Stovky Tunisanů se v pátek sešly na pochodu v hlavním městě. Vystupňovaly protesty proti prezidentovi Kaisovi Saídovi, dva dny před prezidentským hlasováním, které podle mnohých není legitimní. Informovala o tom agentura Reuters či server France24.
Podle demonstrantů jsou nastávající prezidentské volby nespravedlivé, neboť Saíd odstranil většinu ostatních kandidátů. Od nástupu k moci v roce 2021 byla většina Saídových hlavních kritiků, včetně kandidáta v nedělním hlasování, uvězněna v rámci potlačování disentu, připomíná server France24.
Protestující drželi transparenty s nápisy „Volby fraška“ a „Svobody, ne doživotní prezidentství“. Další označovaly prezidenta za „faraona manipulujícího se zákonem“. Dav pochodoval na třídu Habíba Bourguiby, hlavní dopravní tepnu v Tunisu a ohnisko protestů z roku 2011. Tehdy masové demonstrace svrhly bývalého prezidenta Zína El Abidína Ben Alího.
💥 Hundreds of Tunisians protested in the capital accusing President Kais Saied of staging an unfair election by disqualifying key candidates. Demonstrators rallied on Habib Bourguiba Avenue, criticizing Saied’s move to weaken the independent court overseeing election disputes. pic.twitter.com/qiqFDCpLrA
— LN24 International (@ln24_intl) October 5, 2024
Politické napětí v severoafrické nebývale zemi vzrostlo poté, co volební komise jmenovaná Saídem diskvalifikovala tři další významné kandidáty na úřad prezidenta. Zároveň byl nezávislý soud parlamentem zbaven pravomoci rozhodovat o volebních sporech, uvádí agentura Reuters.
Saídovi zbyli pouze dva soupeři
Hněv opozice vzplál poté, co byl prezidentský kandidát Ayachi Zammel odsouzen ke třem trestům vězení v celkové délce 14 let. Ve vězení je od svého zatčení před měsícem, kdy byl obviněn z padělání volebních dokumentů.
Saíd nyní čelí pouze dvěma soupeřům, Zammelovi a Zouhairu Maghzaouimu. Druhý jmenovaný byl dříve Saídovým spojencem, následně se však stal jeho kritikem.
Protestující skandovali hesla proti Saídovi: „Diktátor Saíd … přišel jsi na řadu“.
„Tunisané nejsou na takové volby zvyklí. V letech 2011, 2014 a 2019 vyjadřovali své názory svobodně, ale tyto volby jim neumožňují právo zvolit si svůj osud,“ komentoval situaci v zemi člen opozice Zied Ghanney.
„Kais Saíd pošlapal svobody,“ řekla Leila Chebbi, herečka, která se protestu účastní. „Budu tyto volby bojkotovat. Porušují zákon a nejsou legitimní.“
Tunisko je rodištěm arabského jara
Tunisko se pyšní tím, že je rodištěm povstání arabského jara, které v této severoafrické zemi začalo svržením dlouholetého diktátora Zina El Abidina Ben Aliho v roce 2011.
Poté, co se v roce 2019 dostal drtivou většinou hlasů k moci, uspořádal nyní 66letý Saíd v roce 2021 převzetí moci, v jehož rámci rozpustil parlament a později přepsal ústavu. Následoval zásah proti disentu, přičemž řada jeho kritiků napříč politickým spektrem je nyní ve vězení.
Organizace Human Rights Watch se sídlem v New Yorku nedávno uvedla, že v Tunisku je zadržováno více než „170 lidí z politických důvodů nebo za uplatňování svých základních práv“.