Britský princ Harry se ve středu vrátil na lavici svědků k dalšímu vyčerpávajícímu střetu s vydavatelstvím Mirror Group Newspapers (MGN), které žaluje spolu s více než stovkou osob. Podle CNN působil vévoda ze Sussexu uvolněnějším dojmem než předchozí den. Nenechal se ani chytit do pasti a držel se svého narativu, podotkl server BBC.
Princ Harry se k soudu v Londýně dostavil v souvislosti s 33 články publikovaných v titulech MGN: Daily Mirror, Sunday Mirror a Sunday People, které pokrývaly různé události za zhruba 15 let vévodova života. Podle prince měly být přitom založeny na informacích, jež byly získány nezákonně.
Vydavatelství jakékoli nezákonné jednání popřelo a jeho právníci tvrdí, že informace k článkům vybraným k projednání u soudu (z přibližně 140 článků) mohly být získány legitimními způsoby shromažďování informací nebo již byly veřejně dostupné. Společnost MGN však již dříve přiznala, že došlo k jednomu případu nezákonného shromažďování informací před téměř dvaceti lety, za který se omluvila.
Vévoda působil klidně, odpovídal stručně
Než vévoda ze Sussexu na lavici svědků odpověděl na jednu z posledních otázek, nastala podle BBC pauza plná emocí. „Musel jste si projít tyto články a odpovídat na otázky s vědomím, že toto je veřejná soudní síň a že vás sledují světová média. Jak jste se cítil?“ zeptal se prince Harryho jeho advokát na závěr.
Po dni a půl vypovídání u londýnského soudu vypadal vyčerpaně a pauza se prodlužovala. „Bylo to náročné,“ řekl nakonec zřetelně přidušeným hlasem.
Prince Harry survives his courtroom high wire act, writes BBC’s royal correspondent Sean Coughlan https://t.co/LhUfumxill
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 8, 2023
Na lavici svědků během dvou dnů mluvil klidně, většinou stručně. Své odpovědi proložil několika nervózními vtípky. „Když to říkáte,“ pronesl několikrát ironicky v reakci na některé detaily, které byly u soudu předloženy. Harry se podle BBC nehroutil, neznervózněl a nenechal se zatáhnout do příliš mnoha nepříjemných otázek. Nedá se říct, že by byl zrovna výmluvným svědkem, ale nechytil se do žádné pasti, napsal server.
Podle CNN působil ve svých odpovědích sebejistěji. Občas s Andrewem Greenem, právníkem zastupujícím společnost MGN, také polemizoval. O den dříve zaujímal spíše defenzivnější přístup.
„Po celý život mě tisk klamal a zakrýval nepravosti. Sedím tady u soudu s vědomím, že jsou tu důkazy, a že pan Green naznačuje, že spekuluji… Nejsem si jistý, co na to říct,“ konstatoval vévoda.
Harryho úkolem u soudu bylo předložit konkrétní příklady přesvědčivých důkazů na podporu svých tvrzení, že se mu z MGN naboural do telefonu. Vévoda opět vzpomínal, že se ho řada článků v době jejich prvního zveřejnění hluboce dotkla, ale na nátlak tazatele si často nebyl schopen vzpomenout na konkrétní data.
Klíčovou roli v kauze hrají zdroje
Princ několikrát hovořil o tom, co mu na bulvárním zpravodajství bylo podezřelé. Například se jednalo o připisování citací nejmenovaným zdrojům, což Harryho často vedlo k domněnce, že informace byly získány hackerským útokem na jeho mobilní telefon nebo na telefony jemu blízkých osob.
Právě zdroje z blízkého okolí královské rodiny mohou hrát klíčovou roli. Novináři se na ně obracejí, aby získali kontext k tiskové zprávě, prohlášení, při určitých událostech nebo za účelem potvrzení nebo vyvrácení fám. Ve Spojeném království jde dle CNN o dlouhodobě uznávanou praxi. Pochází z dob, kdy Buckinghamský palác neměl oficiální tiskovou kancelář. Novináři využívali nejmenované zdroje uvnitř instituce, aby zjistili nebo objasnili, co se děje.
Princ Harry během soudního procesu tvrdil, že někteří novináři z bulvárního tisku používají obecný termín „zdroj z blízkosti královské rodiny“ k zakrytí nezákonných praktik.
Osmatřicetiletý vévoda v soudní síni zachoval chladnou hlavu. Neodhalil žádnou další šokující informaci, která by mohla jeho širší rodinu poškodit. Neznamená to však, že by nedošlo na nepříjemné body. Green šel v souvislosti s bulvárními články do „nesnesitelných podrobností“. Týkaly rozchodů z bývalými přítelkyněmi nebo nočních tahů, napsal server CNN.
V průběhu křížového výslechu Green naléhal na Harryho, aby svá obvinění z hackerství telefonu konkretizoval, a tvrdil, že mezi jeho telefonem a kterýmkoli novinářem Mirror Group „nikdy neexistoval jediný údaj o hovoru“. Vévoda soudu řekl, že je pevně přesvědčen, že hackerské útoky na telefony probíhaly v „průmyslovém měřítku“ v „nejméně třech novinách“.
Harryho křížový výslech v jeho případu proti MGN nyní skončil. Jedná se však pouze o jeden z řady probíhajících právních sporů, které vévoda vede.
O tom, zda případ vyhraje, rozhodne soud. Po dvou dnech na lavici svědků mladší syn krále Karla III. nicméně opět vyvolal diskusi o novinářských praktikách. Nakonec by se mu mohlo minimálně podařit přispět k dlouhodobé změně přístupů.