Záblesk naděje přináší téměř po roce celosvětové pandemie covidu Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta ve středu informovala, že počet nových případů nemoci celosvětově klesá už čtvrtý týden v kuse a je nejnižší od 26. října. Píše o tom CNN.
Minulý týden bylo ve světě zaznamenáno 3,1 milionů nových případů covidu, což je od října loňského roku nejméně. Druhým týdnem rovněž klesá počet nových úmrtí. V uplynulém týdnu zemřelo v celém světě s infekcí 88 tisíc lidí, což je o deset procent méně než v předchozím týdnu.
„Ačkoliv je ve světě stále mnoho zemí, ve kterých případy přibývají, tento vývoj je nadějný,“ uvádí WHO ve své pravidelné týdenní zprávě. Čísla nově nakažených začala tento týden stoupat například právě v ČR, kde se počet nově diagnostikovaných za den opět zhruba po měsíci přehoupl přes deset tisíc případů.
Nejvyšší počet nakažených na světě v uplynulém týdnu zaznamenaly Spojené státy s více než 871 tisíci pozitivními testy. I tak je to o 19% méně, než v týdnu předchozím. Za Spojenými státy následují v počtu nových případů Brazílie, Francie, Rusko a Velká Británie. Všechny tyto země ale zaznamenaly v porovnání s předchozím obdobím pokles.
Podle WHO je v mezitýdenním porovnání největší pokles vidět v Africe (o 22%) a nejmenší v oblasti Východního Středomoří, kde nové případy spadly jen o dvě procenta.
Polovina nových případů ve světě pochází z USA a Jižní Ameriky, v obou kontinentech celkově jde o 1,5 milionu nově diagnostikovaných za týden a 45 tisíc úmrtí.
Od začátku pandemie už podle dat, která pravidelně zveřejňuje Univerzita Johnse Hopkinse, nemoc způsobenou novým koronavirem chytilo 107 milionů lidí a víc než 2,3 milionů na ni zemřelo.
Některé země vůbec neočkují
Mnoho zemí doufá, že světlem na konci tunelu je vakcína. Očkovacích látek je už ve světě velké množství a proočkovanost přibývá. Ale zatímco některé země už proočkovaly miliony lidí, stále je na planetě zhruba 130 zemí, které zatím nespotřebovaly jedinou dávku vakcíny. Na to už minulý týden upozornil generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Problém mohou také způsobit nové mutace koronaviru, které se rychleji šíří a ukazuje se, že některé mohou i zmírnit účinek vakcín. Mluví se například o tom, že očkovací látka od společnosti AstraZeneca (kterou od začátku týdne očkuje už i Česko) není účinná na takzvanou jihoafrickou mutaci viru, byť ke kategorickému tvrzení zatím nejsou dostatečná data. Přitom právě na tuto vakcínu svět spoléhal v boji proti viru nejvíce, protože je levnější a lépe skladná než například mRNA vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna.