Příští rok bude teplejší než ten letošní a jeden z nejžhavějších v historii, varuje Met Office. Důvodem však není pouze globální oteplování, ale rovněž slábnoucí efekt La Niña, který ovlivňuje teplotu v cyklech. Informovala o tom stanice BBC News a server Sky News.
Britská meteorologická služba Met Office zveřejnila předpověď, podle níž bude příští rok desátým rokem v řadě s globální průměrnou teplotou nad jeden stupeň Celsia, uvedla stanice BBC News.
Podle Met Office bude teplejší než rok loňský. To způsobí slábnoucí chladicí systém La Niña, který ovlivňuje klima v pravidelných cyklech. Ochlazovat Pacifik nyní přestane po třech letech, což způsobí vyšší teploty.
Met Office forecasts 2023 will be hotter than 2022 https://t.co/pomrfb7Vnz
— BBC Science News (@BBCScienceNews) December 20, 2022
Ve zprávě stanice stojí, že teploty se budou příští rok pohybovat v globálním průměru mezi 1,08 až 1,32 stupně Celsia oproti předindustriální éře. Půjde o jeden z nejteplejších roků v historii, ale ne o nejteplejší.
Nejteplejším rokem od začátku záznamů v roce 1850 byl rok 2016. Klima ovlivňoval ohřívající systém známý jako El Niño.
Vyšší globální průměrná teplota může příští rok uškodit rychle tající Antarktidě. Meteorologové také očekávají v některých oblastech extrémnější vlny veder, sucha nebo naopak srážek, které povedou k velkým záplavám.
Měli bychom se připravit
„Pro příští rok náš klimatický model naznačuje konec tří po sobě jdoucích let se systémem La Niña,“ uvádí Met Office, „s návratem k relativně teplejším podmínkám v částech tropického Pacifiku,“ stojí ve zprávě.
„Tento posun nejspíše povede k tomu, že globální teplota v roce 2023 bude vyšší než v roce 2022,“ vysvětluje podle serveru Sky News Met Office. Meteorologové však dodávají, že to ovlivňuje také globální oteplování.
Svět se oteplil oproti předindustriálnímu období o 1,1 stupně Celsia, než začala civilizace v letech 1750 až 1900 spalovat obrovské množství fosilních paliv. To vedlo a stále vede k uvolňování skleníkových plynů do atmosféry.
Cílem celého světa je udržet globální průměrnou teplotu na hranici 1,5 stupně Celsia. Vědci opakovaně varují před závažnosti jejího překročení.
Letošní rok si mnozí zapamatují jako rok, v němž jsme pocítili klimatické změny naplno. Teplotní rekordy padly v Evropě a dalších částech světa, včetně Spojeného království, kde naměřili až 40 stupňů.
Část Evropy a Austrálii pak zasáhly velké požáry, Indii a Pákistán zase extrémní sucho a druhou zmíněnou zemi masivní záplavy. Vědci varují, že globální oteplování povede k častějším, nepředvídatelnějším a ničivějším projevům extrémního počasí.