menu

4.1 C
Czech
Úterý 5. listopadu 2024

Malé firmy z EU se zřejmě dočkají výjimky ohledně registrace plátců DPH

Malé firmy se sídlem v jiném členském státu Evropské unie, které za kalendářní rok nepřekročí obrat dvou milionů korun, by nově nemusely spadat do režimu plátců daně z přidané hodnoty. Budou tak moci využívat neplátce DPH v jiném členském státě než v domovském. Počítá s tím novela zákona o DPH, kterou dnes schválila Sněmovna. Rozsáhlá novela zpřesňuje podmínky, kdy bude možné uplatnit nižší sazbu DPH u staveb pro bydlení a pro sociální bydlení.

Itálie chce dramaticky zvýšit zdanění kryptoměn, ministr se brání kritice

Italská vláda plánuje výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů z kryptoměn ze současných 26 na 42 procent. Ministr financí Giancarlo Giorgetti tento krok obhajuje, a to navzdory nesouhlasu některých zákonodárců z vlastní strany.

Připomeňte si klíčové momenty letošní prezidentské kampaně v USA

Letošní prezidentská kampaň ve Spojených státech se stala jednou z nejdramatičtějších a nejkontroverznějších v novodobé historii. Tento politický souboj byl plný zvratů – od odstoupení stávajícího prezidenta přes soudní verdikty až po pokusy o atentát na jednoho z kandidátů. Americká demokracie se ocitla na křižovatce a výsledek voleb může mít dalekosáhlé důsledky pro budoucnost země i světa. Tento přehled deníku Guardian, podrobně popisuje nejdůležitější události těchto voleb.

Reklama

Boj o republikánskou nominaci

Na začátku kampaně se zdálo, že bývalý prezident Donald Trump bude muset o republikánskou nominaci tvrdě bojovat. Floridský guvernér Ron DeSantis, podporovaný mediálním magnátem Rupertem Murdochem, byl považován za nejslibnějšího soupeře, který by mohl Trumpa ohrozit. DeSantisova kampaň však postupně ztrácela na síle, až nakonec odstoupil a podpořil Trumpa. Do popředí se pak dostala bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haley, která se stala symbolem „protitrumpovských“ voličů v Republikánské straně. Nicméně i ona nakonec svou kampaň ukončila, čímž otevřela cestu ke třetí Trumpově nominaci.

Odstoupení prezidenta Bidena z kandidatury

Prezident Joe Biden, nejstarší úřadující prezident v americké historii, čelil během kampaně rostoucím pochybnostem o své psychické a fyzické kondici. Přestože prošel demokratickými primárkami bez vážného vyzyvatele, jeho veřejné vystupování vyvolalo obavy o jeho schopnost čelit Trumpovi ve všeobecných volbách. Významné osobnosti Demokratické strany, jako například herec George Clooney a bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, ho veřejně vyzvaly, aby uvolnil místo mladšímu kandidátovi. Nakonec Biden v červenci oznámil, že kandidovat nebude, čímž otevřel cestu své viceprezidentské spolukandidátce Kamale Harris.

Historická nominace Kamaly Harris

Po Bidenově odstoupení se demokratickou kandidátkou stala viceprezidentka Kamala Harris, která se zapsala do historie jako první Afroameričanka a první žena asijského původu v čele velké politické strany. Harris si rychle získala podporu demokratických voličů a dárců a její kampaň se zaměřila na témata, jako jsou reprodukční práva, ekonomická pomoc střední třídě a ochrana demokracie. Tím se Harris stala vážnou Trumpovou soupeřkou a předznamenala těsný souboj až do samého konce kampaně.

Trumpovy právní problémy a rozhodnutí Nejvyššího soudu

Trumpovu kampaň poznamenala řada právních problémů. V květnu se stal prvním bývalým prezidentem, který byl shledán vinným z trestného činu – falšování obchodních záznamů v kauze „peněz za mlčení“ pro pornoherečku Stormy Daniels. Kromě toho čelil obvinění z pokusu o manipulaci s výsledky voleb v Georgii a dalším právním problémům. Zlom nastal 1. července, kdy Nejvyšší soud rozhodl, že Trump je částečně chráněn před trestním stíháním za činy, které učinil jako prezident. Toto rozhodnutí prakticky znemožnilo, aby se některé soudní procesy uskutečnily před volbami, což Trumpovi poskytlo větší manévrovací prostor.

Pokusy o atentát a ikonické momenty kampaně

Během kampaně čelil Trump také dvěma pokusům o atentát, z nichž první se odehrál v červenci na mítinku v Pensylvánii. Přestože byl Trump lehce zraněn, zůstal na pódiu a povzbuzoval své příznivce k „boji“, což se stalo ikonickým momentem jeho kampaně. Druhý pokus o atentát se odehrál v září v jeho golfovém klubu na Floridě. Tyto incidenty Trumpa pro jeho voliče ještě více upevnily jako symbol „bojovníka“ a dodaly jeho kampani další rozměr.

