Přírodovědné muzeum v Londýně, založené v roce 1881, má ve svých majestátních zdech působivých 70 milionů exemplářů. Po vstupu vás přivítá kostra plejtváka obrovského.
Muzeum založené na sbírce sira Hanse Sloana nyní zahrnuje takové zázraky, jako je obří chobotnice Archie, která sídlí ve sbírce Darwin Centre Spirit Collection. Archie nemůže být v hlavním muzeu, protože jeho váha by způsobila, že by se propadl skrze podlahu.
The Natural History Museum of London pic.twitter.com/ArQ8vvAnpc
— Unveiled Face (@unveiledface1) February 1, 2022
Najdete tu i prokletý ametyst a kousek kryptonitu. Některé z exemplářů dokonce shromáždil sám Charles Darwin, jehož socha sedí v hlavním sále, tam kde dříve stávala replika Diplodoka darovaná Andrewem Carnegiem.
Budova byla postavena z terakotových dlaždic, aby odolala sazím ve vzduchu viktoriánského Londýna. Západní a východní křídlo zdobí obrazy žijících a vyhynulých druhů. Můžete si však všimnout v křídle vyhynulých zvířat i coelacantha, protože teprve nedávno bylo odhaleno, že starověké ryby stále žijí na naší planetě.
Zachraňte Dippyho
V roce 2015 bylo oznámeno, že populární kostra Diplodoka v hlavní hale bude odstraněna s odůvodněním, že se nejedná o pravou kostru. To vyústilo ve velkou kampaň „zachraňte Dippyho“.
Dippy dinosaurus je sádrovou replikou kostry Diplodocus carnegii. Původní kostra je uložena v Carnegie Museum of Natural History v Pittsburghu v USA. Replika poprvé dorazila do Londýna v roce 1905. Tento obří dinosaurus lákal návštěvníky muzea v letech 1979 až 2017. Byl to opravdu úžasný pohled hned po vstupu do muzea.
Diplodocus žil během pozdní jury, před 155-145 miliony let. Kostry tohoto dinosaura se nacházejí v souvrství Morrison v Severní Americe. Kosti Diplodoka se často objevují na stejných místech jako kosti Stegosaurů a Allosaurů. Na tomto čestném místě v muzeu byla nakonec jeho kostra nahrazena skutečnou kostrou plejtváka obrovského. Ta byla pod strop zavěšena v roce 2017. Mořský tvor, kterého zranili velrybáři, byl nalezen na pláži v Irsku v roce 1891.
Pozorujte vědce při práci
Muzeum je také plně funkční laboratoř s více než 300 vědci pracujícími v různých oborech souvisejících s biologií a geologií. Při prohlídce zákulisí nebo návštěvě zrekonstruovaného Darwinova centra Cocoon je můžete vidět při práci. Budova také obsahuje masivní výzkumný archiv, knihovnu a provozní laboratoře.
Pro návštěvu dinosaurů je ideálním vstupem Queen’s Gate. Pokud vás zajímá více fotograf roku, sopky a zemětřesení, použijte vstup na Exhibition Road. Přírodovědné muzeum pořádá přednášky a výstavy a návštěvníci mohou navštívit galerie i po setmění, což je naprosto jiný zážitek než za denního světla.