Kde jsou všichni? Tuhle otázku si klade lidstvo dlouhé roky. Záhadné objekty na nebesích alespoň z části nedokážeme vysvětlit a žádná mimozemská inteligence nás zatím nekontaktovala. Podle nedávné studie je důvod prostý. Nikdo o naši pozornost nestojí. Napsal o tom server IFLScience.
Existuje nepřeberné množství teorií o tom, proč nás ještě nekontaktovali mimozemšťané, případně proč jsme je neobjevili sami. Jediní, kdo zastávají názor, že ke kontaktu již došlo, a jsou o tom skálopevně přesvědčeni, jsou konspirátoři.
Na Ferniho paradox, rozpor mezi pravděpodobností existence mimozemské inteligence a tím, že nedošlo ke kontaktu, lze odpovědět jednoduše tak, že žádná jiná inteligence než ta lidská v nekonečném a 13,8 miliardy let starém vesmíru neexistuje.
"Zoo Hypothesis Or Nothing": New Unnerving Answer To The Fermi Paradoxhttps://t.co/q4A8ARqPr9
— IFLScience (@IFLScience) January 4, 2024
Pokud však připustíme, že je vznik života na Zemi příliš velkou náhodou, a že jediní být prostě nemůžeme, proč ještě nedošlo ke kontaktu? Teoretickou odpověď mají planetární vědci Ian A. Crawford a Dirk Schulz-Makuch, kteří se o ní rozepsali v časopise Nature.
Není však čistě z jejich hlavy. Když se v roce 1973 harvardský astrofyzik John A. Ball zabýval Ferniho paradoxem, odpověděl na něj hypotézou zoo. Podle ní jsou mimozemské civilizace skutečné, ale nestojí o naši pozornost.
Prozradí je až chyba
Jednoduše se kontaktu s námi vyhýbají. Oblast, v níž žijeme, vyčlenili jako jakousi zoo, k čemuž mají technologické prostředky, napsal IFLScience. Zajímavostí však je, že dvojice vědců se v pohledu na mimozemskou inteligenci rozchází.
Podle Crawforda je pravděpodobné, že je člověk jediným inteligentním druhem ve vesmíru, ale zoo hypotézu připouští jako možnou. Schulz-Makuch naopak věří, že v kosmu sami nejsme, ale ostatní civilizace se od nás izolovaly.
Schulz-Makuch se domnívá, že vesmír je příliš starý a rozlehlý k tomu, aby v něm neexistoval život mimo ten pozemský. Je podle něj navíc pravděpodobné, že proces vzniku života jako na Zemi se někde alespoň jednou zopakovat musel.
Jednoho krásného dne se pravdu dozvíme, míní Schulz-Makuch. Tedy za předpokladu, že ve vesmíru skutečně sami nejsme. Technologický pokrok jde vpřed, a i vyspělejší civilizace než ta naše mohou udělat chybu. nějaký důkaz podle něj dostaneme do patnácti let.