Významná podpora celebrit

Kampaň v roce 2024 se vyznačovala také podporou celebrit. Zatímco Trumpa podpořil podnikatel Elon Musk, který se veřejně postavil na jeho stranu a dokonce vystoupil na mítincích, Harris přilákala řadu příznivců z řad umělců a sportovců. Zpěvačka Taylor Swift veřejně podpořila Harris a vyzvala své fanoušky, aby se zaregistrovali k volbám. K Harris se připojily i další celebrity, například Beyoncé, LeBron James a Robert De Niro, díky čemuž se podpora celebrit stala důležitým prvkem kampaně.

Ostré finále a napětí ve společnosti

V posledních dnech kampaně se obě strany snažily mobilizovat své voliče a atmosféra ve Spojených státech byla plná napětí. Harris zakončila svou kampaň obřím mítinkem ve Washingtonu, kde varovala před „diktátorem“, zatímco Trump pokračoval v útocích na přistěhovalce a na mítink přijel v popelářském voze a snažil se demokraty zesměšnit. Předvolební průzkumy ukazovaly mimořádně těsný souboj a obavy z možných násilností nebo pokusů o zpochybnění výsledků přispěly k napětí ve společnosti, píše deník Guardian.

Prezidentská kampaň v roce 2024 tak přinesla mnoho dramatických a často šokujících momentů. Výsledek těchto voleb bude mít zásadní dopad nejen na Spojené státy, ale také na mezinárodní politiku a světovou demokracii.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Kdy se dozvíme vítěze amerických prezidentských voleb?

Po napínavé kampani mezi Kamalou Harris a Donaldem Trumpem čeká USA dlouhá noc plná nejistoty. Výsledky amerických prezidentských voleb obvykle nejsou známé ihned po uzavření volebních místností, a vzhledem k těsným průzkumům mezi oběma kandidáty se letos očekává podobná situace. Rychlost, s jakou se vítězství vyhlásí, bude záviset na výsledcích v klíčových kolísavých státech, kde se očekává pomalé sčítání.

Některé podniky v USA před volbami preventivně zakryly výlohy deskami

Některé podniky ve Washingtonu preventivně před dnešními americkými prezidentskými a kongresovými volbami zakryly své skleněné výlohy dřevěnými deskami. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Obchody se podle něj rozhodly dodatečně zabezpečit pro případ, že by v sídle amerických politických institucí propukly nepokoje.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vláda USA zvažuje finanční podporu a možnou fúzi na záchranu společnosti Intel

Společnost Intel, kdysi jeden z největších hráčů na poli polovodičů, prochází těžkým obdobím a čelí miliardovým ztrátám. Spojené státy, které Intel považují za strategicky důležitou společnost, zvažují různé kroky k jeho podpoře - včetně možné fúze s konkurenčními společnostmi AMD nebo Marvell.

Zaměstnanci Boeingu přijali návrh na zvýšení mezd o 38 procent. Stávka končí

Zaměstnanci Boeingu přijali nejnovější nabídku od výrobce letadel a vojenské techniky na zvýšení mezd o 38 procent, čímž ukončili více než sedm týdnů trvající stávku. Ta zastavila velkou část výroby proudových letadel a prohloubila finanční krizi zadlužené firmy.

USA a Korea podepsaly memorandum k zásadám vývozu jaderných technologií

Spojené státy a Jižní Korea minulý týden podepsaly memorandum o zásadách týkajících se vývozu jaderných technologií a spolupráce v tomto odvětví. V pondělí o tom informovalo americké ministerstvo energetiky. Dopad na spor mezi americkou firmou Westinghouse a jihokorejskou společností Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ale není z dokumentu jasný. KHNP letos v létě zvítězila v tendru na výstavbu jaderných bloků v České republice, Westinghouse byl ze soutěže vyřazen.

Ukrajinské jednotky se poprvé střetly v boji s vojáky z KLDR, uvedl ministr

Ukrajinská vojska se poprvé střetla v boji se severokorejskými vojáky, nasazenými na straně Ruska, řekl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov jihokorejské televizi KBS. Umerov podle japonské agentury Kjódó uvedl, že došlo k "malému" střetnutí, aniž by upřesnil, kdy a kde přesně se boj odehrál. Nicméně by podle ministra mohl být považován za začátek účasti KLDR ve válce Ruska proti Ukrajině.
Reklama

DOPORUČUJEME

Kdy se dozvíme vítěze amerických prezidentských voleb?

Po napínavé kampani mezi Kamalou Harris a Donaldem Trumpem čeká USA dlouhá noc plná nejistoty. Výsledky amerických prezidentských voleb obvykle nejsou známé ihned po uzavření volebních místností, a vzhledem k těsným průzkumům mezi oběma kandidáty se letos očekává podobná situace. Rychlost, s jakou se vítězství vyhlásí, bude záviset na výsledcích v klíčových kolísavých státech, kde se očekává pomalé sčítání.

