Naučit se zůstat v přítomnosti je dokonalým lékem na negativní myšlenky spojené s jídlem. Zde je návod, jak se zbavit emocionální zátěže a bez pocitu viny si vychutnat každé jídlo. Až po dezert.
Jste u stolu se svými blízkými. Večeře skončila, ale noc ještě ne. Číšník před vás postaví misky se zmrzlinou. Ponoříte lžíci do pamlsku a zvednete první sousto ke rtům. Napadnou vás dvě myšlenky zároveň:
- Vaše tělo vám říká: „Ta je vynikající!“ Cesty odměny ve vašem těle se rozzáří díky směsi cukru, soli a tuku. Věcí, které jsou v naší společnosti démonizovány, ale bez kterých spousta z nás nemůže žít. A vaše tělo má samozřejmě pravdu: Studená, krémová a sladká zmrzlina chutná skvěle.
- Vaše mysl vám říká: „Je špatné tuhle zmrzlinu sníst. Ztloustnu a ucpu si tepny. Ve skutečnosti už teď můj zadek vypadá větší.“
Tato druhá myšlenka, ta odsuzující, způsobuje mnohem více škody než užitku. Pravda je, že emocionální zátěž, kterou si přinesete ke stolu, nijak nepomáhá. Zničíte si zážitek z vychutnávání si dezertu s přáteli nebo rodinou.
Pocit viny jako příčina poruch stravování
Studie zveřejněná v časopise Journal of Clinical Psychology uvádí, že stud je jedním z nejsilnějších prediktorů poruchy stravování. Vina za výběr jídla může vést k mnohem závažnějším poruchám příjmu potravy, jako je záchvatovité přejídání nebo hladovění a deprese, jak zjistila další studie publikovaná v Current Psychology.
Celý život vás učili, že na kaloriích záleží. Mnoho lidí si neuvědomuje, že záleží také na tom, jak se ohledně těchto kalorií cítíte. Nejen proto, že tyto emoce ovlivňují vaše sebevědomí a rozhodování. Vaše pocity mají dalekosáhlé účinky a mohou ovlivnit vaše tělo překvapivým způsobem.
Před více než 75 lety dva dermatologové, John H. Stokes a Donald M. Pillsbury, vysvětlili, že akné a další kožní onemocnění nemusí být způsobeny ucpanými póry, ale pocitem nervozity, úzkosti nebo deprese. Podle jejich teorie negativní emoce, pocházející z mozku, mohou vést k poruchám v trávicím traktu, které spouštějí zánět v celém těle. V následujících letech se jejich představy o tomto spojení střeva, mozku a kůže ukázaly jako pravdivé.
Buďte přítomni v okamžiku
Co tedy dělat, když se rozhodnete sníst něco, co není na seznamu zdravých superpotravin?
Když si vyberete něco, co chutná dobře, třeba zmrzlinu, neříkejte si: „Ach, tohle bych neměl jíst, je to špatné.“ Místo toho si řekněte: „Vybírám si toto jídlo, protože mi chutná a způsobí mi radost.“ Ponořte se do tohoto okamžiku, utište svůj odsuzující vnitřní hlas a plně přijměte to, co se právě teď děje.
Přestanete vnímat brblání svého mozku jako něco, co se vám snaží „domluvit“, abyste byli zdraví. Začněte ho vnímat správně. Jako negativní sebemluvu, která vás vyvede z míry. Jednoduše řečeno, je to odpojení mysli od těla.
Pokud dokážete umlčet ten šílený vnitřní rozhovor, pak hádejte co? Jste všímaví, což je skvělý způsob, jak si užít dobré jídlo.
Takže až budete příště s přáteli a rozhodnete se dát si dezert, udělejte to. Udělejte to bez viny nebo sebeodsuzování. Pokud zjistíte, že vaše mysl sklouzává k samomluvě, nadechněte se a vraťte se zpět do přítomného okamžiku. Všímejte si chutí, textur a vůně jídla. Udělejte to a budete lépe schopni pozorovat signály svého těla, například když vám váš žaludek říká, že je plný. A hlavně, začnete si skutečně užívat společnost lidí kolem vás a zároveň zůstat ve spojení s tím, co se právě děje.