Americký prezident Joe Biden uvedl, že doufá v uzavření příměří mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy už do příštího pondělí. Šéf Bílého domu vyjádřil naději v mír před novináři v New Yorku uprostřed obav, že izraelská armáda vtrhne do Rafáhu. Informují o tom BBC a Al-Džazíra.
„Tedy doufám, že do začátku víkendu. Do konce víkendu. Můj poradce pro národní bezpečnost mi říká, že jsou blízko. Jsou blízko. Ještě nejsou hotoví. Já doufám, že do příštího pondělí budeme mít příměří,“ odpověděl Biden novinářům na otázku, kdy by mohla být taková dohoda uzavřena.
Podobně hovořil podle televize BBC i mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller: „Pokročili jsme s rozhovory, které vedeme s Egyptem, Izraelem, Spojenými státy a Katarem.“ Podle něj však není jasné, zda na finální podobu návrhu dohody Hamás nakonec kývne.
Israel Gaza: Biden hopes for ceasefire by next week https://t.co/0lEgnCw1zK
— BBC North America (@BBCNorthAmerica) February 27, 2024
Zmíněné státy se v posledních měsících snažily vyjednat dohodu, jež by umožnila návrat zbývajících rukojmích domů. Hamás však jejich propuštění podmiňoval ukončením bojů a stažením izraelských sil z enklávy menší než Praha.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zase opakovaně vyhrožoval invazí do Rafáhu – města v nejjižnějším cípu Pásma Gazy, poslední bašty Hamásu a útočiště pro 1,5 milionu uprchlíků před válkou.
Vzkaz pro premiéra
Rafáh je současně hraničním přechodem do Egypta. Civilisté tam žijí ve stanových městečkách a nemají se kam skrýt. Izraelské plány na pozemní invazi do města vzbudily ve světě obavy z katastrofální humanitární krize a dalšího masakru civilistů. Izraelská armáda už dostala plány na jejich evakuaci.
Podle reportérky televize Al-Džazíra Patty Culhane lze Bidenovy komentáře chápat jako vzkaz určený Netanjahuovi. „Možná se snaží vytvářet nátlak a Netanjahuovi dává znamení, že v pondělí musí být příměří.“
Také však mohou být snahou získat si voliče v Michiganu, kde má dnes Biden primárky, podotkla Culhane. Žije tam mnoho muslimských a arabsko-amerických voličů, kteří se na protest proti válce v Gaze rozhodli Bidena nepodpořit.
V Michiganu žije asi 300 tisíc arabských a muslimských Američanů. „K Bidenovi se tam obracejí zády mladí lidé všech ras a náboženství,“ upozornila novinářka.