menu

21 C
Czech
Úterý 29. dubna 2025

Luigi Mangione míří před soud. Žalobci žádají za vraždu generálního ředitele UnitedHealthCare trest smrti

Americká federální prokuratura se rozhodla žádat trest smrti pro Luigiho Mangioneho, muže obviněného z vraždy Briana Thompsona, generálního ředitele zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare.

Putin jedná s Trumpovým vyslancem Witkoffem, potvrdil Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin jedná s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem v Kremlu, oznámil dnes Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle tiskových agentur. Záběry z úvodua schůzky, které se podle agentury TASS účastní také Putinův poradce Jurij Ušakov a vyjednávač Kirill Dmitrijev, odvysílala ruská televize.

Proč jsou vlny veder v Evropě stále častější?

Francie před dvěma měsíci zažila nejteplejší květen v historii, v některých městech byly naměřeny rekordní hodnoty. Minulý měsíc ji opět zasáhla jarní vlna veder, která postihla také Španělsko, Itálii a další země. Tento měsíc pak extrémně vysoké teploty registrovalo Polsko a další části východní Evropy. Nyní teploty v celé Evropě opět stoupají a od Španělska až po Britské ostrovy dosahují rekordních hodnot nebo se jim blíží a šíří se dál na východ. V mnoha zemích zuří lesní požáry a velkou část kontinentu sužuje dlouhotrvající sucho. A do konce léta zbývají ještě dva měsíce, napsal deník The New York Times (NYT).

Vědci tvrdí, že přetrvávající extrémní horka již letos odpovídají určitému trendu. Vlny veder v Evropě podle nich přibývají co do četnosti a intenzity rychleji než téměř v kterékoli jiné části planety, včetně západní části Spojených států.

Globální oteplování hraje roli, stejně jako v případě vln veder po celém světě, protože teploty jsou v průměru asi o 1,1 stupně Celsia vyšší než na konci 19. století, než se rozšířily emise oxidu uhličitého a dalších plynů, které teplo zadržují. Kromě toho však existují i další faktory, z nichž některé se týkají atmosférické cirkulace vzduchu a oceánů, jež mohou způsobit, že se Evropa stane ohniskem vln veder.

Žádné dvě vlny veder nejsou úplně stejné. Současné spalující teploty, které v pondělí zasáhly Anglii a Wales, byly částečně způsobeny oblastí nízkého tlaku vzduchu ve vyšších hladinách, která se již několik dní zdržuje u pobřeží Portugalska.

Oblasti nízkého tlaku mají tendenci přitahovat vzduch směrem k sobě. V tomto případě zóna nízkého tlaku neustále přitahuje vzduch ze severní Afriky směrem k sobě a do Evropy. „Pumpuje horký vzduch na sever,“ řekl Kai Kornhuber, výzkumný pracovník ze zemské laboratoře Lamonta-Dohertyho, která je součástí Kolumbijské univerzity.

Kornhuber se podílel na studii publikované tento měsíc, která zjistila, že vln veder v Evropě v posledních čtyřiceti letech přibylo, a která tento nárůst přinejmenším částečně spojila se změnami v tryskovém proudění. Výzkumníci zjistili, že k mnoha vlnám veder v Evropě dochází v době, kdy se tryskové proudění dočasně rozdělí na dvě části a mezi oběma větvemi zůstane oblast slabých větrů a vysokého tlaku vzduchu, která je příznivá pro hromadění extrémního vedra.

Efi Rousiová, vedoucí pracovnice Postupimského institutu pro výzkum klimatu v Německu a hlavní autorka studie, uvedla, že současná vlna veder zřejmě souvisí s těmito případy „dvojitého proudění“, které podle ní nad Evropou trvá již dva týdny. To podle Rousiové mohlo vést k vytvoření odříznuté tlakové níže, a také k oblasti slabých větrů nad Evropou, která umožnila dlouhé trvání veder.

Mohou existovat i další důvody, proč se v Evropě objevuje více déle trvajících vln veder, i když některé z nich jsou v současné době předmětem vědeckých diskusí. Přirozená proměnlivost klimatu může ztěžovat vyčlenění konkrétních vlivů, řekla Rousiová.

