Americký prezident Joe Biden prohlásil, že dosažení dohody o příměří v Gaze se blíží. Hamás jeho optimismus však nesdílí. Informuje o tom BBC, Al-Džazíra a další servery.
„Jsme blíže, než jsme kdy byli,“ řekl americký prezident po posledním kole rozhovorů. Dodal, že vysílá svého ministra zahraničí do Izraele, aby pokračoval v ‚intenzivním úsilí o uzavření této dohody‘.
Biden “Optimistic” That Gaza Ceasefire Deal Is Closehttps://t.co/9MJ9l808E2 pic.twitter.com/exHdBkXFkf
— JoeMyGod (@JoeMyGod) August 17, 2024
„ Je potřeba vyřešit ještě nějaké neshody, ale myslím, že už to v podstatě máme,” cituje Bidena Al-Džazíra.
Vysoce postavený představitel Hamásu však BBC řekl, že k žádnému pokroku nedošlo a že zprostředkovatelé „prodávají iluze“.
Není to poprvé, co Biden řekl, že se domnívá, že dohoda je blízko, a ne všichni sdílejí jeho optimismus. Ani Hamás, ani izraelská vláda nebyly ve svých reakcích tak optimistické.
Hamás mluví o zklamání
Izrael tvrdí, že jeho postoj a základní zásady zůstaly nezměněny a byly „dobře známy“. Obvinil Hamás, že odmítá přistoupit na dohodu o propuštění rukojmích.
Izraelci si především přejí propuštění zbývajících rukojmích, ale mnozí jsou skeptičtí, že je to hlavním cílem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ten trvá na tom, že prioritou jeho vlády je „úplné vítězství“ nad Hamásem.
Nový vůdce Hamásu Jahjá Sinvár mezitím nadále nejeví přílišné známky kompromisu. Na otázku ohledně prohlášení prezidenta Bidena odpověděl vysoký představitel Hamásu pro BBC: „To, co jsme obdrželi od zprostředkovatelů, je velkým zklamáním. Nedošlo k žádnému pokroku“.
Hamás podle všeho upustil od svého požadavku na trvalé příměří ve prospěch Bidenova návrhu na šestitýdenní pauzu, během níž by mohlo být zprostředkováno ukončení války.
Bidenův návrh příměří zahrnoval také stažení izraelských sil ze všech obydlených oblastí Gazy, postupné propouštění rukojmích výměnou za palestinské vězně a navrácení ostatků mrtvých rukojmích.
Nedůvěra na obou stranách
„Překlenovací návrh“ předložený americkými, egyptskými a katarskými vyjednavači bude předmětem jednání amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v regionu. Měl by být základem pro další rozhovory v Káhiře, kterých by se měly zúčastnit všechny strany včetně Hamásu.
Může to znít jednoduše, ale je třeba překonat velké překážky a mezi vysokými představiteli Izraele a Hamásu stále nepanuje absolutně žádná důvěra. K jednacímu stolu je táhnou proti jejich vůli jiní, kteří se obávají toho, co by se mohlo stát v případě neúspěchu. V případě úplného krachu rozhovorů mezi Izraelem a Hamásem existuje jasná možnost širšího regionálního konfliktu, kterého se všichni zúčastnění obávají.
Hamás a jeho spojenci jsou přesvědčeni, že se americká administrativa snaží získat více času. Pokud Írán zaútočí na Izrael, bude to vypadat, jako by to byl Hamás, kdo jednání podkopal.
Hamás neskrývá, že si přeje, aby Írán a Hizballáh zaútočily na Izrael a aby eskalace přerostla v regionální válku. Věří, že silný úder Izraeli oslabí Netanjahua a přiměje ho k přijetí dohody.
Prezident Biden zase varoval, že „nikdo v regionu by neměl podnikat kroky, které by tento proces podkopaly“.
Izraelská armáda zahájila v Gaze kampaň s cílem zničit Hamás v reakci na bezprecedentní útok na jižní Izrael 7. října, při kterém bylo zabito asi 1 200 lidí a 251 jich bylo zajato jako rukojmí. Podle ministerstva zdravotnictví, které na tomto území řídí Hamás, bylo od té doby v Gaze zabito více než 40 000 lidí.
Příbuzní rukojmích, kteří jsou stále v Gaze, označují současná jednání za „poslední šanci“ dostat některé z nich ven živé. Po deseti měsících války a tisících obětí je tlak na průlom obrovský.