Sarah Gilbert, jedna z tvůrců vakcíny společnosti AstraZeneca varovala, že budoucí pandemie by mohla být smrtelnější než současná covidová krize. Informuje o tom BBC.
Profesorka Sarah Gilbert na každoroční 44. přednášce Richarda Dimblebyho uvedla, že je třeba více financovat připravenost na budoucí pandemie. Varovala také, že současné vakcíny by mohly být méně účinné proti omikronu, nové variantě koronaviru. Lidé by podle ní měli být opatrní, dokud o ní nebudou vědět víc.
„Není to naposledy, co virus ohrožuje naše životy a živobytí. Pravdou je, že ten příští by mohl být ještě horší. Mohl by být nakažlivější, smrtelnější nebo obojí,“ řekla. „Nemůžeme připustit situaci, kdy projdeme vším, čím jsme si prošli, a pak zjistíme, že kvůli obrovským ekonomickým ztrátám, které jsme utrpěli, stále chybí finanční prostředky na pandemickou připravenost. Pokrok, kterého jsme dosáhli, a znalosti, které jsme získali, nesmí vyjít vniveč,“ dodala.
V souvislosti s variantou omikron uvedla, že její spike protein obsahuje mutace, které že zvyšují nakažlivost viru. „Existují však další změny, které mohou znamenat, že protilátky vyvolané vakcínami nebo infekcí jinými variantami mohou být méně účinné při prevenci infekce omikronem,“ řekla. „Dokud nebudeme vědět více, měli bychom být opatrní a přijmout opatření ke zpomalení šíření této nové varianty,“ dodala. Jiní vědci, včetně například hlavního amerického epidemiologa Anthonyho Fauciho, upozorňují na to, že omikron by mohl mít mírnější průběh. Zatím to tak u všech nakažených vypadá.
Vakcinoložka však uvedla, že snížená ochrana proti infekci a mírnému onemocnění nemusí nutně znamenat sníženou ochranu proti těžkému průběhu nemoci a úmrtí.
Univerzální vakcína proti chřipce?
Vyzvala také k tomu, aby se rychlý pokrok, který byl zaznamenán při dodávání vakcín a léků během pandemie, stal normou. Vakcíny proti covidu byly oproti jiným očkovacím látkám vyvinuté a schválené skutečně rychle, což je pro mnohé odpůrce argument, aby se jim vyhýbali. Experti ale upozorňují, že kvůli covidové krizi šly stranou jen zbytné byrokratické procesy, a tak se vše zrychlilo.
„Neexistuje žádný důvod, proč by například nemohla být vyvinuta univerzální očkovací látka proti chřipce, která by hrozbu chřipky zcela zlikvidovala,“ uvedla Gilbert.
Sarah Gilbert byla na začátku tohoto roku u příležitosti narozenin britské královny oceněna titulem Dame (Dáma). Vyvíjet vakcínu proti koronavirům začala se svým týmem na začátku roku 2020, kdy se covid objevil v Číně. Vakcína společnosti Oxford-AstraZeneca je nyní nejrozšířenější vakcínou na světě, jejíž dávky byly odeslány do více než 170 zemí. V některých státech byla stažena, protože u některých lidí způsobila výskyt krevních sraženin.
Na přednášce, pojmenované po zesnulém moderátorovi Richardu Dimblebym, vystupují vlivní řečníci z akademické, umělecké a obchodní sféry a královské rodiny.