Závěry expedice WHO, která se vydala po stopách viru SARS-CoV2 do čínského Wu-chanu, jsou překvapující: virus podle nich v metropoli začal cirkulovat mnohem dříve, než se předpokládalo. Informuje o tom CNN.
Úplně první zprávy o záhadném zápalu plic, který klinickými projevy připomíná nemoc SARS, začaly z Číny přicházet koncem prosince 2019. Obecně se mělo za to, že právě tehdy se nemoc ve městě Wu-chan v čínské provincii Chu-pej rozšířila a poté zasáhla celý svět. Podle výzkumníků ze Světové zdravotnické organizace byla ale už v roce 2019 nemoc ve Wu-chanu silně rozšířená, a to dokonce v několika mutacích. Experti teď chtějí prozkoumat tisíce krevních vzorků, což jim čínská vláda doposud nedovolila.
Vedoucí expedice Peter Ben Embarek v interview pro CNN řekl, že mise našla v epicentru pandemie Wu-chanu mnoho vodítek k tomu, že budoucí pandemie se už v roce 2019 Čínou šířila. „V prosinci 2019 už koronavirus ve Wu-chanu silně cirkuloval, což je nové zjištění,“ řekl Embarek. Jeho tým vili také s člověkem, který je považován za prvního pacienta – čtyřicetiletým úředníkem, který covidem onemocněl už 8. prosince.
Třináct mutací viru
Tým WHO dostal od čínských vědců vzorky 174 pacientů, kteří v prosinci onemocněli. Stovce z nich byla diagnóza potvrzena laboratorním testem, u zbytku se odhadla podle klinických symptomů. Embarek řekl, že v témže měsíci už mohlo virem onemocnět víc než tisíc lidí, kterých si lékaři nevšimli. „Nedělali jsme ještě žádné modely, ale víme, že ze všech případů má těžší průběh zhruba patnáct procent. Drtivá většina má jen mírné příznaky,“ řekl vědec. Také uvedl, že expedice v Číně nasbírala třináct různých genetických sekvencí koronaviru z prosince 2019, které mohou o načasování rozpuku epidemie přinést ucelenější obrázek. Právě poměrně vysoký počet sekvencí naznačuje, že virus se ve Wu-chanu v té době šířil už mnohem déle. Tuto teorii razilo více virologů, ostatně existují spekulace, že koronavirus se šířil už v některých zemích v Evropě na podzim 2019.
„Některé tyto vzorky jsou ze zvířecích trhů, některé ale nemají s trhy co dělat,“ uvedl Embarek. Právě takzvané wet markets, kde se prodávají živá zvířata ke konzumaci, jsou často uváděné jako místo, kde nový koronavirus na člověka přeskočil, zřejmě z netopýrů či luskounů. Člověk, který je označován za prvního pacienta, ale nikdy na těchto trzích nebyl. „Je to člověk, který žije velmi normálním, až nudným způsobem života. Pracoval v kanceláři, žádný dobrodruh. Se zvířecími trhy nemá žádnou spojitost,“ řekl Embarek. Expedice WHO nepotvrdila, ale ani stoprocentně nevyvrátila teorii, podle které mohl virus ve skutečnosti vzniknout v přísně střežené laboratoři Wu-chanského virologického institutu.
Australský virolog Edward Holmes CNN řekl, že třináct mutací viru nalezených ve Wu-chanu v prosinci 2019 naznačuje, že se koronavirus v Číně šířil už nějaký čas. „Tato data potvrzují dřívější analýzy, že se virus objevil v lidské populaci mnohem dříve než koncem roku 2019. Podařilo se mu nějaký čas skrytě šířit, a až v prosinci 2019 byl objeven,“ řekl.
Tým WHO doufá, že se v následujících měsících do Wu-chanu vrátí, aby prozkoumal dalších 200 tisíc vzorků, které zatím Čína zadržuje. Peking měl k návštěvě WHO od začátku rezervovaný postoj a zdržoval vědce byrokratickými obstrukcemi.