Lotyšsko v úterý na svém území u hranic s Běloruskem vyhlásilo nouzový stav a Litva se rozhodla postavit plot v rámci nových opatření, která mají odradit migranty. Ty podle obou zemí Bělorusko podporuje v nelegálním překračování hranic s cílem vyvinout tlak na Evropskou unii, informovala agentura Reuters a další servery.
Do Litvy, Lotyšska a Polska proudí stále vyšší počty migrantů. Dotčené státy přitom obvinily běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z toho, že tuto otázku využívá k nátlaku na Evropskou unii, aby zrušila sankce.
Podle polských představitelů se Bělorusko mstí za rozhodnutí Varšavy z minulého týdne poskytnout útočiště běloruské sportovkyni Kryscině Cimanouské, která se odmítla vrátit domů z olympiády v Tokiu.
Bělorusko se v květnu rozhodlo vpustit migranty do Litvy. Mělo jít o odvetu za sankce EU uvalené poté, co Minsk přinutil letoun společnosti Ryanair, který měl namířeno z Atén do Vilniusu, přistát v Minsku a na palubě zatkl běloruského disidenta Romana Protaseviče. Lukašenko prohlásil, že Bělorusko migranty z Afriky a Blízkého východu na svém území zadržovat nebude.
V úterý vyhlásila lotyšská vláda v pohraničních oblastech výjimečný stav, který umožňuje tamní armádě a policii podporovat pohraniční stráž. Potrvá od středy do 10. listopadu a vyžaduje souhlas parlamentu, který by měl podle médií přijít ve čtvrtek.
Pohraniční stráž, ozbrojené síly a policie budou oprávněny vydávat pokyny ilegálním přistěhovalcům, aby se vrátili do země, ze které přišli. Budou moci použít i fyzickou sílu, upřesnila Pobaltská zpravodajská služba (BNS).
Od 6. srpna bylo kvůli nelegálnímu přechodu z Běloruska do Lotyšska zadrženo asi 283 osob, uvedla BNS. Celkový počet za celý rok se tak zvýšil na 343 osob.
Litva postaví plot na 508 kilometrech hranice
V sousední Litvě parlament odhlasoval výstavbu čtyřmetrového kovového plotu s žiletkovým drátem na 508 kilometrech hranice. Celková délka hranice s Běloruskem činí 670 kilometrů. „Bez této fyzické bariéry není možné chránit naše hranice, je to naprosto jasné,“ řekla agentuře Reuters ministryně vnitra Agne Bilotaite.
Litevský parlament rovněž odhlasoval, že umožní armádě hlídat hranice po boku pohraniční stráže a vracet zpět osoby, které hranice překročí nezákonně. Ti, kteří chtějí žádat o azyl, tak nyní musí učinit na oficiálním hraničním přechodu nebo na velvyslanectví.
Do Litvy s 2,8 milionu obyvatel letos nelegálně přešlo z Běloruska 4026 osob, uvedlo minulý týden litevské ministerstvo vnitra. V roce 2020 jich bylo celkem jen 74. Většina z nich pochází z Iráku. Podle litevské pohraniční stráže následuje Konžská republika a Kamerun.
Polsko tvrdí, že také pozoruje stoupající počet migrantů z Iráku a Afghánistánu, kteří se snaží vstoupit do země z Běloruska. Varšava v této souvislosti označila kroky Minsku za „hybridní válku“ vedenou proti EU.