Odlehlá oblast na vyprahlém severozápadě Číny v neděli zaznamenala teploty přesahující 52 stupňů Celsia, informovala státní média. Pro druhou nejlidnatější zemi světa, která ještě před šesti měsíci bojovala s teplotami dosahujícími minus 50 stupňů, jde o nový rekord. V pondělí o tom napsaly agentura Reuters nebo server Sky News.
Teploty v San-pau v Turfanské proláklině v Sin-ťiangu se v neděli vyšplhaly až na 52,2 stupně Celsia, informoval v pondělí státní list Xinjiang Daily. Podle Reuters navíc meteorologové očekávají, že rekordní horko potrvá nejméně dalších pět dní.
Nedělní teplota překonala předchozí rekord 50,3 stupně Celsia, který byl zaznamenán v roce 2015 ve stejné proláklině, rozsáhlé pánvi písečných dun a vyschlých jezer více než 150 metrů pod úrovní hladiny moře.
🌡️ Dangerous levels of heat are affecting parts of North America, Asia and southern Europe
— Met Office (@metoffice) July 16, 2023
📈 China provisionally recorded it’s highest temperature on record on Sunday and some Mediterranean countries will challenge their respective records this week pic.twitter.com/zuD4rFEgng
Od dubna zasáhlo asijské země několik kol rekordních veder, což podnítilo obavy o jejich schopnost přizpůsobit se rychle se měnícímu klimatu. Podle odborníků na klima se cíl udržet dlouhodobé globální oteplování do 1,5 stupně Celsia vzdaluje.
Dlouhodobé vysoké teploty ve státě východní Asie představují problém pro elektrické sítě a úrodu. Podle Reuters rostou obavy z možného opakování loňského sucha, které bylo nejhorší za posledních 60 let.
Dramatické výkyvy teplot v jednotlivých ročních obdobích nejsou Číně cizí, ale v poslední době jsou stále markantnější. Podle místního meteorologického úřadu klesly 22. ledna teploty ve městě Mohe v severovýchodní provincii Chej-lung-ťiang na minus 53 stupně Celsia. Došlo tak k překonání dosavadního historického minima z roku 1969, které činilo minus 52,3 stupně.
Extrémní teploty jsou momentálně záležitostí velké části Číny
Teplotní rekordy v posledních týdnech padají i v tisíce kilometrů vzdáleném Pekingu. Hlavní město Číny zažilo 22. června vůbec nejteplejší červnový den s teplotou 41,1 stupně. Došlo tak překonání maxima zaznamenaného v červnu 1961.
V Pekingu se teploty již několik týdnů pohybují kolem třicítky nebo nad ní, informovala zpravodajka Sky News žijící v Pekingu Helen-Ann Smith. Místní obyvatelé podle jejích slov neustále opakují, jak neobvyklé počasí je, přičemž nejde o samotné extrémní teploty, ale spíše o délku trvání jejich výskytu.
Podle Smith je v tak hustě osídleném a rozvinutém městě téměř nedýchatelno a lidé se snaží ochladit, jak jen mohou, včetně cestování do hor a koupání v řece. Většina obyvatel však raději zůstává uvnitř. Využívání klimatizace nicméně přetěžuje čínskou elektrickou síť, jeden z dodavatelů dle novinářky dokonce uvedl, že výroba elektřiny dosáhla rekordních hodnot.
V prvních šesti měsících letošního roku země jako celek zaznamenala nejvyšší počet „horkých dnů“ od počátku záznamů. Údaj vychází z počtu meteorologických stanic, které zaznamenaly teplotu přes 35 stupňů.