvakrát krátkodobě přerušila svoji vědeckou kariéru kvůli narození dětí a nutnému čerpání mateřské dovolené. I během této doby však aktivně pokračovala ve své vědecké práci a snažila se co nejvíce využít čas pro plánování experimentů, psaní grantů a publikací a v neposlední řadě vedení vlastního týmu Ph.D. studentek, z nichž některé již své práce úspěšně obhájily a byly za ně oceněny.

Když se daří, je to úžasný pocit

Téma kmenových buněk a jejich potenciální využití jako léku pro různé lidské choroby Dášu Bohačiakovou fascinovalo již od začátku studia molekulární biologie. Když se v literatuře objevil popis možnosti vytvoření „minimozečků“ z kmenových buněk a jejich využití při modelování neurologických onemocnění, byla to pro ni jasná cesta. „Nejtěžší je v biologii a základním výzkumu nenechat se odradit neúspěšnými experimenty a negativními výsledky a brát je ne jako porážku, ale jako výzvu ke zlepšení,“ říká laureátka. „Když potom experimenty začnou vycházet a podaří se vám složit dohromady pár kousků tohoto biologického ‘puzzle‘, tak je to úžasný pocit. Když jsme s kolegyní Terezou Váňovou viděly, že naše mozkové organoidy skutečně akumulují shluky proteinů, které se hromadí i v mozcích pacientů, tak jsme byly nadšené!

Odhodlání k vědě

Ve své kariéře Dáša Bohačiaková potkala řadu vědkyň, především z oblasti výzkumu kmenových buněk, které na ni udělaly dojem ne svojí vědeckou erudicí, ale svojí pokorou. „Čeho si na nich vážím, je to, že i když tyto ženy mají za sebou úspěšnou kariéru, dosáhly skvělých výsledků, tak přitom vždy o úspěších mluví jako o společném úsilí celého týmu, spolupracovníků a nestaví se do popředí na úkor ostatních. S takovými osobnostmi pak mám chuť si osobně pohovořit a následovat jejich vzor,“ říká.

Dáša Bohačiaková má také vlastní zkušenost, kterou získala v období, kdy byla s dětmi na mateřské dovolené. I když pokaždé bylo její přerušení vědecké kariéry krátké, pochopitelně bylo velmi náročné. „Věřím, že toto období, kdy byly děti malé, se mi podařilo překlenout nejen díky odhodlání se vědy nevzdát, ale zejména proto, že mě v mém snažení podpořil manžel a můj skvělý vědecký tým, bez kterého bych tu část mé kariéry jen tak nezvládla,“ zdůrazňuje.

Důležitá je motivace

Ocenění ženské vědecké práce v samostatné kategorii Dáša Bohačiaková považuje za důležité. Podle ní je to hlavně motivující – nejen pro ni samotnou a její tým v tom, že je jejich práce oceněna, je přínosná a má smysl ji dělat, ale hlavně pro ostatní kolegyně a další generace vědkyň, které se rozhodnou se na tuto dráhu nejen vydat, ale především na ní potom vytrvat, rozvíjet se, vymyslet něco nového a posunout hranice poznání ještě o kousek dál.

Cenu Wernera von Siemense pořádá již 27 let český Siemens v partnerství s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení nejlepších prací. V nezávislých porotách letos zasedlo 51 odborníků a zástupců akademické obce. Svým rozsahem, výší finančních odměn i historií je Cena Wernera von Siemense jednou z nejvýznamnějších nezávislých iniciativ tohoto druhu v České republice.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla Evropská komise

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Oznámila to Evropská komise.

Stav papeže je stabilní, dýchá s pomocí, není nikdy sám, ale nepřijímá návštěvy

Zdravotní stav papeže Františka je po zhruba deseti dnech od propuštění z nemocnice stabilní a pozvolna se zlepšuje. Dnes o tom podle médií informoval Vatikán. Papež v noci a po velkou část dne potřebuje pomoc přístrojů s dýcháním. Ačkoliv hlava katolické církve není nikdy sama a má kolem sebe zdravotníky a asistenty, návštěvy nepřijímá. Františkova účast na velikonočních obřadech je stále nejistá.

Putin masivně posiluje armádu, povolal 160 tisíc nových branců

Ruský prezident Vladimir Putin povolal do vojenské služby 160 000 mužů ve věku 18 až 30 let. Je to nejvyšší počet branců od roku 2011. Země se tak snaží rozšířit svou armádu v době pokračující války na Ukrajině.

Messiho osobní strážce už nesmí stát u hřiště během zápasů MLS

Lionel Messi přišel v americké MLS o jednu ze svých dosavadních výsad. Od nové sezony už nesmí mít při zápasech u postranní čáry osobního strážce. Vedení soutěže rozhodlo, že jeho bodyguard Yassine Cheuko může být přítomen pouze v zázemí stadionu.

Oblast u Reykjavíku zasáhly stovky menších zemětřesení, očekává se výbuch sopky

Nedaleko islandského hlavního města Reykjavíku hrozí sopečný výbuch. Úřady zaznamenaly na poloostrově Reykjanes stovky malých zemětřesení, prozatím bez sopečné erupce, píše AP.

Verdikt o Le Pen není politické, ale soudní rozhodnutí, řekl prokurátor

Verdikt o Marine Le Pen není politické, ale soudní rozhodnutí. Dnes to podle agentury AFP řekl pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Reagoval tím na kritiku pondělního verdiktu soudu, který představitelku francouzské krajní pravice uznal vinnou ze zpronevěry, s okamžitou platností jí zakázal ucházet se po dobu pěti let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům vězení, z toho ke dvěma podmíněně. Na podporu Le Pen, která se chce odvolat, se budou o víkendu konat demonstrace.