Kornhuber uvedl, že určitou roli může hrát oteplování v Arktidě, které probíhá mnohem rychleji než v jiných částech světa. S rychlejším oteplováním Arktidy se snižuje teplotní rozdíl mezi ní a rovníkem. To vede k poklesu letních větrů, což má za následek, že se povětrnostní systémy déle udrží.

Existují také náznaky, že změny v jednom z hlavních světových oceánských proudů – v takzvané Atlantické jižní cirkulaci (AMOC) – mohou ovlivnit evropské klima. Rousiová v loňském roce publikovala článek, který pomocí počítačových simulací ukázal, že oslabení tohoto proudu v důsledku oteplování světa způsobí změny v atmosférické cirkulaci vzduchu a povede k sušším létům v Evropě.

Stejně jako v jiných částech světa může vlna veder v Evropě zvýšit pravděpodobnost výskytu dalších vysokých teplot ve stejné oblasti, protože vysušuje půdu.

Pokud je v půdě určitá vlhkost, část sluneční energie se spotřebuje na odpařování vody, což vede k mírnému ochlazení. Když však jedna vlna veder zlikviduje téměř veškerou půdní vlhkost, při příchodu další vlny horkého vzduchu už se z půdy odpařuje jen málo. Více sluneční energie tak spálí povrch a zvýší teplo.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Webbův teleskop zachytil planetu při sebevražedném manévru

Když v roce 2020 astronomové pozorovali planetu mizící v útrobách své hvězdy, zdálo se vše jasné. Hvězda expandovala do červeného obra a svého společníka prostě pohltila. Jenže nová data z teleskopu Jamese Webba ukazují, že příběh byl mnohem dramatičtější.

Jak být chytřejší? Vědci to zjistili díky Minecraftu

Jak být v učení úspěšnější? Podle vědců stačí jedno: umět střídat vlastní instinkt a sledování ostatních. Ukazuje to nová studie, která využila populární hru Minecraft jako vědeckou laboratoř.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kim Kardashian po devíti letech svědčí kvůli přepadení v Paříži

Devět let poté, co Kim Kardashian šokovala svět zprávou o přepadení v Paříži, se případ konečně dostává před soud. Slavná hvězda má osobně svědčit o dramatických chvílích, kdy ji v luxusním apartmá během týdne módy přepadla skupina lupičů.

Meghan otevřeně o princezně Dianě: Přála bych si ji poznat

Meghan v emotivním rozhovoru poprvé otevřeně promluvila o princezně Dianě, kterou sice nikdy osobně nepoznala, ale k níž ji princ Harry často přirovnává. Vévodkyně ze Sussexu se také podělila o osobní vzpomínky, které pár se zesnulou princeznou pojí. Pondělní rozhovor s Meghan vyšel v podcastu The Jamie Kern Lima Show, přičemž šlo o její první vystoupení tohoto druhu.

Mark Carney se stává kanadským premiérem, liberálové budou hledat podporu

Mark Carney dovedl Liberální stranu k vítězství v kanadských parlamentních volbách. Přesto zatím nemá dostatek křesel na samostatné vládnutí a bude muset hledat podporu menších stran. Carney sází na posílení mezinárodních vztahů a ostrou opozici vůči Trumpově politice.

Australanka podezřelá z vraždy tří příbuzných jedovatými houbami jde k soudu. Vinu odmítá

Ve středu začne soud s Erin Patterson, obviněnou ze tří vražd a jednoho pokusu o vraždu. Prokuratura ji viní z toho, že svým příbuzným naservírovala oběd ze smrtelně jedovatých hub. Tři ze čtyř otravu nepřežili, čtvrtý se nakonec zotavil.