Některé podniky v USA před volbami preventivně zakryly výlohy deskami

Některé podniky ve Washingtonu preventivně před dnešními americkými prezidentskými a kongresovými volbami zakryly své skleněné výlohy dřevěnými deskami. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Obchody se podle něj rozhodly dodatečně zabezpečit pro případ, že by v sídle amerických politických institucí propukly nepokoje.

V USA začaly prezidentské volby. Oba kandidáti získali první hlasy

První voliči odevzdali své hlasy a zahájili tak očekávané americké prezidentské volby. Kandidáti Donald Trump a Kamala Harris dostali v obci Dixville Notch ve státě New Hampshire oba po třech hlasech, což odráží, jak těsné tohle klání bude.

Harris o volební noci zůstane ve Washingtonu, Trump bude na Floridě

Kandidátka Demokratické strany na americkou prezidentku Kamala Harris stráví dnešní volební noc na Howardově univerzitě ve Washingtonu. Její republikánský soupeř Donald Trump bude sčítání hlasů sledovat v konferenčním centru ve West Palm Beach na Floridě. S odvoláním na kampaně obou prezidentských kandidátů o tom informoval veřejnoprávní rozhlas NPR.

Harris a Trump se v posledním tažení před volbami zaměřili na Pensylvánii

Viceprezidentka Kamala Harris a bývalý prezident Donald Trump se v předvečer prezidentských voleb zaměřili na Pensylvánii, klíčový stát, který může rozhodnout o celém výsledku. Oba kandidáti projížděli městy s různými poselstvími – Harris nabízela optimistický pohled na budoucnost, zatímco Trump varoval před krizemi, které podle něj země zažívá. Výsledky voleb se očekávají s malým rozdílem, což naznačuje těsný závod, jenž by mohl mít do poslední chvíle nejasný výsledek.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vláda USA zvažuje finanční podporu a možnou fúzi na záchranu společnosti Intel

Společnost Intel, kdysi jeden z největších hráčů na poli polovodičů, prochází těžkým obdobím a čelí miliardovým ztrátám. Spojené státy, které Intel považují za strategicky důležitou společnost, zvažují různé kroky k jeho podpoře - včetně možné fúze s konkurenčními společnostmi AMD nebo Marvell.

Zaměstnanci Boeingu přijali návrh na zvýšení mezd o 38 procent. Stávka končí

Zaměstnanci Boeingu přijali nejnovější nabídku od výrobce letadel a vojenské techniky na zvýšení mezd o 38 procent, čímž ukončili více než sedm týdnů trvající stávku. Ta zastavila velkou část výroby proudových letadel a prohloubila finanční krizi zadlužené firmy.

USA a Korea podepsaly memorandum k zásadám vývozu jaderných technologií

Spojené státy a Jižní Korea minulý týden podepsaly memorandum o zásadách týkajících se vývozu jaderných technologií a spolupráce v tomto odvětví. V pondělí o tom informovalo americké ministerstvo energetiky. Dopad na spor mezi americkou firmou Westinghouse a jihokorejskou společností Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ale není z dokumentu jasný. KHNP letos v létě zvítězila v tendru na výstavbu jaderných bloků v České republice, Westinghouse byl ze soutěže vyřazen.

Ukrajinské jednotky se poprvé střetly v boji s vojáky z KLDR, uvedl ministr

Ukrajinská vojska se poprvé střetla v boji se severokorejskými vojáky, nasazenými na straně Ruska, řekl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov jihokorejské televizi KBS. Umerov podle japonské agentury Kjódó uvedl, že došlo k "malému" střetnutí, aniž by upřesnil, kdy a kde přesně se boj odehrál. Nicméně by podle ministra mohl být považován za začátek účasti KLDR ve válce Ruska proti Ukrajině.

Baerbocková v Kyjevě slíbila zimní pomoc v přepočtu za pět miliard Kč

Německo bude podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude potřeba, a zemi napadené Ruskem poskytne dodatečný zimní balíček pomoci v ceně 200 milionů eur (pět miliard Kč). Dnes to při návštěvě Kyjeva řekla ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. S ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou mimo jiné jednala o zapojení KLDR do války na straně Ruska. Sybiha k tomu podle agentury Reuters řekl, že severokorejský krok vyžaduje rozhodnou odpověď.

Lukáš Dostál září v NHL a dominuje brankářským statistikám

Český brankář Lukáš Dostál se v NHL vypracoval do pozice jednoho z nejlepších gólmanů. Svými výkony opakovaně drží Anaheim Ducks ve hře a aktuálně se pyšní nejvyšší úspěšností zásahů v lize. Ve svém posledním utkání proti New York Islanders předvedl 40 zákroků a pomohl k vítězství 3:1.

Ukrajina by nebyla proti dohodě s Ruskem o energetické bezpečnosti

Ukrajina by nebyla proti, kdyby Katar či jiná země vyjednala dohodu o energetické bezpečnosti, a to za pomoci rozhovorů vedených zvlášť s Ruskem a zvlášť s Ukrajinou. Žádná taková dohoda teď není, uvedl podle agentury Reuters šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.
Reklama
Reklama