Federální soud nařídil Spojeným státům, aby do 7. dubna vrátily do země Kilmara Armanda Abrega Garcíu. Muž byl minulý měsíc omylem deportován do Salvadoru navzdory tomu, že imigrační soud už před šesti lety jeho vyhoštění zamítl. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
Tažení prezidenta Donalda Trumpa vůči ilegálním migrantům, které neváhá posílat do toho nejbrutálnějšího jihoamerického vězení, dostává trhliny. Ukázalo se, že Salvadořan García, otec tří dětí, měl v USA chráněný status. Do této pekelné díry, určené pro členy obávaných venezuelských gangů, se dostal omylem.
Dokonce i úřad Donalda Trumpa přiznal, že Garcíova deportace byla způsobena administrativní chybou. Přesto vláda trvala na tom, že návrat muže do USA není možný, protože z vězení v Salvadoru se dostat nedá. Soudkyně Paula Xinis uvedla, že deportace byla nezákonná. „Kongres řekl, že to nemůžete udělat, a vy jste to přesto udělali,“ prohlásila při odůvodnění verdiktu.
JUST IN: A federal judge in Maryland has ordered the government to return Kilmar Armando Abrego Garcia, the Maryland man who was deported to El Salvador in error, by Monday.
— ABC News (@ABC) April 4, 2025
Read more: https://t.co/QxDvKKaObD pic.twitter.com/XWv0aLcmO2
Právní zástupce vlády Erez Reuveni přiznal, že deportace do Salvadoru byla chybná, ale poukázal na to, že není jasné, jak Garcíu dostat zpět. Celou situaci označil za „frustrující“. O návrat vězně podle svých slov marně žádal. Soudkyně jeho argumenty odmítla a připomněla, že USA mají se zařízením v Salvadoru uzavřenou smlouvu. Dostat jej z cely tedy musí.
García byl jeden z 238 Venezuelanů a 23 občanů Salvadoru, které Trumpova administrativa do zařízení známého jako Cecot nechala deportovat kvůli jejich údajnému členství v gangu MS-13. Jak soudkyně uvedla, v případě Garcíi neexistovaly důkazy, že by v gangu skutečně byl. „Obvinění z členství v gangu musí být podloženo formální žalobou a řádným soudním procesem,“ konstatovala.
Vláda se odvolala
Garcíův právník Simon Sandoval-Moshenberg požádal soud, aby na včasný návrat jeho klienta dohlédl. Zdůraznil, že vláda zřejmě nebere jeho případ dostatečně vážně a reaguje liknavě.
Krátce po rozhodnutí soudkyně se Trumpova administrativa proti příkazu odvolala. Nyní by měl rozhodnout americký odvolací soud pro čtvrtý obvod.
Garcíův případ na tvrdou imigrační politiku Trumpovy administrativy, která se v minulosti opírala i o sporné právní nástroje, nevrhá dobré světlo. Přestože vláda tvrdí, že všechny deportace jsou pečlivě prověřovány, chyby jako ta v případě Abrega Garcíi vyvolávají řadu otázek.
Stephen Miller, poradce Bílého domu, na síti X označil soudkyni Xinis za „marxistickou“ a obvinil ji z překračování pravomocí. „Marxistická soudkyně si asi myslí, že je prezidentkou Salvadoru,” tweetoval.