Nedávná studie odhalila, že přerušovaný půst může výrazně zvýšit riziko úmrtí v důsledku kardiovaskulárních onemocnění. Výzkum, který provedli vědci z Shanghai Jiao Tong University School of Medicine v Číně, zjistil, že jedinci, kteří konzumovali veškerou potravu v době kratší než osm hodin denně, měli během osmiletého období o 91 % vyšší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění ve srovnání s těmi, kteří jedli v rozmezí 12 až 16 hodin.
Studie, která byla prezentována na vědeckých zasedáních Americké kardiologické asociace (AHA) v Chicagu, vychází z údajů z Národního průzkumu zdraví a výživy a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí shromážděných v letech 2003 až 2018. Údaje zahrnovaly odpovědi přibližně 20 000 dospělých, kteří zaznamenávali své stravovací návyky po dobu nejméně dvou dnů. Poté výzkumníci zanalyzovali, kdo z těchto jedinců zemřel na kardiovaskulární onemocnění po osmi letech sledování.
BREAKING: The popular 16:8 diet has been linked to a 91% increase in the risk of cardiovascular death
— Metro (@MetroUK) March 18, 2024
The 16:8 diet, where you eat for eight hours and ‘fast’ for 16, has been used by celebrities such as Jennifer Aniston, Heidi Klum and Jennifer Lopezhttps://t.co/CMldS66zqI
„Byli jsme překvapeni, když jsme zjistili, že lidé, kteří dodržovali osmihodinový, časově omezený stravovací režim, měli větší pravděpodobnost, že zemřou na kardiovaskulární onemocnění,“ uvedl Victor Wenze Zhong, hlavní autor studie. „I když je tento typ diety oblíbený díky svým potenciálním krátkodobým přínosům, náš výzkum jednoznačně ukazuje, že ve srovnání s typickým rozsahem doby jídla 12-16 hodin denně nebyla kratší doba jídla spojena s delším životem,“ citoval deník Sky News.
Studie rovněž zjistila zvýšené riziko kardiovaskulárního úmrtí u osob žijících s onemocněním srdce nebo rakovinou. U osob se stávajícím kardiovaskulárním onemocněním byla doba jídla v rozmezí 8-10 hodin denně spojena s o 66 % vyšším rizikem úmrtí na srdeční onemocnění nebo mrtvici, píše The Independent.
Navzdory potenciálním krátkodobým přínosům přerušovaného stravování, jako je snížení hmotnosti a nižší krevní tlak, vědci doporučují opatrnější přístup k dietním doporučením. „Je velmi důležité, aby si pacienti, zejména ti trpící stávajícím onemocněním srdce nebo rakovinou, uvědomili souvislost mezi osmihodinovým stravovacím oknem a zvýšeným rizikem úmrtí na kardiovaskulární onemocnění,“ dodal Zhong.
Výzkumníci připustili nedostatky této studie, včetně toho, že se spoléhala na informace o stravování, které poskytli sami respondenti a které nemusí přesně odrážet typické stravovací návyky. K pochopení souvislosti mezi časově omezeným stravováním a rizikem úmrtí na kardiovaskulární onemocnění je zapotřebí dalšího výzkumu.