Představitele amerického Federálního rezervního systému (Fed) znepokojují potenciální změny v migrační a obchodní politice nastupujícího prezidenta. Podle televize CNBC a deníku The Guardian to vyplynulo ze zápisů z posledního zasedání měnového výboru. Donald Trump převezme prezidentský úřad 20. ledna.
Zápis ze zasedání měnového výboru podle CNBC Trumpa přímo nezmiňuje, obsahuje však zmínky o vlivu změn v imigrační a obchodní politice na americkou ekonomiku.
Inflace se podle představitelů Fedu pohybuje směrem ke dvěma procentům, v důsledku potenciálních zmíněných změn to však může trvat déle, než se předpokládalo. Úředníci se proto přiklánějí spíše k pozvolenému zmírňování měnové politiky.
Fed officials are worried about the inflation impacts from Trump's policies, minutes show https://t.co/4MKQVHB4rJ
— CNBC (@CNBC) January 8, 2025
Představitele americké centrální banky nutí k opatrnosti zejména nejistota ohledně toho, jak nakonec bude Trumpova politika v praxi vypadat. Dokud nepřevezme od současného prezidenta Joe Bidena moc, zůstávají americké trhy v nejistotě.
Obavy z Trumpa však panují i na evropských trzích. Zavedení univerzálních cel na úrovni 10 až 20 procent by mělo významný negativní dopad na exportní státy. Republikán také slíbil uvalit cla ve výši 25 procent i na Kanadu a Mexiko a 60 procent na Čínu. Za cíl si klade učinit z Ameriky zase mocnou ekonomikou, jeho obchodní politika však může podle expertů naopak zatížit americké spotřebitele růstem cen základního zboží.
Spor mezi Trumpem a Fedem
Masová deportace ilegálních přistěhovalců tak, jak si ji Trump představuje, by navíc vyšla státní kasu pěkně draho.
Americká ekonomika začala rok 2025 nízkou nezaměstnaností, silným růstem a inflací pohybující se nad dvěma procenty. Růst cen spotřebního zboží v prosinci nečekaně vzrostl na 3,4 procenta. Ještě v listopadu dosahoval podle Fedu 2,8 procenta.
Ze zápisu podle The Guardian vyplývá, že představitelé Fedu neočekávají dosažení stanoveného inflačního cíle dvou procent dříve než v roce 2027 a pozorují krátkodobá rizika. Změny v migrační i obchodní politice by podle nich mohly vést k vyšší nezaměstnanosti a mohly by zpomalit růst největší světové ekonomiky.
Kromě tvrdé migrační a obchodní politiky a snížení daní slíbil Trump rovněž volnější regulace pro podnikání a navýšení těžby fosilních paliv.
Trumpovi vadí přílišné pravomoci Fedu a nesouhlasí s měnovou politikou jeho předsedy Jerome Powella. Členové Trumpova týmu nového prezidenta naváděli, aby ho vyzval k rezignaci. Powell však novému šéfovi Bílého domu vzkázal, že pokud bude o rezignaci požádán, neodstoupí.