Mikrobi v kůře stromů hrají klíčovou roli při odstraňování metanu z atmosféry, napsal server Business Insider s odkazem na přelomovou studii britských vědců. Stromy jsou tedy v boji proti klimatickým změnám ještě důležitější, než jsme si mysleli. Informoval o tom rovněž deník The Guardian.
Všichni víme, že stromy absorbují oxid uhličitý (CO2) a přetvářejí ho na kyslík. Jejich vztah k metanu je však mnohem složitější. Stromy v mokřadech podle jedné studie z roku 2017 určité množství tohoto skleníkového plynu uvolňují.
Metan je osmadvacetkrát silnější než CO2, přičemž zůstává v atmosféře kratší dobu. Zodpovídá zhruba za 30 procent globálního oteplování. Jedná se o produkt lidského spalování fosilních paliv a zemědělství (chov dobytka).
Scientists found a groundbreaking new reason to plant more trees#TreePlantation #ClimateChangehttps://t.co/WOotInmJbj pic.twitter.com/XFxrThGsQo
— Business Insider India🇮🇳 (@BiIndia) July 27, 2024
Právě tento plyn je hlavním hnacím motorem výzkumů v oblasti kultivovaného masa a příčinou kritiky aktivistů vůči masnému průmyslu. Jeho emise v současnosti rostou nejrychlejším tempem od 80. let 20. století, vysvětluje Business Insider.
Za jediného suchozemského pohlcovače metanu považujeme půdu. Tým expertů z Birminghamské univerzity studoval úrovně absorpce metanu v tropických horských listnatých lesích mírného pásma v Amazonii a Panamě a zjistil, že mylně.
Podceňovaný přínos pro klima
„Mysleli jsme si, že pokud všechen tento metan (stromy) vypouští z mokřadů, tak možná i horské lesy malým množstvím k těmto emisím přispívají,“ uvedl vedoucí studie, profesor Vincent Gauci. Opravdu přispívají, ale jen z kůry metr nad kořeny.
Situace je však odlišná ve výšce 2,5 až 11 metrů, kde stromy absorbují stejně, ne-li více metanu než půda. „Podceňovali jsme stromy a jejich přínos pro klima,“ uvedl podle The Guardian Gauci. „Máme nové řešení změny klimatu založené na přírodě.“
Úroveň absorpce metanu v tropických lesích je nejvyšší zřejmě díky schopnosti mikrobů v kůře, kteří ho z atmosféry zachytávají, prosperovat v teplých a vlhkých podmínkách, píšou vědci ve studii publikované v časopise Nature.
Co je důležité, stromy v tropických horských lesích absorbují více metanu, než kolik ho uvolní. Horské lesy početností nad těmi v mokřadech totiž značně převažují. Mohly by dokonce pohltit více metanu, než kolik uvolňuje tající arktický permafrost, tvrdí Gauci.
Zjištění ještě zdůrazňuje důležitost ochrany lesů a výsadby nových stromů.