Státní tajemník Georgie Brad Raffensperger v pátek uvedl, že očekává přepočítání kvůli malému rozdílu počtu hlasů pro demokrata Joea Bidena, který má malý náskok, a republikánského prezidenta Donalda Trumpa.
Georgie může v letošních prezidentských volbách se svými 16 hlasy volitelů sehrát klíčovou roli. Každý z prezidentských kandidátů získal 49,4 procenta sečtených hlasovacích lístků, ačkoli Biden měl v pátek ráno náskok 1579 hlasů a k započítání jich zbývalo 4169, prohlásil šéf volebního systému ve státě Gabriel Sterling.
„S tak malým rozdílem dojde k přepočítání,“ řekl novinářům Raffensperger.
Úředníci uvedli, že zhruba 9000 hlasovacích lístků příslušníků armády a ze zámoří stále není k dispozici a lze je přijmout, pokud dorazí v pátek a budou označeny razítkem z úterý nebo dříve.
V Georgii existují dva způsoby, jak žádat o přepočítání. Kandidát na prezidenta, který prohraje o půl procentního bodu nebo méně, může vynutit přepočítání zasláním písemné žádosti státnímu tajemníkovi. Zároveň může kandidát státního tajemníka požádat, aby jej provedl, s tvrzením o „rozporu nebo chybě“ v hlasování. V takovém případě dává právo státu tajemníkovi prostor pro uvážení, zda přepočítání provést.
Místní volební úředníci v Georgii mohou také provádět přepočítávání ve svých okresech, pokud se domnívají, že jsou ve výsledcích nesrovnalosti.
Jižní stát letos přešel na nová hlasovací zařízení s dotykovou obrazovkou. Poté, co volič vybere svého kandidáta, stroj vytvoří označený hlasovací lístek. Ten se přenese do skeneru, který hlas započítá.
Lidé, kteří hlasovali na dálku, letos stovky tisíc, vyplnili stejné hlasovací lístky, které byly rovněž vloženy do skenerů. Pokud skener nedokáže volební lístek přečíst, zkontroluje jej skupina volebních úředníků z obou politických stran, aby určila, zda a jak by měl být započítán.
Přepočítání v podstatě tento proces opakuje a v minulosti k žádným velkým změnám ve výsledcích nevedlo. Z tohoto důvodu je považováno za nepravděpodobné, že by mělo zásadní vliv na celkové hlasování státu.