Generální stávka v Belgii ochromila leteckou i veřejnou dopravu

Belgii letos již počtvrté ochromila generální stávka, kterou svolaly odborové svazy proti rozpočtovým škrtům nové vlády a důchodové reformě. Výrazně narušen je zejména letecký provoz, hlavní bruselské letiště Zaventem zrušilo všechny odlety, narušeny jsou rovněž přílety. Stávka se ale dotkla i veřejné a železniční dopravy, uvedl list The Brussels Times. Stávka měla dopad i na letecké spojení s Prahou. Na Letišti Václava Havla byly dnes kvůli ní zrušeny tři přílety z Bruselu a dva odlety do belgické metropole, řekla ČTK mluvčí letiště Denisa Hejtmánková.

V prvních 100 dnech v úřadu Trump uvrhl Evropu do nejistoty, jakou nepamatuje

Evropští lídři jsou po prvních sto dnech vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa silně znepokojeni. Vyjádřila se k tomu i vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kaja Kallas. Definuje je podle ní hlavně nejistota v geopolitickém a obchodním prostředí. Trumpova nepředvídatelná kampaň převrátila část světového řádu naruby.

Ukrajina i Rusko hlásí mrtvé při nočních útocích druhé strany

Ruský dronový útok v noci na dnešek zabil v Dnipropetrovské oblasti dítě a čtyři další lidi zranil, čtyři zraněné po ruském úderu ohlásil také Kyjev. Informovaly o tom portál listu Ukrajinska pravda a agentura Reuters. Dva mrtvé a tři zraněné naopak po ukrajinském útoku oznámila ruská Belgorodská oblast, napsal Reuters.
Reklama

DOPORUČUJEME

Webbův teleskop zachytil planetu při sebevražedném manévru

Když v roce 2020 astronomové pozorovali planetu mizící v útrobách své hvězdy, zdálo se vše jasné. Hvězda expandovala do červeného obra a svého společníka prostě pohltila. Jenže nová data z teleskopu Jamese Webba ukazují, že příběh byl mnohem dramatičtější.

Jak být chytřejší? Vědci to zjistili díky Minecraftu

Jak být v učení úspěšnější? Podle vědců stačí jedno: umět střídat vlastní instinkt a sledování ostatních. Ukazuje to nová studie, která využila populární hru Minecraft jako vědeckou laboratoř.

Půl století od ikonické fotky Země. Jak se proměnila naše Modrá planeta?

V roce 1972 spatřilo lidstvo Zemi jinýma očima. Astronauti mise Apollo 17 pořídili slavný snímek Blue Marble, na kterém poprvé zachytili naši planetu v celé její kulaté kráse. Byla to modrobílá koule, která se vznášela v temnotě vesmíru. A pro mnohé to byl zlomový moment. Najednou jsme viděli, jak malí vlastně jsme.

Vědci tvrdí, že objevili novou barvu. Popis nestačí, musí se zažít

Mysleli jste si, že jste už viděli všechny barvy světa? Vědci z Kalifornie vás možná vyvedou z omylu. Tvrdí, že pomocí laseru se jim podařilo navodit vjem úplně nové barvy, kterou běžné světlo nevyvolá. Její jméno zní trochu jako vtip – Olo. Ale ti, co ji zažili, o ní mluví jako o „nepopsatelném zážitku“.

Saharská poušť bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží Severní Afriky k jejím západním břehům, a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme 11 zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes, napsala agentura Reuters.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Veřejnost je ke změnám klimatu apatická, přizpůsobuje se extrémům. Změňme způsob informování, navrhují vědci

Na podání záleží, ukázal výzkum amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles a Princetonské univerzity. Našli způsob, jak prolomit dnešní stále častější klimatickou apatii. Změnit způsob informování. Veřejnost totiž spíše zaujmou reálné dopady změny klimatu na oblíbená nebo známá místa než obecné grafy o nárůstu teplot.

Kim Kardashian po devíti letech svědčí kvůli přepadení v Paříži

Devět let poté, co Kim Kardashian šokovala svět zprávou o přepadení v Paříži, se případ konečně dostává před soud. Slavná hvězda má osobně svědčit o dramatických chvílích, kdy ji v luxusním apartmá během týdne módy přepadla skupina lupičů.

