Prezident USA Joe Biden přiznal, že se jeho administrativa zmýlila, když předpokládala, že dobýt hlavní město Afghánistánu Kábul bude Tálibánu trvat měsíce. Kábul padl překvapivě rychle. O překotném dění v Afghánistánu informuje CNN.
Okamžitá kapitulace vlády a armády Bidena i členy jeho kabinetu doslova šokovala. Ještě před měsícem prezident předpokládal, že dobýt hlavní město se Tálibánu nepodaří celé měsíce. Nyní Bílý dům oficiálně uznal, že se přepočítal.
„Pravda je, že jsme věděli, že afghánská armáda zemi bránit nedokáže,“ uvedl ministr zahraničí USA Anthony Blinken pro CNN. „Ale stalo se to opravdu mnohem rychleji, než jsme očekávali.“
Občané USA jsou pro konec války, ale…
Není jisté, zda Biden, za jehož vlády americké jednotky opouštějí Afghánistán, na tom politicky vydělá, či naopak. V průzkumech veřejného mínění drtivá většina Američanů stažení koaličních jednotek z jihoasijské země podporovala.
Bidenovi poradci měli pocit, že americká veřejnost sdílí jeho neochotu prodloužit pobyt vojákům o dalších dvacet let. Jenže chaotický vývoj situace, který nápadně připomíná konec války ve Vietnamu v roce 1975 – včetně helikoptéry na střeše ambasády, která zachraňuje americké diplomaty – bude Bidena jistě strašit.
Už nyní chtějí někteří členové Kongresu prezidenta grilovat kvůli tomu, jak se tajné služby mohly tak zásadně zmýlit v úsudku. Chtějí se také ptát, proč se nezavedla robustnější opatření na ochranu amerických diplomatů a spojenců.
To, že vláda vedená prezidentem Ashrafem Ghani situaci neustála, nebylo pro USA žádné překvapení, už loňské scénáře s pádem vlády počítaly jako s nevyhnutelností. Sám Biden několikrát v posledních měsících řekl, a to i při návštěvě Ghaniho v Oválné pracovně toto léto, že afghánští lídři se musí i přes značné rozdíly spojit, chtějí-li si uchovat moc.
„Věděli jsme to už dlouho, a dlouho jsme to říkali, že Tálibán je v nejsilnější pozici od roku 2001, kdy naposled zemi vládl. Toto je Tálibán, který jsme zdědili. Věděli jsme, že bude chtít zahájit ofenzívu a vzít si zemi zpátky,“ řekl Blinken. I tak pád vlády a kolaps afghánské armády přišel o mnoho dříve, než Bidenova administrativa čekala.
Ghani uprchl ze země v neděli, podle zdrojů CNN do Tádžikistánu. Afghánský premiér Abdulláh Abdulláh o něm ve svém videoprojevu už mluvil jako o „bývalém prezidentovi“.
Američtí vysoce postavení politici vyjádřili zděšení nad tím, jak rychle Ghani kapituloval a že nedokázal ubránit klíčová města před nástupem Tálibánu. A to i přes to, že měl na to připravenou strategii, jak řekl i při dřívější rozmluvě s Bidenem.
Biden je na dovolené a mlčí
Ještě minulý týden Biden řekl, že je pořád možnost, že se afghánská vláda udrží u moci a že nově jmenovaný velitel armády je „skutečný válečník“. A ještě v pátek americký prezident sebevědomě prohlašoval, že Kábul „není v bezprostředním nebezpečí“. Už za dva dni bylo všechno jinak.
Biden je v tuto chvíli na dovolené, do Bílého domu se vrátí až v týdnu. O situaci v Afghánistánu veřejně nepromluvil od úterý. Spekuluje se, že se možná vrátí dříve, či vystoupí s projevem, zdroje z Bílého domu však zatím jasno nemají. Pořád tedy platí, že všechny americké jednotky se mají z Afghánistánu stáhnout 11. září, symbolicky na dvacáté výročí největšího teroristického útoku na americké půdě.