Archeologický tým pod pařížskou katedrálou Notre Dame, která prochází rekonstrukcí po ničivém požáru, objevil skrytý poklad v podobě olověného sarkofágu patřícímu vysokému hodnostáři a fragmentů chórové přepážky. Rovněž byly pod podlahou nalezeny vlasy a zbytky rostlin. Tyto objevy nabízejí nový pohled do historie dříve nejnavštěvovanější památky ve Francii, která by opět měla být přístupná v roce 2024. Informuje o tom zpravodajství CNN.
V srdci Paříže Notre Dame právě probíhá rekonstrukce po ničivém požáru před třemi lety. Aby bylo možné postavit lešení k opravě 100 metrů vysokého dřevěného hřebene střechy katedrály z 12. století, jako preventivní opatření bylo nutné uvnitř stavby nejprve zahájit výkopové práce.
„Podlaha křížení transeptů odhalila pozůstatky pozoruhodné vědecké kvality,” citovala francouzskou ministryni kultury Roselyne Bachelot společnost CNN. Lokalita vykopávek se nachází pod kamennou vrstvou datovanou do 18. století.
Některé nižší úrovně však sahají až do 14. století nebo dokonce do 13. století, uvedlo francouzské ministerstvo kultury. Výkopové práce v katedrále údajně byly prodlouženy do 25. března.
Objev zahrnuje olověný sarkofág, který podle archeologů, kteří na výkopové práce dohlížejí, patřil nějakému vysokému hodnostáři.
„Podařilo se nám dovnitř dostat malou kameru, která ukázala zbytky organických látek, jako jsou vlasy a zbytky rostlin,” popisuje další nálezy Christophe Besnier z francouzského Národního archeologického ústavu.
Sarkofág podle vědců může pocházet ze 14. století. V případě potvrzení budoucími studiemi by se jednalo velkolepý nález.
Těsně pod současnou úrovní podlahy katedrály archeologové také našli prvky malovaných plastik identifikovaných jako části původní chórové přepážky ze 13. století. V té době se katedrála Notre Dame stavěla.
Srdce Paříže v plamenech
S rozsáhlým požárem, který 15. dubna v roce 2019 ve večerních hodinách zachvátil střechu Notre Dame a jehož detailně popsali na webu BBC News, bojovalo 400 hasičů s pomocí 18 vodních děl. Jeden z nich byl při zásahu těžce raněn. Oheň hasiči pod kontrolu dostali v úterý 16. dubna po zhruba 12. hodinách.
Na požár podle vyšetřovatelů zaviněný elektrickým zkratem či špatně uhašenou cigaretou reagovali světoví politici. Událost označili za evropskou tragédii. Oheň zničil společně s typickým sanktusníkem téměř celou střechu katedrály. Také byla zničena část vitrážových oken a některé nosné klenby v chrámové lodi.
Konstrukce byla natolik poničená, že nebyla daleko ke svému zhroucení. Z toho důvodu byla ještě před rekonstrukcí zabezpečena opěrnými pilíři, stabilizací zvonice a instalováním pohybových čidel.
Rekonstrukce má být dokončena v roce 2024.