Požár v přeplněném vězeňském bloku v indonéské provincii Banten si vyžádal 41 obětí, uvedl ve středu ministr Yasonna Laoly. Při neštěstí, které podle policie mohla způsobit závada na elektrické instalaci, utrpěly zranění desítky dalších lidí. Informovala o tom agentura Reuters a stanice BBC.
Nejhorší požár v Indonésii od roku 2017, kdy zahynulo 47 lidí při explozi a následném požáru v továrně na zábavní pyrotechniku, vypukl v 1:45 místního času ve vězeňském bloku v Tangerangu. Po návštěvě místa neštěstí to řekl indonéský ministr spravedlnosti a lidských práv Yasonna Laoly.
„Spolupracujeme s příslušnými orgány, abychom prošetřili příčiny požáru. Rovněž samozřejmě formulujeme preventivní strategie, aby se podobné závažné katastrofy neopakovaly,“ uvedl ministr v prohlášení.
Dva mrtví vězni byli podle ministra cizí státní příslušníci, z Jihoafrické republiky a Portugalska. Ministr zároveň potvrdil, že v káznici bylo více vězňů, než jaká byla její kapacita, když vypukl požár. Cely byly v té době zamčené, ale vzhledem k tomu, že oheň se nekontrolovatelně šířil, „některé místnosti nešly otevřít“.
Přeplněné věznice jsou v Indonésii dlouhodobý problém
Již ve středu mluvčí vězeňské správy Rika Aprianti prohlásila, že v bloku, který je určen pro 38 osob, bylo kvůli trestným činům spojeným s drogami 122 osob. Podle jejího vyjádření bylo všech 41 obětí z řad vězňů.
Věznice v Indonésii jsou notoricky přeplněné. Podle odborníků je tento jev částečně způsoben důrazem na odnětí svobody spíš než na rehabilitaci odsouzených za trestné činy související s drogami.
Ve středu ráno místní televize ukázala záběry plamenů, které zachvátily nápravné zařízení. Později odvysílala záběry ohořelých pozůstatků budovy, když byly oběti vytaženy z místa činu v oranžových vacích.
Doktor Hilwani z všeobecné nemocnice v Tangerangu řekl agentuře Reuters, že některá těla byla tak spálená, že je nebylo možné identifikovat.
Metro TV citovala policejní zprávu, podle níž utrpělo lehká zranění 73 lidí. „Prvotní podezření je, že k tragédii došlo kvůli elektrickému zkratu,“ řekl televizi policejní mluvčí Yusri Yunus. Elektrické vedení ve věznici nebylo modernizováno od roku 1972, kdy bylo zařízení postaveno, sdělil ministr Yasonna na středečním brífinku.
Ve věznici v Tangerangu, průmyslovém a výrobním centru na okraji Jakarty, bylo podle vládních údajů k září celkem přes 2000 vězňů. Oficiální kapacita však činí 600 lidí. Při neštěstí bylo podle BBC ve službě 15 členů vězeňské služby.