Meghan otevřeně o princezně Dianě: Přála bych si ji poznat

Meghan v emotivním rozhovoru poprvé otevřeně promluvila o princezně Dianě, kterou sice nikdy osobně nepoznala, ale k níž ji princ Harry často přirovnává. Vévodkyně ze Sussexu se také podělila o osobní vzpomínky, které pár se zesnulou princeznou pojí. Pondělní rozhovor s Meghan vyšel v podcastu The Jamie Kern Lima Show, přičemž šlo o její první vystoupení tohoto druhu.

Mark Carney se stává kanadským premiérem, liberálové budou hledat podporu

Mark Carney dovedl Liberální stranu k vítězství v kanadských parlamentních volbách. Přesto zatím nemá dostatek křesel na samostatné vládnutí a bude muset hledat podporu menších stran. Carney sází na posílení mezinárodních vztahů a ostrou opozici vůči Trumpově politice.

Australanka podezřelá z vraždy tří příbuzných jedovatými houbami jde k soudu. Vinu odmítá

Ve středu začne soud s Erin Patterson, obviněnou ze tří vražd a jednoho pokusu o vraždu. Prokuratura ji viní z toho, že svým příbuzným naservírovala oběd ze smrtelně jedovatých hub. Tři ze čtyř otravu nepřežili, čtvrtý se nakonec zotavil.

Generální stávka v Belgii ochromila leteckou i veřejnou dopravu

Belgii letos již počtvrté ochromila generální stávka, kterou svolaly odborové svazy proti rozpočtovým škrtům nové vlády a důchodové reformě. Výrazně narušen je zejména letecký provoz, hlavní bruselské letiště Zaventem zrušilo všechny odlety, narušeny jsou rovněž přílety. Stávka se ale dotkla i veřejné a železniční dopravy, uvedl list The Brussels Times. Stávka měla dopad i na letecké spojení s Prahou. Na Letišti Václava Havla byly dnes kvůli ní zrušeny tři přílety z Bruselu a dva odlety do belgické metropole, řekla ČTK mluvčí letiště Denisa Hejtmánková.

V prvních 100 dnech v úřadu Trump uvrhl Evropu do nejistoty, jakou nepamatuje

Evropští lídři jsou po prvních sto dnech vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa silně znepokojeni. Vyjádřila se k tomu i vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kaja Kallas. Definuje je podle ní hlavně nejistota v geopolitickém a obchodním prostředí. Trumpova nepředvídatelná kampaň převrátila část světového řádu naruby.

Ukrajina i Rusko hlásí mrtvé při nočních útocích druhé strany

Ruský dronový útok v noci na dnešek zabil v Dnipropetrovské oblasti dítě a čtyři další lidi zranil, čtyři zraněné po ruském úderu ohlásil také Kyjev. Informovaly o tom portál listu Ukrajinska pravda a agentura Reuters. Dva mrtvé a tři zraněné naopak po ukrajinském útoku oznámila ruská Belgorodská oblast, napsal Reuters.

Žijeme v době globální krize lidských práv, varuje Amnesty International

Lidská práva jsou vážně ohrožena. Žijeme v době, kdy se jejich porušování stává novou normou. Autoritářství, válečné zločiny páchané na civilistech, brutální potlačování nesouhlasu a práv menšin. Před těmito trendy varovala britská lidskoprávní organizace Amnesty International. Ta mimo jiné obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa z toho, že pohrdá všeobecnými lidskými právy.

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, který způsobil problémy zejména v dopravě - zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a vlaky po celé zemi, zpoždění hlásí i z letišť. Výpadek proudu, jehož příčina zatím není známa, zaznamenali i v Portugalsku, jehož vláda nevyloučila kybernetický útok, a v oblastech ve Francie sousedících se Španělskem. Energetická společnost Red Eléctrica krátce před 15:00 oznámila, že plné obnovení dodávek elektřiny do celého pevninského Španělska potrvá šest až deset hodin, napsal deník El País. Výpadek nepostihl Kanárské ani Baleárské ostrovy.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás