Ugandský opoziční leader Bobi Wine v neděli uvedl, že se chystá zpochybnit volební vítězství prezidenta Yoweri Museveniho. Zároveň se při protestech proti výsledku voleb objevily zprávy o dvou zabitých lidech. O situaci informovala agentura Reuters.
Protesty vypukly v sobotu poté, co byly vyhlášeny výsledky čtvrtečních voleb ve dvou oblastech, v okrese Luwero severně od Kampaly a Masaka na jihozápad od hlavního města. Příslušníci bezpečnostních sborů zabili dva lidi a zatkli celkem 23 osob, uvedla v neděli s odvoláním na místní policii televizní stanice NTV Uganda.
Celostátní výpadek internetu ode dne před hlasováním zpomalil tok informací o procesu.
„Máme důkazy o přidávání volebních lístků a dalších formách nezákonných volebních praktik. Poté, co podklady shromáždíme, přijmeme veškerá opatření, která zákon umožňuje, abychom napadli nezákonný průběh voleb,“ řekl na tiskové konferenci Maathias Mpuuga z Wineovy Strany národní jednoty (NUP).
V sobotu volební komise prohlásila za vítěze čtvrtečního hlasování Museveniho, přičemž konečné počty ukazují, že prezident získal 5,85 milionu hlasů, respektive 59 procent odevzdaných hlasů. Wine obdržel 3,48 milionu hlasů, tedy 35 procent, informovala stanice BBC. Po oznámení výsledků komise poblahopřála Uganďanům k pokojnému a úspěšnému procesu.
Spojené státy a Velká Británie vydaly v sobotu prohlášení požadující vyšetřování zpráv o podvodech a dalších obav souvisejících s volebním procesem. Předvolební období a samotné volby byly poznamenány zásahy bezpečnostních sil proti opozičním kandidátům a jejich příznivcům, které si vyžádaly desítky životů. Došlo také k zablokování přístupu na internet a dalších komunikačních kanálů.
Africká unie vyslala tým pozorovatelů, ale do Ugandy dorazil až den před volbami kvůli problémům souvisejícím s covidem-19. Pozorovatelé přihlíželi procesu hlasování pouze v hlavním městě a jeho bezprostředním okolí, uvedla AU ve svém prohlášení s tím, že se nejednalo o „klasickou volební pozorovatelskou misi“. Africká monitorovací skupina pro volby, která nasadila 2 000 ugandských pozorovatelů, nahlásila nesrovnalosti.
Podle Museveniho byly volby férové, Wine se bojí o život
Šestasedmdesátiletý Museveni je u moci od roku 1986 a je jedním z nejdéle působících afrických vůdců. Poté, co byl prohlášen za vítěze, uvedl, že volby se nejspíše ukáží jako ty „nejférovější v historii Ugandy“.
Ve svém projevu Museveni řekl, že je v politice, aby čelil historickým výzvám. Zároveň zopakoval předvolební prohlášení, že jeho vláda bude rozhodně jednat s každým, kdo naruší mír v zemi.
Wineova strana na tiskové konferenci uvedla, že vůdce opozice a jeho manželka nemohou opustit svůj domov, který je údajně obklopen vojáky a policií, kteří blokují vstup členů jeho strany a novinářů.
Mluvčí policie, armády ani vlády v neděli na žádosti o komentář okamžitě nereagovali.
Osmatřicetiletý zpěvák Wine, který se stal zákonodárcem, nebyl v neděli zastižen. V pátek a v sobotu agentuře Reuters sdělil, že věří, že je v ohrožení života, je umlčován Museveniho vládou a naléhá na Uganďany, aby volební výsledky odmítli.