Noc na dnešek byla letos první bez ruských dronů, píší ukrajinská média

Noc na dnešek byla první v letošním roce, kdy Rusko nepoužilo ve svých vzdušných útocích na Ukrajinu hromadně úderné drony, píší agentura Ukrinform a server Ukrajinska pravda. Odvolávají se přitom na hlášení ukrajinského letectva, které ráno sdělilo, že agresor vyslal na zemi dvě řízené střely a protivzdušná obrana je obě sestřelila. Ruské ministerstvo obrany mezitím informovalo o likvidaci tří ukrajinských dronů.
Reklama

DOPORUČUJEME

TUMI PŘEDSTAVUJE NOVÝ MODEL 19 DEGREE LITE S KAMPANÍ „NEKOMPROMISNĚ LEHKÉ"

New York (USA) 1. dubna 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Značka spouští první částí kampaně o několika kapitolách na oslavu dosud nejlehčí kolekce zavazadel TUMIMezinárodní cestovní...

XJTLU a Baidu AI zakládají společný podnik

Su-čou (Čína) 1. dubna 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Dne 26. března zahájila provoz společnost Suzhou Pudu Co-Intelligence Technology Company, společný podnik Xi'an Jiaotong-Liverpool University (XJTLU)...

VIDEOSTREAM ZDARMA: VRT Jižní Morava – s respektem ke krajině

ČTK bude ve středu 2. dubna v servisu PROTEXT VIDEO vysílat on-line prezentační den VRT k plánované trase mezi Brnem a Břeclaví. Kudy nová...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla Evropská komise

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Oznámila to Evropská komise.

Stav papeže je stabilní, dýchá s pomocí, není nikdy sám, ale nepřijímá návštěvy

Zdravotní stav papeže Františka je po zhruba deseti dnech od propuštění z nemocnice stabilní a pozvolna se zlepšuje. Dnes o tom podle médií informoval Vatikán. Papež v noci a po velkou část dne potřebuje pomoc přístrojů s dýcháním. Ačkoliv hlava katolické církve není nikdy sama a má kolem sebe zdravotníky a asistenty, návštěvy nepřijímá. Františkova účast na velikonočních obřadech je stále nejistá.

Putin masivně posiluje armádu, povolal 160 tisíc nových branců

Ruský prezident Vladimir Putin povolal do vojenské služby 160 000 mužů ve věku 18 až 30 let. Je to nejvyšší počet branců od roku 2011. Země se tak snaží rozšířit svou armádu v době pokračující války na Ukrajině.

Messiho osobní strážce už nesmí stát u hřiště během zápasů MLS

Lionel Messi přišel v americké MLS o jednu ze svých dosavadních výsad. Od nové sezony už nesmí mít při zápasech u postranní čáry osobního strážce. Vedení soutěže rozhodlo, že jeho bodyguard Yassine Cheuko může být přítomen pouze v zázemí stadionu.

Oblast u Reykjavíku zasáhly stovky menších zemětřesení, očekává se výbuch sopky

Nedaleko islandského hlavního města Reykjavíku hrozí sopečný výbuch. Úřady zaznamenaly na poloostrově Reykjanes stovky malých zemětřesení, prozatím bez sopečné erupce, píše AP.

Verdikt o Le Pen není politické, ale soudní rozhodnutí, řekl prokurátor

Verdikt o Marine Le Pen není politické, ale soudní rozhodnutí. Dnes to podle agentury AFP řekl pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Reagoval tím na kritiku pondělního verdiktu soudu, který představitelku francouzské krajní pravice uznal vinnou ze zpronevěry, s okamžitou platností jí zakázal ucházet se po dobu pěti let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům vězení, z toho ke dvěma podmíněně. Na podporu Le Pen, která se chce odvolat, se budou o víkendu konat demonstrace.

Mladí lidé zdědí klimatické změny po starších generacích, přesto je nikdo neposlouchá

Požáry ničí jejich domovy a povodně zavírají školy. Když se však připravují klimatické politiky, hlas mladých generací – právě těch, které zdědí zpustošenou planetu po těch starších – stále není slyšet.

Noc na dnešek byla letos první bez ruských dronů, píší ukrajinská média

Noc na dnešek byla první v letošním roce, kdy Rusko nepoužilo ve svých vzdušných útocích na Ukrajinu hromadně úderné drony, píší agentura Ukrinform a server Ukrajinska pravda. Odvolávají se přitom na hlášení ukrajinského letectva, které ráno sdělilo, že agresor vyslal na zemi dvě řízené střely a protivzdušná obrana je obě sestřelila. Ruské ministerstvo obrany mezitím informovalo o likvidaci tří ukrajinských dronů.

Nový filmový projekt o Beatles obsadí čtyři známé herce

Fanoušci Beatles se mají na co těšit. Režisér Sam Mendes připravuje čtyři celovečerní filmy, které se zaměří na život každého ze členů legendární kapely. V hlavních rolích se objeví Paul Mescal, Barry Keoghan, Harris Dickinson a Joseph Quinn. Všechny snímky dorazí do kin zároveň v dubnu 2028.

Čína vyslala Trumpovi jasný vzkaz, k Tchaj-wanu míří válečné lodě

Čínská lidová osvobozenecká armáda zahájila kombinované cvičení kolem demokratického Tchaj-wanu. Účastní se ho letectvo, námořnictvo a raketové síly, k ostrovu se přibližují z více směrů válečné lodě. Čínské síly mají nacvičovat kromě střetů ve vzduchu i na moři a úderů na pozemní cíle získání komplexní převahy nad nepřítelem a blokádu klíčových oblastí a námořních cest.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás