Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosi v neděli zahájila turné po čtyřech asijských zemích. Uvedla to v prohlášení její kancelář. Avšak uprostřed intenzivních spekulací, že by mohla navštívit Tchaj-wan, který si nárokuje Čína, nepadla o tomto ostrově ani zmínka. Informovaly o tom agentura Reuters, CNN i BBC.
„Předsedkyně Nancy Pelosi vede delegaci Kongresu do indicko-pacifického regionu, včetně návštěv Singapuru, Malajsie, Jižní Koreje a Japonska,“ uvedla její kancelář v tiskové zprávě. Zpráva však již neupřesnila, zda kromě těchto čtyřech zemí, má Pelosi, která je číslem 3 v řadě prezidentské posloupnosti, v plánu udělat ještě další zastávky.
U.S House Speaker Pelosi to visit Asia, no mention of Taiwan https://t.co/b40OcEgoNp pic.twitter.com/zszNcBHWln
— Reuters (@Reuters) July 31, 2022
„Cesta se zaměří na vzájemnou bezpečnost, ekonomické partnerství a demokratickou správu věcí veřejných v indicko-pacifickém regionu,“ stojí dále v tiskové zprávě, kterou citovala agentura Reuters. Na seznamu členů delegace je také Gregory Meeks, předseda zahraničního výboru sněmovny. Do regionu delegace míří po zastávce na Havaji, kde navštívila památník Pearl Harbor a loď USS Arizona.
Čínský prezident varoval Bidena
Čína považuje návštěvy amerických představitelů na Tchaj-wanu za vyslání povzbudivého signálu pro ty, co usilovně bojují za jeho nezávislost. Washington nemá oficiální diplomatické styky s Tchaj-wanem, ale je ze zákona povinen poskytnout ostrovu prostředky k jeho obraně.
Návštěva Pelosi by byla dramatickou, i když ne bezprecedentní ukázkou podpory USA Tchaj-wanu, který je domovem 24 milionů obyvatel. Republikán Newt Gingrich byl posledním řečníkem sněmovny, který navštívil Tchaj-wan v roce 1997.
Nancy Pelosi was expected to appear in Singapore on Monday but has not confirmed whether she will also visit Taiwan, a proposed trip that has stoked fears at the highest levels of the U.S. government about dangerously heightened tensions with China. https://t.co/YjSm2fz5YX
— The New York Times (@nytimes) July 31, 2022
Prezident Si Ťin-pching ve čtvrtek varoval svůj americký protějšek Joa Bidena. Washington by se měl řídit zásadou jedné Číny a „ti, kdo si hrají s ohněm, zahynou.“
Biden řekl Si Ťin-pchingovi, že politika USA vůči Tchaj-wanu se nezměnila. Washington se prý důrazně staví proti jednostranným snahám změnit status quo nebo podkopat mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu.
Tchajwanské ministerstvo zahraničí v pátek po hovoru mezi čínským a americkým prezidentem uvedlo, že Tchaj-wan bude nadále prohlubovat své úzké bezpečnostní partnerství se Spojenými státy.
Obrana národní suverenity a celistvosti Číny
Mluvčí čínského letectva Shen Jinke v neděli podle státních médií řekl, že Peking „rozhodně ochrání svou národní suverenitu a územní celistvost“. Dále také během vojenské letecké přehlídky prohlásil, že letectvo má mnoho typů stíhaček schopných obletět „vzácný ostrov naší vlasti“. Odkazoval tak právě na Tchaj-wan.
„Čínské vzdušné síly mají pevnou vůli, plnou důvěru a dostatečné schopnosti bránit národní suverenitu a územní celistvost“.
– mluvčí čínského letectva Shen Jinke
V pátek se objevil na Weibo, čínské sociální síti podobné Twitteru, komentář jednotky Lidové osvobozenecké armády, který zněl: „Připravte se na válku!“ Na sociální síti obdržel 1,87 milionu zvednutých palců.